Նկար, որը Մարկ Ցուկերբերգը դեռևս արգելափակում է. Կուրբեի «Աշխարհի ծագումի» շուրջ ծավալվող 160 տարվա սկանդալային պատմությունը
20:21, 6 հուլիսի
Եթե ​​այսօր սոցիալական ցանցերում տեղադրեք 19-րդ դարի ամենահայտնի նկարներից մեկի լուսանկարը, կա հավանականություն, որ ալգորիթմները այն կհամարեն պոռնոգրաֆիկ։
Խոսքը ֆրանսիացի նկարիչ Գյուստավ Կուրբեի կողմից գրեթե 160 տարի առաջ ստեղծված նկարի մասին է, որը մինչ օրս բանավեճեր է առաջացնում. որտե՞ղ է գծվում արվեստի և հանրային ճաշակի դեմ ապտակի միջև գիծը։
курбэ.jpg (35 KB)
Մենք որոշեցինք հետևել մի նկարի ճանապարհորդությանը, որը գոյատևել է իր տերերից, գրաքննության մի քանի դարաշրջաններից և նույնիսկ ինտերնետից առավել։
Պարկեշտության վարագույրի հետևում
Այսօր «Աշխարհի ծագումը» կախված է Փարիզի Օրսե թանգարանում, և յուրաքանչյուրը կարող է տոմս գնել համաշխարհային պատմության ամենաքննարկվող արվեստի գործերից մեկը տեսնելու համար։ Բայց միշտ չէ, որ այդպես է եղել։
Երբ թուրք դիվանագետ և էրոտիկ արվեստի հայտնի հավաքորդ Հալիլ Շերիֆ փաշան 1866 թվականին պատվիրեց նկարը Գյուստավ Կուրբեից, նա նույնիսկ չմտածեց այն ցուցադրելու մասին։ Նկարը ստեղծվել է բացառապես փակ հավաքածուի համար, որը հասանելի էր միայն ընտրյալների համար: Ասում են, որ նկարը թաքցված էր ծանր կանաչ վարագույրով, որը բացվում էր միայն ընտրյալ հյուրերի համար: Պարադոքսն այն է, որ հենց նկարը թաքցնելու այս փորձերն էին, որոնք հետագայում այն ​​դարձրին լեգենդար։
курбэ1.jpg (38 KB)
Ինքը՝ Կուրբեն, իր աշխատանքը բացատրեց բոլորովին այլ կերպ: Ֆրանսիական ռեալիզմի առաջատար ներկայացուցիչներից մեկը լինելով՝ նա դեմ էր ակադեմիական գեղանկարչության մեջ թափանցող իդեալականացված պատկերներին: Մինչ նրա ժամանակակիցները մերկությունը թաքցնում էին դասական աստվածուհիների և դիցաբանական թեմաների հետևում, Կուրբեն մերժում էր այդ կոնվենցիաները և ցուցադրում մարդկային մարմինը առանց զարդարանքի։
Այստեղ էր, որ սկսվեց մի բանավեճ, որը շարունակվում է մինչ օրս: Ոմանց համար «Աշխարհի ծագումը» դարձավ գեղարվեստական ​​ազատության մանիֆեստ, մյուսների համար՝ ապացույց, որ ամեն ինչ չի կարելի անվանել արվեստ:
Ուրվական՝ կտավի վրա
Կա մեկ մանրամասնություն, որը այցելուների մեծ մասը անմիջապես չի նկատում. նկարի թեման դեմք չունի: Կուրբեն միտումնավոր կտրում է կոմպոզիցիան, որպեսզի դիտողը երբեք չճանաչի, թե ով է կանգնած իրենց առջև: Ահա թե ինչու է նկարչի ինքնությունը արագորեն դարձել արվեստի պատմության ամենամեծ առեղծվածներից մեկը։
Շատ տարիներ արվեստի պատմաբանները վստահ էին, որ նկարչի մոդելը իռլանդացի մոդել Ջոաննա Հիֆերնանն էր։ Այս տեսությունը տրամաբանական էր թվում. Կուրբեն նախկինում նկարել էր նրան, և նա ինքը իր ժամանակի մի քանի նկարիչների մուսան էր։ Սակայն կար մի տարօրինակություն, որը ոչ ոք չէր կարողանում բացատրել։ Նկարում հստակ երևում են մուգ մազերը, մինչդեռ Հիֆերնանը կարմրահեր էր։
