Վիկա Մարտիրոսյանը՝ Պետրոսի հետ իրենց ծանոթության, հայտնիների հետ աշխատանքի եւ «Ամարաս»-ի սան Տիգրանի կորստի մասին (ֆոտո/վիդեո)
11:06, 18 ապրիլի
Հետաքրքիր հիշողություններ, աշխարհընկալում եւ  ինքնաբացահայտում․ STORIES հաղորդման հյուրն այս անգամ «Ամարաս» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Վիկա Մարտիրոսյանն է։
-Ողջույն Վիկա, ուրախ եմ, որ այսօր փորձելու ենք բացահայտել քեզ այլ տեսանկյունից։ Կարծում եմ, կհամաձայնես ինձ հետ, որ մարդու էությունը, բնավորության գծերը ձեւավորվում են մանուկ հասակից։ Հետաքրքիր է, դու ինչպիսի՞ն ես եղել։
-Բնականաբար, շատ ակտիվ։ Ծնվել եմ պարողի, արվեստագետի ընտանիքում։ Ինձ անընդհատ հիշում եմ ծնողներիս կողքին։ Ազատ ժամանակ շատ քիչ եմ ունեցել, իսկ եթե ունենում էի, շատ էի սիրում մեր բակի տղաների հետ ֆուտբոլ խաղալ։ Դա ինձ մոտ շատ լավ էր ստացվում։
Ծնողներս 20 տարի «Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլի» սոլիստներն էին, հետո «Հայաստանի պարի պետական անսամբլի» եւ այդպես շարունակ։ Ծնողներս այդ տարիներին շատ էին շրջագայության մեկնում եւ այնպես էր ստացվում, որ ես ու քույրս եւս իրենց հետ էինք․ մեկ հիշում եմ մեզ ետնաբեմում նստած իրենց էինք հետեւում, մեկ ճանապարհին մեքենայի մեջ քնած։ Ինձ համար դա շատ հետաքրքիր էր եւ կարծում եմ, որ դա էլ օգնել է մեզ ճիշտ ուղի ունենալ։
-Երբ ետնաբեմից նայում էիր ծնողներիդ պարը, երբեւիցե մտածե՞լ ես, որ մի օր դու էլ ես բեմում ելույթ ունենալու։
-Սուտ կլինի, եթե ասեմ ոչ։ Փոքրուց ինձ պարզ էր՝ ինչով եմ զբաղվելու, ինչ եմ անելու։ Գիտեի, որ ես էլ եմ այդ նույն բեմում լինելու ներկայացումներով ու համերգներով։ Ես շատ-շատ եմ սիրել պարարվեստը։ Այնպես չի, որ ինձ ստիպողաբար են տարել պարի։ Շատ շնորհակալ եմ եւ շատ ուրախ, որ ծնողներս մեզ ճիշտ ուղղության վրա են կանգնեցրել, հատկապես, ինձ։
-Բնավորության ի՞նչ ընդգծված գծեր ես ունեցել։
Եղել եմ ակտիվ եւ մի փոքր համառ։ Չնայած որ, ծնողներս հայկական պարարվեստի ներկայացուցիչներն էին, ես փոքրուց ավելի շատ ձգտել եմ դասական պարարվեստին։ Ծնողներս միշտ ասում էին, որ շատ բարդ է լինելու ինձ համար, իսկ ես համառորեն ասում էի, որ պատրաստ եմ դրան։ Այնպես արեցի, որ ինձ դասական պարերի բաժին ընդունեն։ Մինչեւ հիմա էլ ասածիս տերն եմ։
Ես շատ կայուն եմ եղել, հասուն։ Այդպես են ինձ կրթել ու մեծացրել։
Շատ սիրուն մանկություն ենք ունեցել ես ու քույրս։ Քույրս նույնպես «Հայաստանի պարի պետական անսամբլի» սոլիստներից էր։ Մեր ընտանիքում ուրիշ մասնագետ չկա։ Քրոջս հետ շատ կապված ենք։ Իմ ապրումներն ու գրեթե ամեն բան միշտ իր հետ եմ կիսվել։ Նա այնպես է արել, որ ես բացի դասականից նաեւ ուսումնասիրեմ ժամանակակից պարարվեստը:
