Հայուհիները՝ անհաջող ժամադրությունների մասին
Որքան էլ տարօրինակ է՝ անհաջող հանդիպումներն ավելի լավ են հիշվում: Ժամանակի ընթացքում, երբ անցնում է սպասելիքներից հիասթափությունը, այս կամ այն հավանական թեկնածուի հետ հանդիպումից տհաճ տպավորությունը, այդ հանդիպումը զվարճալի պատմություն է դառնում, որը կարելի է պատմել ընկերներին: Ընթերցողներին որոշեցինք ներկայացնել այդպիսի «անհաջող-զվարճալի» հանդիպումների մասին:
«Անհաջող ժամադրությունների իմ վարկանիշային աղյուսակում Արթուրն առաջին պատվավոր հորիզոնականում է»,- պատմում է բանկի 28-ամյա աշխատակից Լիլիթը: Ինչպես հիմա հաճախ է պատահում՝ ծանոթությունը սկսվել է համացանցում: «Նա հետաքրքիր զրուցակից էր, լավ հումորի զգացումով: Մեկ շաբաթվա վիրտուալ ակտիվ շփումից հետո որոշեցինք իրականում ծանոթանալ»:
Լիլիթի հասակակից Արթուրը նիհար, բավական հաստ ապակիներով ակնոցով տղա էր:
«Իհարկե՝ ես մի փոքր հիասթափված էի, սակայն աշխատանքային ծանր օրվա ավարտին որոշեցի նրան հնարավորություն տալ իր ինտելեկտով ու գրավչությամբ զարմացնել ինձ: Երեկոն սկսվեց սրճարան այցելությամբ եւ քաղաքում զբոսանքով: Հետո նա ինձ իր գրասենյակ հրավիրեց: Բնականաբար՝ գուշակեցի, թե ինչ նպատակով: Բայց ինձ համար զվարճալի ու հետաքրքիր էր տեսնելը, թե առաջին հայացքից այս ձանձրալի գիրք կրծողն ինչպես է իրեն «մաչո» երեւակայելու ու գայթակղելու ինձ»:
Նախքան հիմնական ճաշացանկին անցնելը՝ Արթուրը որոշեց աղջկան պելմեններ հյուրասիրել:
«Հետո նա ռոմանտիկ երաժշտություն միացրեց ու ինձ պարի հրավիրեց՝ միաժամանակ ակնոցի տակից կրքոտ հայացքներ ուղղելով, զվարճալի խաղացնելով հոնքերը: Ես հրաժարվեցի՝ հազիվ զսպելով ծիծաղս»: Այդ ժամանակ «նենգ գայթակղողը» գործի դրեց ծանր հրետանին:
«Նա որոշեց ինձ մերկապարով գերել,- ծիծաղով հիշում է Լիլիթը,- այն դեպքում, երբ նրա մարմինն այնքան հեռու էր կատարյալ լինելուց, որքան շարժվելու կարողությունը»:
Բայց հնարավոր սեքսի գայթակղությունը «հերոս-սիրեկանին» դրդում էր մտահղացումն ավարտին հասցնել:
«Ակնոցն այդպես էլ մնաց նրա՝ գրգռվածությունից կարմրած դեմքին: Այդ մերկապարի ծրագրերում չկար: Արդյունքում նա մնաց ակնոցով, կիսավարտիքով ու գուլպաներով: Ինձ թվում էր, թե մոլորվելու է երկար ու նիհար ոտքերի մեջ՝ կատարելով բոլոր այդ պարային քայլերը»,- ծիծաղից արտասվելով՝ պատմում է աղջիկը:
«Բնականաբար, այդ առաջին հանդիպումը վերջինը դարձավ: Գլխացավի սուր նոպայով ես սենյակից դուրս վազեցի, նախքան նա կհասցներ հագնվել»:
«Նախքան 40-ամյա Արամին հանդիպելը, ես վստահ էի, որ մայրիկի բալիկների մասին բոլոր պատմությունները չափազանցված են: Բայց այդ տղամարդը ոչ միայն համոզեց ինձ, այլեւ ստիպեց սարսափից դողալ»,- հիշում է 30-ամյա Նաիրան:
«Նա ուզում էր ամուսնանալ եւ չէր թաքցնում: Նրան անհապաղ կին էր հարկավոր, քանի որ, իր իսկ խոստովանությամբ, մայրն արդեն չէր կարողանում տնային գործերից գլուխ հանել: Այդ արտահայտությունը, իհարկե, ինձ փոքր-ինչ անհանգստացրեց: Բոլորը չեն, որ առաջին հանդիպմանը կհամարձակվեն այդպիսի անկեղծության: Դրա հետ մեկտեղ, նա վստահեցնում էր, որ «պատմական խեղճ հայրենիքում» ապրող յուրաքանչյուր հայուհու համար ինքը հիանալի թեկնածու է: Արամն ապրում է Կրասնոդարում, իսկ Երեւան եկել էր՝ ինչ-որ մեկին «երջանկացնելու»:
Շփումից 20 րոպե անց ես իմացա, որ նրա մայրը պարզապես սուրբ կին է, ով նրան թույլ չի տվել մինչեւ 40 տարեկանն ամուսնանալ ինչ-որ «անբարո լրբերի» հետ եւ հանձնվել է միայն այն ժամանակ, երբ հիվանդացել է:
Հետո հանկարծ նա լռեց: Ինձ նույնիսկ թվաց, որ խորհրդավոր նայեց ինձ ու հարցրեց. «Դու կարողանո՞ւմ ես տորթի վրա կրեմով վարդեր պատրաստել»: Քիչ էր մնում՝ աթոռից ընկնեի: Բայց նա շարունակեց ու սկսեց ինձ կրեմով վարդեր ու զամբյուղներ պատրաստելու գաղտնիքները պատմել: Պարզվեց, որ մանկությունից մայրն է նրան սովորեցրել: Եվ նրանք եղբոր հետ մրցել են, թե ով կարող է տորթի վրա վարդ պատրաստել: Թեեւ Արամը մորը Կրասնոդարում էր թողել, բայց ամբողջ հանդիպման ընթացքում նա ներկա էր: Ի դեպ՝ այդ այնքան ակնհայտ էր զգացվում, որ թե ով էր երրորդ ավելորդը՝ կասկած չէր հարուցում»:

Армянки о неудачных свиданиях