Պատասխանը գտնվեց այնտեղ, որտեղ ոչ ոք չէր նայում
2018 թվականին ֆրանսիացի հետազոտող Կլոդ Շոպը աշխատել է Ալեքսանդր Դյումայի որդու՝ գրող Ժորժ Սանդին ուղղված բնօրինակ նամակների հետ։ Տասնամյակներ շարունակ հրատարակված նամակներից մեկում պահպանվել էր «մադմուազել Քենյոյի հետ հարցազրույցի» մասին տարօրինակ արտահայտությունը։ Դա իմաստ չուներ, բայց ոչ ոք դրան մեծ ուշադրություն չէր դարձնում։ Շոպը որոշեց նայել բնօրինակ ձեռագրին և հայտնաբերեց, որ սխալը հայտնվել էր վերծանման գործընթացում։ Դյուման գրել էր «ntérieur», ոչ թե «interview»։ 19-րդ դարի ֆրանսերենում այս բառը նշանակում էր կնոջ ինտիմ մասը: Բառի սխալ մեկնաբանման պատճառով գրեթե մեկուկես դար թաքցվել էր աշխարհի ամենահայտնի նկարներից մեկում պատկերված կնոջ անունը։
Այս հայտնագործությունից հետո հետազոտողների մեծ մասը համաձայն էր. մոդելը Կոնստանս Քենյոն էր՝ Փարիզի օպերայի նախկին բալետի պարուհի և, ամենահետաքրքիրը՝ նկարը պատվիրած նույն Հալիլ Շերիֆ փաշայի սիրուհին։
курбэ3.jpg (124 KB)
«Թաքցնել Կուրբեին» գործողությունը
Կարծես թե մոդելի ինքնության առեղծվածը բացահայտելուց հետո «Աշխարհի ծագում»-ի պատմությունը պետք է ավարտվեր: Սակայն նկարը ապացուցեց նոր առեղծվածներ ստեղծելու տաղանդը։
Հալիլ Շերիֆ փաշայից հետո նկարը մի քանի անգամ ձեռքից ձեռք է անցել և գրեթե երբեք հրապարակայնորեն չի ցուցադրվել: Դրա ամենահայտնի սեփականատերերից մեկը ֆրանսիացի հոգեվերլուծաբան Ժակ Լականն էր: Հենց այդ ժամանակ էլ պատմությունը գրեթե դետեկտիվ բնույթ ստացավ։
Լականը նկարը պարզապես չի կախել իր տանը։ Նա նկարիչ Անդրե Մասոնին հանձնարարեց ստեղծել հատուկ կտավ, որը լիովին կխամրեցներ Կուրբեի աշխատանքները։ Այս յուրօրինակ «նկար-դիմակը» գործում էր թաքնված մեխանիզմի միջոցով. կոճակի սեղմումով «Աշխարհի ծագումը» հանկարծակի հայտնվեց հյուրերի առջև։
Դեմք, որին ոչ ոք չի տեսել
Թվում է, թե ոչ մի հայտնի արվեստի գործ ամբողջական չէ առանց իր սեփական լեգենդի։ «Աշխարհի ծագումը» նույնպես ունի մեկը։
2013 թվականին ֆրանսիացի մի հավաքորդ պնդում էր, որ պատահաբար ձեռք է բերել մի երիտասարդ կնոջ դիմանկար Փարիզի փոքրիկ հնաոճ իրերի խանութում։ Առաջին հայացքից դրանում ոչ մի անսովոր բան չկար։ Սակայն շուտով ի հայտ եկավ սենսացիոն տեսություն. երբ երկու կտավները դրվեցին կողք կողքի, գծերը, վրձնի հարվածները և համամասնությունները գրեթե կատարյալ համընկնում էին։ Հավաքորդը ենթադրեց, որ դա մի ժամանակ մեկ նկար է եղել, որը հետագայում բաժանվել է երկու մասի։ Լուրը անմիջապես տարածվեց աշխարհի լրատվամիջոցներում։ Հնարավո՞ր է, որ այս բոլոր տարիներին հանրությունը նայել է միայն հայտնի նկարի ստորին կեսին։