-Քույրդ չշարունակեց Հայաստանում, բայց դու շարունակեցիր զբաղվել պարով։
-Այս թեմայի շուրջ ես եւ քույրս շատ ենք զրուցել։ Պատճառն այն է, որ քույրս ամուսնացավ  եւ հիմա ապրում է այլ երկրում՝ Եգիպտոսում։ Նա ստիպված էր թողնել, չնայած որ Կահիրեում հայ համայնքի համար շարունակում է դասավանդել հայակական պարարվեստը։ Երբ նա գնաց, ես հասկացա, որ այդ պատասխանատվությունը պետք է վերցնեմ ինձ վրա, որովհետեւ շատ մեծ աշխատանք էր արված։ Բավականին հայտնի էր խումբը եւ շատ սխալ կլիներ, եթե թողնեինք «Ամարասը»։ Դրա համար ես փորձեցի բացի ժողովրդականից, նաեւ ժամանակակից արվեստը դասավանդել։
-Դու էլ ես շատ գեղեցիկ ընտանիք կազմել, եւ Պետրոսը, լինելով ոչ այս ոլորտի մարդ, քեզ միշտ աջակցում է եւ ամեն հարցում կանգնած է քո կողքին։ Կպատմե՞ս, թե ինչպես ծանոթացաք, ինչպես նա առաջարկություն արեց, արդյո՞ք դա սեր առաջին հայացքից էր։
-Առաջին անգամ Պետրոսն ինձ տեսել է բեմի վրա։ Շատերը գիտեն այս պատմությունը։ Պետրոսը մեր շատ սիրելի Էմմիի համադասարանցին է, միասին են դպրոցում սովորել եւ Էմմիի շնորհիվ է, որ մենք ճանաչում ենք իրար։ Էմմիի մենահամերգին պետք է ելույթ ունենայի։ Նրա դասընկերներն էլ էին հրավիրված, եւ այդպես «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում» Պետրոսը ինձ տեսավ, եւ ինչպես դու ասացիր՝ այո, սեր առաջին հայացքից էր։ Ես  18 տարեկան էի, Պետրոսը՝ նույնպես։ 7 տարի ընկերությունից հետո նշանադրվեցինք, հետո ամուսնացանք եւ ունենք հիանալի ընտանիք։ Կարծում եմ, սա իմ լավագույն եւ ճիշտ ընտրությունն էր։ Երջանիկ եմ, նա ամեն անգամ ինձ աջակցում է, իմ կողքին է։ Չլինելով պարարվեստի ոլորտի մարդ, նա գնահատում ու սիրում է իմ բոլոր գործերը եւ իմ լավագույն քննադատն է ։
-Նանուլի ծնունդը ի՞նչ զգացողություններ եք ապրել։
-Նանուլը մեր տան թագուհին է։ Ես չեմ պատկերացրել, որ կարող եմ երկրորդ բալիկ ունենալ եւ այդ կարգի սիրել նրան, ինչպես սիրում եմ Նանուլին։ Նա մեզ համար ուրիշ տեղում է, հատկապես, Պետրոսի համար։ Տղան մի կողմ, աղջիկը մի կողմ։
Ամբողջ հիվանդանոցի բակում Նանուլի ծնունդին էին սպասում։ Նանուլը իմ կյանքի լավագույն ձեռքբերումներից մեկն է։ Նա շատ խելացի եւ լավ աղջիկ է մեծանում։ Ես իրենով հպարտանում եմ ։ Նանուլիս եւ Լեւոնիս տարբերությունը վեց տարի է, քանի որ ես միշտ երազել եմ եղբայր ունենալ եւ ցավոք չեմ ունեցել, բնականաբար, ցանկացել եմ, որ երկրորդ երեխաս տղա լինի։Երբ իմացա տղա ենք ունենալու, ուրախությանս չափ չկար։ Աստծուց ամեն օր շնորհակալություն եմ հայտնում։ Նրանք իմ ամենակարեւոր ձեռքբերումներն են։
-Երբ աշխատանքից հոգնած վերադառնում ես տուն, ինչպե՞ս են քեզ դիմավորում։
