Սեռափոխված մոդելը կներկայացնի Իսպանիան՝ «Միսս Տիեզերք» մրցույթին
Անխելան հայտնել է, որ ուզում է իր մասնակցությամբ խորհրդանշել բազմազանության ու հարգանքի գաղափարները ամբողջ աշխարհում,  այլ ոչ թե միայն ԼԳԲՏ համայնքում։
Պոնսեի մասնակցությունը հնարավոր է դարձել կանադուհի Ջեննա Տալակովայի ջանքերով, որին 2012-ին  թույլ չէին տվել մասնակցել մրցույթին։ Պատմությունը այնքան ռեզոնանսային էր, որ նա փաստաբան էր վարձել ու հասել էր նրան, որ 2013-ից սկսած սեռափոխներին քարտ բլանշ են տվել բյութի մրցույթին մասնակցելու համար։
Հիշեցնենք, որ «Միսս Տիեզերք» տիտղոսակիրը ստանում է թագ, 250 հազար դոլար ու New York Film Academy-ում երկու տարի սովորելու իրավունք։ Մեկ տարվա ընթացքում նա պարտավոր է աշխարհով մեկ շրջել բարեգործական ակցիաներով ու մասնակցել աշխարհիկ միջոցառումների։

Модель-трансгендер представит Испанию на «Мисс Вселенная»
Анхеда заявила, что хочет символизировать своим участием мысль о разнообразии и уважение во всем мире, а не только в ЛГБТ-сообществе.
Участие Понсе стало возможным благодаря усилиям канадки Дженны Талаковой, которую в 2012 году не допустили до конкурса. История стала настолько резонансной, что она наняла адвоката и добилась того, что с 2013 года трансгендерам дали карт-бланш на участие в бьюти-состязании.
Напомним, обладательница титула «Мисс Вселенная» получает корону, 250 тысяч долларов и право на двухлетнее обучение в New York Film Academy. В течение года она обязана ездить по миру с благотворительными акциями и посещать светские мероприятия.