Հոլլի Բերին համացանցում քննադատության պատճառով հրաժարվել է տրանսգենդերի դերից
Հոլիվուդի աստղ Հոլլի Բերին հանկարծ որոշել է հրաժարվել արդեն գործնականում հաստատված դերից, որը դեռ անուն չի ստացել։ Բանն այն է, որ դերասանուհին պետք է տրանսգենդեր խաղար, հայտնում է  Variety-ն։
Այդ հայտարարությունից հետո օսկարակիր դերասանուհու հանդեպ քննադատության ալիք է բարձրացել։ Շատերին դուր չի եկել, որ ցիսգենդեր կինը մտադիր է դեր կերտել, որը նախատեսված է տրանս կերպարի համար։ Մասնավորապես, Twitter-ում Բերիին դիմել է «Մերկացում» վավերագրական ֆիլմի ռեժիսոր Սամանտա Ֆեդերը։ Նա հայտարարել է, որ շատ մարդիկ միանգամից չեն կարողանում հասկանալ այլ մարդկանց զգացմունքները եւ խորհուրդ է տվել նրան դիտել իր ֆիլմը, որպեսզի ավելի լավ հասկանան իրավիճակը:
Համացանցում աստղին անմիջապես քննադատել են։ Հեյթերների գլխավոր փաստարկն այն էր, որ տրանսգենդերներին պետք է կերտեն հենց տրանսգենդերները։ Անցած երկուշաբթի՝ հուլիսի 6-ին, Բերրին ներողություն է խնդրել եւ հրաժարվել դերից՝ հայտարարելով, որ տրանսգենդերների հասարակությունը պետք է հնարավորություն ունենա ինքնուրույն պատմել իր պատմությունները:

Холли Берри отказалась от роли трансгендера из-за критики в интернете
Звезда Голливуда Холли Берри внезапно решила отказаться от уже практически утвержденной роли в фильме, который пока не получил названия. Все дело в том, что актриса должна была играть трансгендера, сообщает издание Variety.
После этого заявления на оскароносную актрису обрушилась волна критики. Многим не понравилось, что цисгендерная женщина намерена сыграть роль, предназначенную для трансперсоны. В частности, в Twitter к Берри обратилась Саманта Федер, режиссер документального фильма «Разоблачение» о трансактерах в Голливуде. Она заявила, что многие люди не сразу могут понять эмоции других людей и посоветовала Берри посмотреть свой фильм, чтобы лучше разобраться в ситуации.
В Сети на звезду сразу же обрушились с критикой. Главным аргументом хейтеров стало то, что трансгендеров должны играть именно трансгендеры. В минувший понедельник, 6 июля, Берри принесла всем свои извинения и отказалась от роли, заявив, что общество трансгендеров должно иметь возможность само рассказывать свои истории.