Ֆիլիպ Կիրկորովից 1 միլիոն դոլար են պահանջում գրագողության համար
Ֆիլիպ Կիրկորովից մեկ միլիոն դոլար են պահանջում գրագողության համար, գրում է Life.ru-ն։ Խոսքը երգչի «Жестокая любовь» երգի մասին է, որը Կիրկորովը կատարում է 2002-ից։
Ֆրանսիական Space խմբի առաջնորդ երգահան Դիդյե Մարուանին հայց է ներկայացրել Մոսկվայի քաղաքային դատարան՝ ռուսական փոփ արքայի դեմ։ Անկախ փորձաքննությունը պարզել է, որ «Жестокая любовь» երգի երաժշտությունը ոչ այլ ինչ է, քան 1999-ին Դիդյե Մարուանիի հեղինակած «Symphonic Space Dream» երգի վերամշակումը եւ Ֆիլիպի կողմից դրա կատարումը որակել է գրագողություն։
Թեմատիկ նյութի փոխառության տոկոսը, մասնագետների հաշվարկով, կազմել է 31.25 տոկոս։
Ընդհանուր ստեղծագործության վերաբերյալ երաժշտական նյութի փոխառության տոկոսը 43.27 տոկոս է։
Դա հատկապես նկատելի է կրկներգում։
«Փորձագետները  եզրակացրել են, որ «Жестокая любовь» երգը Դիդյե Մարուանիի «Symphonic Space dream» ստեղծագործության ածանցյալն է, վերամշակումը»,- Ռուսաստանում Մարուանիի շահերը ներկայացնող իրավաբան Իգոր Տրունովին մեջբերում է Life.ru պորտալը։
Ֆրանսիացին հայցում պահանջում է Կիրկորովին արգելել կատարել այդ ստեղծագործությունը։ Նաեւ պահանջում է երգչից, կոմպոզիտոր Օլեգ Պոպկովից, «Ռոսիա» հեռուստաալիքից, որտեղ առաջին անգամ հնչել է երգը, Sony ձայնագրման ստուդիայից ու «Ֆիլիպ Կիրկորով փրոդաքշն» ԲԲԸ-ից 5-ական միլիոն ռուբլի գանձել ու 50 մլն ռուբլի էլ բարոյական վնասի համար։ Space-ի առաջնորդի ընդհանուր հայցային պահանջը կազմել է 75 մլն 340 հազար ռուբլի (մեկ միլիոն երկու հարյուր հազար դոլար)։

С Филиппа Киркорова требуют миллион долларов за плагиат
С Филиппа Киркорова требуют миллион долларов за плагиат, сообщает Life.ru. Поводом для требования стала песня певца «Жестокая любовь», которую Киркоров исполняет с 2002 года.
Лидер французской группы Space композитор Дидье Маруани обратился с иском в Московский городской суд против российского поп-короля. Независимая экспертиза установила, что музыка к «Жестокой любви» стала ничем иным, как переработкой песни Symphonic Space Dream, написанной  Дидье Маруани еще в 1999 году и признала ее исполнение Филиппом плагиатом.
Процент заимствования тематического материала, как подсчитали специалисты,  в «Жестокой любви» составил 31,25%.
Процент заимствования музыкального материала относительно всего произведения в целом составляет 43,27%.
Особенно это заметно в припеве.
«Эксперты также сделали вывод, что песня «Жестокая любовь», как произведение с семплом из композиции Дидье Маруани Symphonic Space dream, является по отношению к нему, как к оригиналу, производным, переработкой», – цитирует представляющего интересы Маруани в России юриста Игоря Трунова портал.
В иске француз требует запретить Киркорову исполнять эту композицию. Также он просит взыскать с российского артиста, его композитора Олега Попкова, телеканала «Россия», где впервые прозвучала песня, звукозаписывающей компании Sony и ООО «Филипп Киркоров продакшн» за нарушение авторских прав по пять миллионов рублей и 50 миллионов за моральный вред. Общие исковые требования лидера Space составили 75 миллионов 340 тысяч рублей (миллион двести тысяч долларов).