-Դա մեր ամենացավոտ թեման է։ Նանուլիկն ավելի պինդ է, ավելի սովոր է։ Նանուլի 40 դեռ չլրացած ես արդեն աշխատում էի։ Ինչ Լեւոնիս է վերաբերվում, շատ ծանր է տանում իմ բացակայությունը, հաճախ դժվար է պառկում քնելու, առանց ինձ չի ուզում քնել։ Դրա համար հաճախ է գալիս ինձ մոտ եւ իր օրն անց է կացնում այստեղ։ Երբ ես պետք է ուղարկեմ իրեն քնելու, չի ուզում գնալ։ Շատ եմ նեղվում այդ փաստից։ Դրա համար, որ ասում են՝ ինչու երրորդ երեխան էլ չես ուզում ունենալ, ասում եմ, որ երրորդն էլ մամային կարոտելով չմեծանա։ Ավելի լավ է երկուսով բավարարվեմ եւ իրենց ավելի ճիշտ ուղղու վրա կանգնեցնեմ ։
-Վիկ, Նանուլի մանկությունը եւ քո մանկությունը շատ նման են իրար․․․
Մամաս ասում է Նանուլը քո կրկնօրինակն է։ Շատ նման են մեր մանկությունները։ Իհրակե, նա այս սերնդի ներկայացուցիչն է։ Մենք շատ ենք բացթողումներ ունենում, բայց վստահ եմ, որ ինքն էլ է ինձ նման լինելու։ Միգուցե մեծամտորեն հնչի, բայց ես երբեք սխալ որոշումներ չեմ կայացրել իմ կյանքում, կարծում եմ Նանուլն էլ է այդպես լինելու, եթե ոչ ավելի լավը։
-Անձնական կյանքից անցում կատարենք դեպի աշխատանքը։ Չնայած, որ «Ամարասը» տարիների ընթացքում ունեցել է տարբեր սերունդներ, բայց միեւնույն է բոլոր ժամանակներում շարունակում է մնալ իր դիրքերում եւ համառորեն առաջ շարժվել։ Հետաքրքիր է, ինչումն է գաղտնիքը։
-Իմ մեջ է գաղտնիքը Մելինե ջան (ծիծաղում է)։ Երեւի ես եմ շատ համառ եւ չեմ փոխվել դրա համար էլ խումբը չի փոխվել եւ միշտ իր տեղը ունի։ Մեծ պատասխանատվություն է ղեկավարել «Ամարասը»։ Այն ինձ փոխանցել է իմ հայրը, արդեն 19 տարի է ես եմ ղեկավարում եւ գիտեմ, թե ինչ դժվարությամբ է ստեղծվել խումբը, գիտեմ ինչ մեծ ջանքեր է հայրս գործադրել, որպեսզի լավ սերունդ փոխանցի մեր պարարվեստին եւ դա ինձ համար մեծ պատասխանատվություն է։ Այդ պատճառով աշխատում եմ, ինչպես ինքն է աշխատել։ Փորձում եմ քայլել հիմիկվա ժամանակակից արվեստի հետ, այն ինչը հիմա արդիական է։ Երեւի դա է պատճառը, որ միշտ մեր դիրքերը պահպանում ենք։
-Աշխատում ես շատ հայտնիների հետ։ Բոլոր բեմադրություները դու ես անում։ Լինելով խստապահանջ՝ գիտեմ նաեւ բարդ է քեզ հետ աշխատելը։
-Չեմ կարողանում փոխել այդ բնավորությանս գիծը եւ ուրախ եմ դրա համար։ Կարծում եմ դա փոխանցվել է հայրիկիցս եւ ուսուցչուհուցս։ Նրանք ինձ այլ կերպ են կրթել։ Եթե խստապահանջ չլինես, ապա կստացվի որ շարքային ես կամ աշխատանքդ թերի ես անում։ Կարծում եմ ամեն պարագայում է պետք գալիս դա՝ թե՛ աշխատանքում, թե՛ ընտանիքում  եւ թե՛ ամեն տեղ։ Մարդ պետք է ունենա չափի զգացում եւ մեծ պատասխանատվություն։ Եթե այս ամենը կա, հաջողությունը միշտ կլինի։