Վեճը կրկին բորբոքվեց։ Որոշ մասնագետներ պնդում էին, որ համընկնումները չափազանց շատ են, որպեսզի համարվեն պատահականություն։ Մյուսները այս տեսությունը անվանեցին գեղեցիկ առասպել։ Վեճը կարգավորելու փորձ արեցին․ Օրսե թանգարանը ցուցադրեց նկարը։ Մասնագետները նշեցին, որ Կուրբեն սկզբից ի վեր նախատեսել էր, որ կոմպոզիցիան հենց այսպիսին լինի։ Ոչ մի դեմք, ոչ մի անհատականություն, ոչ մի շեղում մոդելի հույզերից։ Ուշադրության կենտրոնում պետք է մնար ոչ թե անձը, այլ կյանքի ծննդի գաղափարը։
Սակայն թանգարանը երբեք չկարողացավ լիովին համոզել բոլորին։ Մինչ օրս «կորած գլխի» տեսությունը պարբերաբար վերադառնում է քննարկումներին։
Facebook -ն ընդդեմ Կուրբեի
Կարելի է մտածել, որ 21-րդ դարում նկարը վերջապես կդադարի ցնցել որևէ մեկին։ Ինտերնետը վաղուց մարդկանց սովորեցրել է շատ ավելի բացահայտ պատկերների... Կամ գուցե՝ ոչ։
2011 թվականին ֆրանսիացի դպրոցի ուսուցիչ Ֆրեդերիկ Դյուրանը իր Ֆեյսբուքյան էջում հրապարակեց «Աշխարհի ծագումը» ստեղծագործության վերարտադրությունը։ Նրա էջը կարճ ժամանակ անց անհետացավ։ Սոցիալական ցանցը հրապարակումը համարեց իր կանոնների խախտում և արգելափակեց նրա էջը պոռնոգրաֆիկ բովանդակություն տարածելու համար։
Դյուրանը որոշեց չհանդուրժել դա և դատական ​​հայց ներկայացրեց։ Նա պնդեց, որ հարցը վերաբերում էր ոչ թե իր էջին, այլ արվեստի՝ առանց թվային գրաքննության գոյության իրավունքին։ Դատավարությունը տևեց գրեթե յոթ տարի։
Դատավարության ընթացքում Facebook-ի ներկայացուցիչները հերքեցին, որ Կուրբեի նկարը արգելափակման պատճառն է։ Սակայն, դատական ​​վեճն ինքնին այնքան աղմկոտ դարձավ, որ տարածվեց Ֆրանսիայի սահմաններից դուրս։ Հայցվորը պահանջեց մոտավորապես 20,000 եվրոյի փոխհատուցում։
Մինչ դատավարությունը շարունակվում էր, Facebook-ը վերանայեց իր մոդերացիայի կանոնները և հատուկ նշեց, որ մերկ կերպարներով նկարների, քանդակների և այլ արվեստի գործերի լուսանկարները չեն խախտում համայնքի չափանիշները, չնայած, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, ալգորիթմները դեռևս չեն կարողանում տարբերակել կոպիտ անպարկեշտությունը գեղարվեստական ​​անկեղծությունից։
Սկանդալ՝ առանց վաղեմության ժամկետի
Եթե թվում է, թե «Աշխարհի ծագումը» կտավի շուրջ բոլոր ամենաաղմկոտ իրադարձությունները վաղուց անցյալում են, բավական է հիշել 2024 թվականի մայիսը։
Ֆրանսիայի Մետց քաղաքի Պոմպիդու կենտրոնի մասնաճյուղում կազմակերպված ցուցահանդեսի ժամանակ մի քանի ակտիվիստներ ներկով ողողեցին նկարի առջևի պաշտպանիչ ապակին և դրա վրա գրեցին «#MeToo»։ Միջոցառումը կազմակերպել էր նկարչուհի և կատարող Դեբորա դե Ռոբերտիսը, ով հաճախ է օգտագործել Կուրբեի աշխատանքները իր հանրային ներկայացումներում։
Նկարն ինքնին անվնաս էր վանդալակայուն ապակու շնորհիվ։ Սակայն բանավեճը նոր թափով բորբոքվեց։ Ոմանք միջոցառումը անվանեցին կանացի մարմնի օբյեկտիվացման դեմ պայքար։ Մյուսներն այն համարեցին աշխարհի ամենահայտնի արվեստի գործերից մեկի հաշվին ուշադրություն գրավելու փորձ։

Если сегодня загрузить в социальную сеть фотографию одной из самых известных картин XIX века, есть шанс, что алгоритмы примут ее за порнографию.
