NY Times-ը՝ հայկական ատամհատիկի ավանդույթի մասին
NEWS.am STYLE-ը հասկանում է, որ հիմա հասարակության ուշադրությունը կենտրոնացած է երկրում տիրող նախընտրական իրարանցման ուղղությամբ, բայց մի քանի րոպեով ուզում ենք ձեզ շեղել այդ ամենից եւ տեսնել, թե ինչպիսի հուզիչ հոդված ենք գտել NY Times-ում, առավել եւս, որ նյութը նվիրված է մեր ատամհատիկի ավանդույթին:
Բոլորս գիտենք, որ երբ երեխայի առաջին ատամը դուրս է գալիս, տոն ենք կազմակերպում: Հիմա, կարծես, այդ մասին գիտեն նաեւ Ամերիկայում:
Եվ այսպես՝ պարբերականը գրում է. «Հայաստանում երեխաները կարիերայի մասին մտածում են շատ վաղ տարիքում: Atam hatik-ը երեխայի առաջին ատամի դուրս գալը նշելու ավանդույթ է, որը հայտնվում է վաղ տարիքում՝ 4-7 ամսականում:
Փոքրիկին նստեցնում են հատակին, նրա առջեւ տարբեր առարկաներ են դնում, ասենք՝ խոսափող (հաղորդավար կդառնա), ստետոսկոպ (բժիշկ), մկրատ (դերձակ), փող (բանկի աշխատող) եւ այլն: Առաջինն ինչը վերցնի երեխան, կկանխորոշի ապագայում նրա մասնագիտությունը: Իրականում ծնողներն ազատ են այդ առարկաների ընտրության հարցում, նրանք կարող են տարբեր մասնագիտություններ խորհրդանշող բազմաթիվ առարկաներ ընտրել:
«Երեխային հատակին կամ սեղանին են նստեցնում եւ նրա վրա եփած ոլոռ, եգիպտացորեն, լոբի, ցորեն, այլ հատիկավորներ են լցնում: Որպեսզի երեխան չվախենա, կարելի է գլխի վրա սրբիչ կամ տոպրակ պահել,- նշել է ԵՊՀ պրոֆեսոր Յուլյա Անտոնյանը:- Մարդիկ հավատում են, որ առաջին ատամը դուրս գալուց հետո երեխան կարող է կոշտ սնունդ ուտել, այսինքն՝ կարող է նաեւ իր ապագան ընտրել: Բազմաթիվ ծնողներ երեխային շրջապատում են այնպիսի առարկաներով, որոնք իրենք կցանկանային, որ նա ընտրեր: Դեպքեր են եղել, երբ հայրը երեխայից շատ հեռու է դրել գդալը, որպեսզի աղջկան հետ պահի տնային տնտեսուհու դերից: Արարողությունը կապված է ատամի եւ հատիկի ասոցացմամբ, ինչի արդյունքում էլ կոչվում է Ատամհատիկ»:
«Պատմական տարբեր աղբյուրներից պարզ է դառնում, որ 19-րդ դարում երեխայի առջեւ երկու առարկա էին դնում: Ընդ որում՝ արարողությունը կապվում էր ոչ թե երեխայի ապագա մասնագիտության, այլ ապագա երեխայի սեռի հետ. փոքրիկն իրեն ապագա քույր կամ եղբայր էր ընտրում: Եթե նա դանակ էր վերցնում, դա նշանակում էր եղբայր, եթե սանր՝ քույր: Այս կերպ ապագա մասնագիտությունն ընտրելու ավանդույթն ավելի ուշ առաջացել է Խորհրդային Հայաստանում եւ սփյուռքում»,- նշել է մարդաբան Լեւոն Աբրահամյանը:

NY Times об армянской традиции Ատամհատիկ
NEWS.am STYLE понимает, что сейчас все внимание общественности приковано к предвыборному ажиотажу в стране, но на несколько минут хотим отвлечь вас от этой шумихи и посмотреть, какую трогательную статью мы нашли в NY Times, тем более, что материал посвящен нашей традиции Ատամհատիկ.
Мы все знаем, что когда у ребёночка вырастает первый зубик, у нас устраивают праздник. Теперь, похоже, об этом знают и в Америке.
Итак, как пишет издание: «Дети в Армении задумываются о карьере в совсем раннем возрасте. Atam hatik – традиция отмечать первый зубик ребенка, который появляется в возрасте четырех - семи месяцев.
Ребеночка усаживают на пол и перед ним выставляют несколько предметов – скажем, микрофон (станет ведущим), стетоскоп (доктором), ножницы (портной), деньги (банкир). На что укажет ребенок с первого раза будет определять его профессию в будущем. На самом деле, родители свободны в выборе всех этих предметов, они могут добавлять сколько угодно символизирующих различные профессии вещей.
«Ребенка усаживают на пол или на стол и осыпают его отворными горохом, кукурузой, фасолью, пшеницей, любые бобовые и злаковые, главное чтоб они не разваривались. А чтоб ребёночек не испугался над головой можно держать пелёнку, полотенце или целлофановый пакет, - отмечает профессор ЕГУ Юлия Антонян, - с появлением первого зуба, люди верят, что наступает время, когда ребенок может есть твердую пищу, то есть это означает, что он еще может выбрать свое будущее. Многие родители окружают ребенка теми, предметами, которые они хотят, чтобы он выбрал. Был случай, когда отец положил ложку очень далеко от ребенка, так как хотел, чтобы судьба уберегла дочь от роли домохозяйки. Суть ритуала связана с ассоциацией между зубом и зерном, что и олицетворяет слово Ատամհատիկ».
«Из различных исторических источников становится ясно, что в 19-м веке перед ребенком выставляли лишь два предмета. При этом, ритуал касался не будущей профессии, а пола будущего ребенка – то есть ребенок выбирал себе брата или сестричку в будущем. Если он брал нож – это означало братика, если расческу – сестренку. Традиция отмечать этим будущую профессию появилась позднее в Советской Армении и в диаспоре», - отмечает антрополог Левон Абраамян.