-Իսկ հայտնիների հետ աշխատա՞նքը։ Արդյո՞ք հեշտ է նրանց հետ աշխատելը։
-Որոշ մարդկանց հետ այո, որոշների հետ՝ ոչ։ Ընդհանրապես, սա ինձ համար շատ հեշտ աշխատանք է, քանի որ, լինելով «Հայաստանի Ազգային Օպերայի և Բալետի թատրոնի» սոլիստ, «Պարարվեստի ուսումնարանի» լավագույն սանը, այս ամենն ինձ համար խաղ ու պար է, որովհետեւ դասական արվեստն ամենաբարձունքում է եղել եւ եղել է ամենաբարդերից մեկը։ Եթե դրան տիրապետում ես իդեալական, մնացածը շատ ավելի հեշտ է քեզ տրվում։ Դե մեր երգիչները, պարողները սիրում են ամեն ինչ թեթեւ անցկացնել, ես միշտ համաձայն չեմ եղել։ Դրա համար իրենք գիտեն, որ գալիս են, պետք է տանջվեն, աշխատեն, որպեսզի ունենանք լավ արդյունք։ Երգչուհի է եղել, որ գնացել է տուն լացել է եւ չի ցանկացել պարել եւ պարող երգչուհի դառնալ։ Բայց հետո հասկացել է որ դա ճիշտ է։
-Մեր օրերում ամենաակտիվ սոցիալական ցանցը դարձել է Tik Tok-ը, որտեղ դու եւս շատ ակտիվ ես։
-Ես իրականում ինստագրամի սիրահար եմ, բայց ունենալով հիանալի մենեջերուհի՝ Լիլինան, որտեղ որ զգում է պետք է լինեմ, այնպես կանի որ ես այդտեղ ակտիվ լինեմ։ Այնպես որ Tik Tok-ում լինելը Լիլինայի շնորհիվ է։ Ես ասում էի, որ դա իմ տեղը չի այդտեղ երեխաներ են եւ այլն, նա ինձ բացատրեց, քանի որ ֆեյսբուքում, ինստագրամում առաջտարներից եմ, ապա այդտեղ էլ պետք է լինեմ։
-Իսկ հիմա քեզ դուր է գաիս Tik Tok-ը
-Այո։ Եվ՛ դուր է գալիս, եւ՛ ոչ։ Մեկ-մեկ նյարդայնանում եմ։ Գիտեք, այսքան մեծ պատասխանատվություն ունենալուց հետո, այսքան սան ունենալուց հետո, այսքան մեծ աշխատանք, բեմադրություններ եւ գումարած պահպանել ինստագրամի հրապարակումները ու Tik Tok-ի թրենդները մեկ-մեկ նյարդայնացնում է, բայց դե ինչ արած, պետք է անենք։ Շատ կարեւոր է, երբ կլինի կարեւոր մարդկանցից արվեստի հետ կապ ունեցող կամ պարզապես քեզ ընկեր մտերիմ մարդ, ով արվեստի հետ կապ չունի, զանգում ասում են գիտես այս Tik Tok աշխարհում ամենահետաքրքիրը քոնն է։ Երբ մտնում ենք քո էջը ծիծաղում ենք ու դրական էմոցաիներ ես փոխանցում։
-Վիկ, այսօր չէի կարող չանդրադառնալ անցած տարվա պատերազմին։ Գիտեմ, որ պատերազմի ընթացքում ձեր սաներից մեկը զոհվել է։
-Ուղիղ չորս օր առաջ նկարներ էի փնտրում եւ տեսա մեր շրջագայության լուսանկարները։ Տիգրանը մեզ հետ էր։ Մեկ շաբաթ ենք եղել Փարիզում Տիգրանի հետ։ Ովքեր իրեն չեն ճանաչել, չեն կարող պատկերացնել, թե ինչ տեսակի անձնավորություն էր․ դրական, հումորով․․․ չգիտեմ, հազար ափսոս, որ այն տղաները, ովքեր մեզ հետ չեն շատ ցավալի է, անհավատալի է։ Ես երբեք այդ օրը չեմ մոռանա, երբ հին դահլիճում կանգնած էի, իմ պարուսույցներից մեկը բղավելով եկավ ու ասաց, որ Տիգրանը էլ չկա։ Չգիտեմ, համբերություն իր մայրիկին,  իր ընտանիքի անդամներին, մեզ բոլորիս, որպեսզի կարողանանք այս ցավով ապրել։ Խոսքեր չեմ գտնում, ես մինչ օրս չեմ կարողանում հավատալ, որ Տիգրանն էլ մեզ հետ չէ։
