Կարեւոր եզրակացություններ, որոնք արվում են 40 տարեկանում
1. Վախենում են բոլորը ու միշտ: Ցանկացած նոր բան սկսելուց առաջ, ցանկացած որոշում կայացնելիս ու ցանկացած տարիքում: Ինչքան մեծանում ես՝ այդքան ավելի շատ ես վախենում: Քանի որ արդեն ունես ունեցվածք, կապեր ու կարգավիճակ: Եվ վախենում ես կորցնել ամեն ինչ: Ու բանն այն չէ, որ պետք է ժխտես այդ վախը կամ պայքարես դրա դեմ, կամ էլ խուսափես դրանից՝ նախընտրելով ոչինչ չանել: Կարեւոր է ընդունել քո վախը, ասել ինքդ քեզ «այո, ես վախենում եմ, բայց ես կփորձեմ, քանի որ սրանից առաջ արդեն 346 անգամ փորձել եմ»:
2. Սխալներն անխուսափելի են: Դրանք ցանկացած որոշման, ինչպես եւ հաջողության անփոփոխ ուղեկիցներն են: Առաջ ինձ թվում էր,թե 40 տարեկանում սխալները պետք է առհասարակ անհետանան, կամ էլ շատ հազվադեպ դառնան ու ավելի ծանրակշիռ: Օրինակ՝ Մարսում այգեգոծություն զարգացնելու գործում արված ներդրումների ձախողումը:Չէ՞ որ թվում է, թե արդեն բավականին մեծ կյանքի փորձ կա, որը թույլ կտա ավելի լավ ճանաչել մարդկանց ու իրավիճակները: Իրականում այդպես չէ, հնարավոր չէ կյանքի բոլոր դեպքերի համար տրաֆարետներ ստեղծել: Իսկ եթե չկան տրաֆարետներ, ուրեմն կան սխալներ:
3. Պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել մարդկանց հետ լավ հարաբերությունները պահպանելու համար: Կյանքի նյութական բաղկացուցիչը կարեւոր է, բայց այն երբեք չի փոխարինի կենդանի մարդկային ջերմությունն ու շփումը: Երիտասարդ տարիներին մենք շատ ենք հրապուրվում նյութական բարիքների որոնումով: Զարմանալի չէ, չէ՞ որ քչերի բախտն է բերում ծնվել բերանում արծաթե գդալ: Բայց այդ մրցավազքում մենք շատ հաճախ զոհաբերում ենք մարդկային հարաբերությւոններն ու կապերը: Հիմա ես հասկանում եմ, որ ընկերներն ու ընտանիքը նույնպիսի արժեքավոր կապիտալ են, որքան բանկում պահված ոսկին: Կամ գուցե ավելի արժեքավոր: Մեկը մոյւսով փոխարինել չի կարելի:
4. Հանգիստն անհրաժեշտ է: Եվ նորից նյութականի համար մրցավազքում, մենք զոհաբերում ենք մեր հանգիստը: «Չեմ գնա աձակուրդ՝ ես կարեւոր նախագիծ ունեմ», «հիվանդ ժամանակ աշխատանքից չեմ բացակայի՝ ես հիմա հաշվետվություն պետք է ներկայացնեմ», «շուտ չեմ պառկի քնելու՝ դեռ այնքան շատ բան ունեմ անելու»: Հիմա եթե իմ առաջ ընտրություն լիներ՝ շուտ պառկել քնելու, թե վաղվա հանդիպման համար եղունգներ ներկել՝ ես կպառկեի քնելու: Մեր մարմնին պետք է նորմալ քուն, հանգիստ ու լիցքաթափում: Առանց դրանց մեր օրգանիզմը հյուծվում է: Դուք չեք ուզում չէ՞ 40 տարեկանից հետո բոլոր խնայողությունները դեղերի ու բուժման վրա ծախսել:
5. Առանց ափսոսանքի ազատվել թունավոր մարդկանցից ու թունավոր հարաբերություններից: Նույնիսկ եթե ձեզ թունավորող մարդիկ ձեր ազգականներն են: Ինչպես տարբերել թունավոր մարդկանց: Եթե այդ մարդու հետ ցանկացած շփում ձեզանից խլում է ձեր հոգեկան հավասարակշռությունը, եթե այդ շփման ընթացքում դուք ժամանակի 80 տոկոսը դժբախտ եք, տխուր, ձեզ վախեցած անհանգիստ, մեղավոր եք զգում, բարկանում՝ մի խոսքով եթե ձեր զգացմունքների հիմնական մասը բացասական է ո շփումից հետո դեռ երկար ժամանակ է պետք իրավիճակը մարսելու ու հոգեկան հավասարակշռությունը վերականգնելու համար՝ ուրեմն այդ մարդը ձեզ համար թունավոր է: Երբեք ինքներդ ձեզ մի սովորեցրեք թույնին:

Жизненные выводы к 40 годам
1. Страшно всем и всегда. Перед любым начинанием, любым решением и в любом возрасте. Чем старше — тем страшнее. Потому что уже оброс имуществом, связями, статусом. Страшно все потерять. И дело не в том, чтобы отрицать этот страх или с ним бороться, или избегать ничегонеделанием. Важно принять свой страх, сказать себе «да, мне страшно, но я попробую, как пробовал 345 раз до этого».
2. Ошибки будут. Они неизменные спутники любых решений, впрочем, как и удачи. Раньше мне казалось, что к 40 годам ошибки должны или вовсе исчезнуть, или стать редкими и более весомыми. Как например, крах инвестиций в развитие садоводства на Марсе. Ведь казалось бы, есть уже немалый жизненный опыт, который позволяет просчитывать людей или ситуации. На самом деле нет, нельзя создать трафареты на все случаи жизни. А раз нет трафаретов, значит — есть и ошибки.
3. Нужно вкладываться в человеческие отношения. Материальная составляющая важна в жизни, но она не заменит живого человеческого тепла и общения. В молодости мы сильно увлекаемся добычей материальных благ. Неудивительно, ведь мало кому везет родиться с серебряной ложечкой во рту. Но в этой гонке мы очень часто жертвуем человеческими связями. Сейчас я понимаю, что друзья и семья — это такой же капитал, как и золото в банковской ячейке. А может даже более ценный. Нельзя одно заменить другим.
4. Отдых необходим. Опять же часто в погоне за материальным, мы жертвуем отдыхом. «Не пойду в отпуск — у меня важный проект», «не останусь на больничном — у меня отчетный период», «не лягу спать пораньше – еще столько нужно сделать». Сейчас если передо мной стоит выбор лечь поспать или накрасить ногти на завтрашнюю важную встречу — я лягу спать. Нашему телу нужен нормальный сон, отдых и расслабление. Без них организм изнашивается. Вы же не хотите после 40 лет потратить все сбережения на лекарства и лечение?
5. Без сожаления избавляться от токсичных людей и токсичных отношений. Даже если люди, отравляющие вас, ваши родственники. Как отличить токсичность? Если любой контакт с человеком стоит вам душевного равновесия, если 80% времени этого контакта вы несчастны, расстроены, боитесь, тревожитесь, испытываете вину, злость — в общем, если основной фон ваших эмоций отрицательный и после общения еще долго нужно «пережевывать» ситуацию и восстанавливать душевный баланс — этот человек для вас «ядовит». Нельзя приучить себя к «яду».