Սպասում ենք նոր «Ավատար»-ի. Ջեյմս Քեմերոնը սկսել է նկարահանումները
Ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը, ինչպես հայտնի է, ակտիվորեն աշխատում է իր ֆանտաստիկ գլուխգործոցի՝ «Ավատար»-ի շարունակության վրա, որը մի ամբողջ տասնամյակ գլխավորում էր աշխարհի ամենաեկամտաբեր ֆիլմերի ցանկը՝ վաստակելով 2,79 միլիարդ դոլար։
Սակայն վերջերս պատմական ռեկորդը գերազացնել է սուպերհերոսների մասին պատմությունը «Վրիժառուները. վերջախաղ» անվամբ, որը համաշխարհային վարձույթում 2,796 միլիարդ դոլար է վաստակել, ինչը Քեմերոնի ֆիլմը մղել է հեղիկանավոր վարկանիշի երկրորդ հորիզոնականը։
«Տերմինատոր»-ի եւ «Տիտանիկ»-ի հեղինակն ակնհայտորեն չի սիրում պարտվել եւ պատրաստվում է իր կյանքի ընթացքում ամենամասշտաբային նկարահանումներին՝ «Ավատար»-ի եւս երկու մաս։
«Կարո՞ղ են արդյոք «Ավատար 2»-ը եւ «Ավատար 3»-ը նույնպիսի հաջողության հասնել ժամանակի ոգով։ Ոչ ոք չգիտի։ Բայց մենք ամեն դեպքում կփորձենք։ Ես վստահ եմ՝ դա հնարավոր է»,- ասել է հայտնի ռեժիսորը։

Director James Cameron, as you know, is actively working on the continuation of his fantastic masterpiece ‘Avatar’, which for a decade led the list of the highest grossing movies in the world, earning $ 2.79 billion for its creators, CinemaBlend reported.
However, more recently, an epic story of superheroes called ‘Avengers: Endgame’ broke the historical record, which raised $ 2.796 billion at the world box office, and shifted Cameron's brainchild to the second position of the rating.
Cameron is preparing for the most ambitious filming in his life: two more parts of Avatar.
“Will Avatar 2 and 3 be able to create that kind of success in the zeitgeist? Who knows. We’re trying. Maybe we do, maybe we don’t, but the point is, it’s still possible. I’m happy to see it, as opposed to an alternate scenario where, with the rapid availability, custom-designed experience that everybody can create for themselves with streaming services and all the different platforms, that [theatrical potential] might not have existed anymore,” he said.