Պատերազմից երեք ամիս առաջ անսպասելի բացեց դուռը։ Գիտեի ծառայության մեջ է եւ երեք ամսից  ծառայությունն ավարտելու էր։ Եկավ թմբլացած, գրկեց բոլորիս ու իրեն հատուկ հումորով ասաց՝ Վիկ ջան հեսա գալիս եմ ու սկսենք սիրուն-սիրուն տեսահոլովակներ իրար հետ նկարենք,  չմոռանաս քո սիրուն Տիկոյին։ Մենք իրեն ԴիԿապրիո էինք ասում, կարծես Լեոնարդո ԴիԿապրիոյի կրկնօրինակը լիներ։ Իր անունը, որ տալիս են միայն դրական բաներ եմ հիշում։ Եկավ գրկեց ու ասեց, որ հեսա գալիս եմ, ու այն գալն էր, որ պետք է գար։
-Ի՞նչ երազանքներ ու նպատակներ  ունես,  որ պետք է իրագործես։ Հետաքրքիր է, երբ հետ հայացք ես գցում քո անցած ճանապարհին, ինչ-որ բան կփոխեի՞ր։
-Ոչ մի կետ չկա, որ կուզենայի փոխել ։ Ինձ հետ կապված ոչ երազանք ունեմ, ոչ նպատակ։ Իմ նպատակները եւ երազանքները երեխաներիս հետ են կապված, հատկապես, Նանուլիս։ Դա էլ նրանից է, որ գիտեմ, ի վերուստ,  Նանուլը ինչ հնարավորություններ ունի։ Ճիշտ է նա հիմա պասիվ է եւ ավելի շատ ուսուման մեջ է խորացած։ Բայց  Նանուլիս հետ կապված երազանքներս շատ մեծ են։ Կարծում եմ նա մեծ փոփ-երգչուհի եւ պարուհի կարող է դառնալ։
-Վիկ, իմ բոլոր հյուրերին այս հարցը վերջում տալիս եմ, եթե գիրք գրեիր քո կյանքի մասին, ինչպե՞ս կվերնագրեիր այն։
-Չեմ մտածել այդ ուղղությամբ երբեք, բայց․․․ “Վիկայի պատմությունը”։ Քաոս կլիներ․․․ եւ երեւի թե դա էլ իմ քաոսը կլիներ։ Չեմ մտածել անկեղծ։ Բայց ամեն դեպքում շատ հետաքիքր կլիներ։
-Իսկ ո՞ր պատմությունը կներառեիր, եւ ո՞րը՝ կհանեիր։
-Անկեղծ՝ նույնիսկ տանը, որ զրուցում ենք, երբեք վատ հիշողություններ չեմ ունեցել։ Ես դժվար մանկություն չեմ ունեցել, դժվարությունը նրանում է եղել, որ անընդհատ իմ պարտականությունը եղել է արթնանալ եւ գնալ դասի։ Դասական պարարվեստը ամենաբարդն է, ես չեմ ունեցել ժամանակ խաղալու, լավ տեղ գնալու, բայց այն, ինչ կատարվեց մեզ հետ 2020-ին, կցանկանայի այդ պատերազմի հատվածը կտրվեր եւ հանվեր, որովեհտեւ անբացատրելի դժվար հիշողություններ ենք ապրել այդ օրերին։ Հուսով եմ, որ մեր երեխաների մոտ դա հետագայում բարդ նստվածք չի տալու եւ  հետագայում առողջության վրա չի ազդելու։ Օրինակ իմ աղջիկը, շատ էմոցիոնալ է եւ շատ բան է հասկանում, նա էլ է այդ ամենը շատ ծանր տանում։

Interesting memories, perception of the world and self-discovery — artistic director of Amaras Dance Ensemble Vika Martirosyan shared her stories during the show STORIES.
