Սկանդալային փառատոն. ինչո՞ւ են մոդելներին հարցաքննության հրավիրել
Fyre Festival փառատոնը, որի կազմակերպիչներն այցելուներին հեղինակային խոհանոց էին խոստացել, հինգաստղանի վիլլաներ եւ Բահամյան կղզիների դրախտային բնապատկերներ, սակայան կարողացել էին ապահովել միայն պանրով բուտերբրոդներ եւ վրաններ, արդեն իսկ լեգենդ է դարձել։
Ըստ դատական փաստաթղթերի, որոնք հայտնվել են The Wall Street Journal-ի տրամադրության տակ, Քենդալ Ջենները եւ Էմիլի Ռատակովսկին պատկառելի գումար են ստացել սոցիալական ցանցերում փառատոնի առաջխաղացման համար։ Այժմ նրանց դեմ հայց են ներկայացնում շահախարդախությանը մասնակից լինելու համար։
Ամերիկյան հայտնի գործակալությունների սուպերմոդելները՝ Քենդալ Ջենները, Բելլա Հադիդը եւ այլք, 2017թ.-ին փորձել են սոցիալական ցանցերում գովազդային հոլովակների եւ հրապարակումների միջոցով մարդկանց ներգրավվել փառատոնին։ Եվ, իհարկե, ոչ անվճար. Billboard-ի հաղորդմամբ՝ ըստ որոշ տվյալների՝ IMG Models-ը ստացել է 1,2 մլն դոլար, DNA-ը՝ 299 հազար դոլար, Քենդալ Ջենները՝ 275 հազար դոլար, իսկ մյուս մոդելներին հազար դոլար են վճարել Instagram-յան յուրաքանչյուր հրապարակման համար։
«Քարդաշյանների ընտանիք» իրապատում շոուի աստղը փառատոնի առաջխաղացման գործում իր դերի մասին վերջին հայտարարության մեջ նշել է. «Մարդիկ ինձ հետ կապ են հաստատում առաջխաղացման եւ գովազդի համար, բայց ես երբեք հստակ չգիտեմ, թե ինչով դա կավարտվի, դա միշտ ռիսկ է։ Ես, իհարկե, մի քանի հետազոտություն եմ անցկացնում, սակայն եթե դա սկսնակ ապրանքանիշ է, ես միայն կարող եմ հույս դնել նրա վրա, ինչ ասում են կազմակերպիչները։ Դու երբեք չգիտես, թե ինչ տեղի կունենա»։

Fyre Festival, the organizers of which promised visitors an authentic cuisine, five-star villas and paradise landscapes of the Bahamas, but could only provide cheese sandwiches and tents, has already become a legend.
According to court documents received by The Wall Street Journal, Jenner and Ratajkowski received decent money to promote the festival on social media. Now they are being sued for participating in a fraudulent scam.
Supermodels of famous American agencies - Kendall Jenner, Bella Hadid, and others - in 2017 tried to attract people to the festival using advertising videos and posts on social networks. And, of course, not for free: according to Billboard, according to some documents, IMG Models received over $ 1.2 million, DNA - $ 299 thousand, Kendall Jenner - $ 275 thousand, and other models were paid thousands of dollars for each post on Instagram.
In a recent statement on her role in promoting the festival, Kendal Jenner noted that people contact her for promotions and advertising, but she will never know exactly what this will turn out to be, and it is always a risk.
According to her, she does some research, but if this is a starting brand, she can only hope for what the organizers say and one never knows what will happen.