Неудачные свидания, как ни странно, запоминаются лучше. Со временем, когда проходит разочарования от завышенных ожиданий или неприятный осадок от встречи с тем или иным потенциальным кандидатом в принцы на белом коне, это неудачное свидание становится забавной историей, которой можно поделить с друзьями. Именно такими историями о «неудачно-забавных» рандеву решили поделиться с нами некоторые наши читательницы...
«В моем рейтинге неудачных свиданий Артур занимает заслуженное первое место, - рассказывает 28-летнняя  сотрудница банка Лилит. Как нынче часто бывает, знакомство завязалось в виртуальном мире.
«Он был интересным собеседником, с хорошим чувством юмора. Спустя неделю после активного виртуального общения  мы решились на встречу в реале».
Ровесник Лилит Артур оказался долговязым худощавым программистом в очках с довольно толстенными линзами.
«Конечно я была несколько разочарованна, однако после тяжелого рабочего дня решила дать ему шанс поразить меня своим интеллектом и обаянием. Вечер начинался томно – с похода в кафе и прогулки по городу. Затем он пригласил меня в офис. Разумеется, я догадалась с какой целью. Но мне было забавно и любопытно посмотреть, как этот с виду занудный ботаник будет изображать из себя «мачо» и соблазнять меня».
Прежде чем перейти к основному меню, Артур решил накормить девушку пельменями быстрого приготовления.
«Затем он включил романтичную музыку и пригласил меня танцевать. При этом, посылая мне сквозь толстенные линзы  полные страсти взгляды, забавно шевеля бровями. Я отказалась, едва сдерживая хохот».
Тогда «коварный соблазнитель» пустил в ход тяжелую артиллерию.
«Он решил покорить меня стриптизом! - вспоминает смеясь Лилит, - при том, что его торс был, скажем так далек о совершенства, как и умение двигаться».
Однако предвкушение возможного секса придавало «герою-любовнику» решимости довести задуманное до конца.
«Очки так и остались на его раскрасневшемся от перевозбуждения лице. Это в программу стриптиза  не входило. В результате он остался в очках, трусах и носках.  Мне казалось, он запутается в собственных худющих и длиннющих ногах, выделывая все эти танцевальные па. Он был похож на суслика в брачный период», - утирая слезы смеха, говорит девушка.
«Разумеется, это первое свидание стало последним. Сославшись на внезапный дикий приступ мигрени,  я бросилась вон из офиса, пока этот мачо не успел одеться».
«До встречи с 40-летним Арамом, я была уверенна, что все эти истории про мамочкиных  сынков  сильно приукрашены. Однако этот мужчина не только переубедил меня, но и заставил содрогнуться от ужаса», - вспоминает 30-летняя Наира.
«Он хотел жениться и абсолютно этого не скрывал, ему срочно нужна была жена, так как, по его собственному признанию, мама уже не в состоянии справляться с домашним хозяйством. Эта фраза меня конечно слегка насторожила. Не каждый мужчина отважится на такое откровение на первом свидании. При этом он пребывал в уверенности, что он просто идеальный кандидат для любой армянки, живущей на «бедной исторической родине». Арам живет в Краснодаре, а в Ереван приехал в поисках кого бы «осчастливить» своей персоной.
После 20-минутного повествования, я узнала, что его мама просто святая женщина, которая не позволяла ему жениться до 40-лет на всяких там «испорченных стервах», и сдалась только, когда приболела.
Затем он вдруг замолк, мне даже показалось, что томно посмотрел на меня и спросил: «Ты умеешь делать кремовые розочки на тортике?». Я чуть со стула не упала. Но он пошел дальше и начал посвящать меня в таинства создания кремовых розочек и корзиночек. Выяснилось, что этому их с детства учила мама. И они с братом соревновались, кто лучше выведет на торте розочку. Хотя Арам оставил маму в Краснодаре, она незримо присутствовала за столом на протяжении всего свидания. Причем это ощущалось настолько явно, что кто тут третий лишний сомнений не вызывало!»