Речь идёт о полотне, написанном почти 160 лет назад французским художником Гюставом Курбе, которое до сих пор вызывает споры: где проходит граница между искусством и пощечиной общественному вкусу?
Мы решили проследить путь картины, которая пережила своих владельцев, несколько эпох цензуры и даже интернет.
За занавесом приличий
Сегодня «Происхождение мира» висит в парижском Музее Орсе, и любой желающий может купить билет, чтобы увидеть одно из самых обсуждаемых произведений мировой живописи. Но так было далеко не всегда.
Когда в 1866 году турецкий дипломат и известный коллекционер эротического искусства Халил Шериф-паша заказал картину Гюставу Курбе, он даже не думал выставлять ее напоказ. Полотно создавалось исключительно для закрытой коллекции, доступ к которой имели считаные люди. Говорят, картину скрывал тяжелый зеленый занавес, который открывали только перед избранными гостями. Парадокс в том, что именно попытки спрятать картину впоследствии и сделали ее легендой.
Сам Курбе объяснял свое творчество совсем иначе. Один из главных представителей французского реализма, он выступал против идеализированных образов, которыми была наполнена академическая живопись. Пока его современники прятали наготу за античными богинями и мифологическими сюжетами, Курбе отказался от этих условностей и показал человеческое тело без прикрас.
Именно здесь и начался спор, который продолжается по сей день. Для одних «Происхождение мира» стало манифестом художественной свободы, для других - доказательством того, что далеко не все можно назвать искусством.
Призрак на холсте
Есть одна деталь, которую большинство посетителей замечает далеко не сразу: у героини картины нет лица. Курбе намеренно обрезает композицию так, что зритель никогда не узнает, кто перед ним. Именно поэтому личность модели довольно быстро стала одной из главных загадок в истории искусства.
Долгие годы искусствоведы были уверены, что художнику позировала ирландская натурщица Джоанна Хиффернан. Версия казалась логичной: Курбе уже писал ее раньше, а сама девушка была музой сразу нескольких художников своего времени. Но существовала одна странность, которую никто не мог объяснить. На картине отчетливо видны темные волосы, тогда как Хиффернан была рыжеволосой.
Ответ нашелся там, где его никто не искал.
В 2018 году французский исследователь Клод Шопп работал с оригиналами писем Александра Дюма-сына к писательнице Жорж Санд. В одном из опубликованных писем десятилетиями существовала странная фраза об «интервью мадемуазель Кеньо». Она не имела никакого смысла, но никто не обращал на это особого внимания.
Шопп решил посмотреть оригинал рукописи и обнаружил, что ошибка появилась еще при расшифровке текста. Дюма написал вовсе не interview, а intérieur. Во французском языке XIX века это слово означало интимную часть женского тела. Одно неправильно прочитанное слово почти на полтора века спрятало имя женщины, изображенной на одной из самых известных картин мира.
