«Օսկար 2020»-ին Հայաստանը կներկայացնի Էդգար Բաղդասարյանի «Էրկեն կիշեր» ֆիլմը (վիդեո)
Էդգար Բաղդասարյանի «Էրկեն կիշեր» ֆիլմը Հայաստանը կներկայացնի «Օսկար» 92-րդ մրցանակաբաշխությանը՝ լավագույն օտարերկրյա գեղարվեստական ֆիլմ անվանակարգում, հայտնում է հայկական ազգային կինոակադեմիան։
Էդգար Բաղդասարյանի ժապավենը լավագույնն է ճանաչվել «Անահիտ» ազգային մրցանակաբաշխության ընթացքում։ Այն հաղթող է ճանաչվել հինգ անվանակարգում՝ լավագույն ձայնային ռեժիսոր, լավագույն դերասան, լավագույն սցենարիստ, լավագույն օպերատոր, լավագույն ռեժիսոր։
Ավելի վաղ NEWS.am STYLE-ի հետ զրույցում ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանը պատմել է, որ ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում ժամանակային երեք չափման մեջ՝ մեր օրերում, Նարեկացու դարաշրջանում, 1915թ.-ի ցեղասպության ընթացքում։ Պատմությունն ավարտվում է ընտանեկան զույգի տարօրինակ դրամայով, որը եռանկյունում է հայտնվում անբարոյականի պատճառով։

Armenia at Oscar 2020 to be presented by Edgar Baghdasaryan’s “Erken Kisher”
Armenia will submit Edgar Baghdasaryan’s “Erken Kisher” (Lengthy Night) for the 92nd Academy Awards for the Best International Feature Film, the Armenian National Film Academy reported.
Edgar Baghdasaryan’s video was the best at the Anahit National Award ceremony. The film was recognized as the winner in five categories: Best sound engineer, Best Artist, Best Script Writer, Best Operator, Best Director.
Earlier, in an interview with the NEWS.am STYLE correspondent, the film's director Edgar Baghdasaryan said that the film takes place in three time dimensions: in our days, in the Narekatsi era, the 1915 genocide. The story ends with a strange drama of a married couple, which a street prostitute closes in a triangle.