После этого открытия большинство исследователей согласились: моделью была Констанс Кеньо, бывшая балерина Парижской оперы и, что особенно любопытно, любовница того самого Халила Шериф-паши, который заказал картину.
Операция "Спрятать Курбе"
Казалось бы, после того как тайна личности модели была раскрыта, история «Происхождения мира» должна была закончиться. Но у картины оказался талант создавать новые загадки.
После Халила Шериф-паши полотно несколько раз меняло владельцев и почти никогда не выставлялось публично. Одним из самых известных его обладателей стал французский психоаналитик Жак Лакан. Именно тогда история приобрела почти детективный оттенок.
Лакан не просто повесил картину у себя дома. Он заказал художнику Андре Массону специальное полотно, которое полностью закрывало работу Курбе. Эта своеобразная «картина-маска» двигалась по скрытому механизму: стоило нажать кнопку, и перед гостями неожиданно появлялось «Происхождение мира».
Лицо, которого никто не видел
Кажется, ни одно знаменитое произведение искусства не обходится без собственной легенды. У «Происхождения мира» она тоже есть.
В 2013 году французский коллекционер заявил, что случайно приобрел в небольшой парижской антикварной лавке портрет молодой женщины. На первый взгляд ничего необычного. Однако вскоре появилась сенсационная версия: если совместить оба полотна, линии холста, мазки и пропорции почти идеально совпадают. Коллекционер предположил, что когда-то это была одна картина, которую позже разрезали на две части.
Новость мгновенно разлетелась по мировым СМИ. Неужели все эти годы публика смотрела лишь на нижнюю половину знаменитого полотна?
Споры вспыхнули с новой силой. Одни эксперты уверяли, что совпадений слишком много, чтобы считать их случайностью. Другие называли эту теорию красивым мифом. Точку в дискуссии попытался поставить Музей Орсе. Его специалисты заявили, что Курбе с самого начала задумал композицию именно такой. Без лица, без личности, без возможности отвлечься на эмоции модели. В центре внимания должен был остаться не человек, а сама идея рождения жизни.
Но окончательно убедить всех музей так и не смог. И по сей день версия о «потерянной голове» регулярно возвращается в обсуждениях.
Facebook против Курбе
Можно было бы подумать, что в XXI веке картина наконец перестала кого-либо шокировать. Интернет давно приучил людей к гораздо более откровенным изображениям... Или нет?
В 2011 году французский школьный учитель Фредерик Дюран опубликовал на своей странице в Facebook репродукцию «Происхождения мира». Через некоторое время его аккаунт исчез. Социальная сеть сочла публикацию нарушением правил и заблокировала страницу за распространение порнографического контента.
Дюран решил не мириться с этим и подал в суд. Он настаивал, что речь идет не о его странице, а о праве искусства существовать без цифровой цензуры. Разбирательство растянулось почти на семь лет.
Во время процесса представители Facebook отрицали, что причиной блокировки стала именно картина Курбе. Однако сам судебный спор оказался настолько громким, что вышел далеко за пределы Франции. Истец потребовал около 20 тысяч евро компенсации.
Пока длилось разбирательство, Facebook пересмотрел собственные правила модерации и отдельно прописал, что фотографии картин, скульптур и других произведений искусства с обнаженной натурой не нарушают стандарты сообщества - хотя, как показывает практика, алгоритмы до сих пор не способны отличить топорную похабщину от художественной откровенности.
Скандал без срока давности
Если кажется, что все самые громкие события вокруг «Происхождения мира» давно остались в прошлом, достаточно вспомнить май 2024 года.
Во время выставки в филиале Центра Помпиду во французском Меце несколько активисток облили защитное стекло перед картиной краской и написали поверх него «#MeToo». Акцию организовала художница и перформер Дебора де Робертис, которая уже не раз использовала работу Курбе в своих публичных перформансах.
Само полотно не пострадало благодаря антивандальному стеклу. Зато дискуссия вспыхнула с новой силой. Одни называли акцию борьбой против объективации женского тела. Другие увидели в ней попытку привлечь внимание за счет одного из самых известных произведений мировой живописи.