STORIES: Greetings, Vika. I’m glad that today we will try to discover you from another perspective. I believe you will agree that a person’s essence and traits are shaped during childhood. How were you like as a child?
Vika Martirosyan: I was very active. I was born to a family of dancers and artists and remember that I was always by my parents’ side. I didn’t have much free time, and if I did have free time, I loved playing soccer with the boys in the yard.
My parents were soloists of the Tatul Altunyan State Song-Dance Ensemble for 20 years and then danced in the State Dance Ensemble of Armenia. My sister and I would tour with them. It was very interesting for me, and I think it helped me and my sister take the right path in life.
STORIES: When you would be backstage and watch your parents perform, did you ever think that you would also perform on stage someday?
Vika Martirosyan: I would lie, if I said no. I knew what I was going to do when I was a child. I loved dance. It’s not like I was forced to go to dance lessons. I’m very grateful and happy that my parents set me and my sister on the right track, especially me.
STORIES: What marked traits did you have?
Vika Martirosyan: I was active and a little stubborn. I would always aspire to be a classic dancer. My parents would always say it was going to be hard for me, but I was ready for it.
My sister and I had a great childhood. My sister was also one of the soloists of the State Dance Ensemble of Armenia. My sister and I have a strong connection. She made sure I also explored modern dance.
STORIES: Your sister didn’t continue her dancing career in Armenia, but you continued as a dancer.
Vika Martirosyan: My sister and I have talked about this a lot. The reason why she didn’t continue is because she got married and is currently living in Egypt. She had to leave dance behind, even though she continues to teach Armenian dance for the Armenian community in Cairo. When she left Armenia, I realized that I had to take responsibility because it was a huge task. The group was rather popular, and it would be very wrong to leave Amaras. This is why I tried to teach not only folk dances, but also modern dances.
STORIES: You also started a beautiful family, and even though Petros is not a dancer, he always supports you. Can you tell us how you met? How did he propose to you? Was it love at first sight?
Vika Martirosyan: The first time Petros saw me was on stage. Many people know this story. Petros was a classmate of our very beloved Emmy [singer]. I was going to perform at Emmy’s concert. Her classmates were also invited, and Petros saw me at the concert. As you said, it was love at first sight. We were both 18 years old. After dating for 7 years, we got married and have a wonderful family. I am happy that he always supports me and stands by my side.
STORIES: How did you and your husband feel when Nanul was born?
Vika Martirosyan: Nanul is the queen of our house. I never imagined that I could have a second child and love that child as much as I love Nanul. Everyone in the yard of the hospital was waiting for Nanul to be born. Nanul is one of my best lifetime achievements. She is growing up to be a very smart and good girl. I am proud of her. Nanul and my son Levon are six years apart. Since I have always dreamed of having a brother and didn’t have one, I obviously wanted my second child to be a boy. When we found out we were going to have a boy, I was more than happy.
STORIES: How does your family greet you when you come home tired from work?
Vika Martirosyan: Nanul is stronger and used to it. I was working when Nanul was only 40 days old. As far as Levon is concerned, he takes my absence hard and doesn’t want to sleep without me by his side. I feel bad about it. When they ask me why I don’t want to have a third child, I tell people it would be better to be satisfied with two children and put them on the right track.
STORIES: Vik, your childhood and Nanul’s childhood are very similar…
Vika Martirosyan: My mother says Nanul is my duplicate since our childhoods are very similar. We have many flaws, but I’m certain that she will be like me. This might sound immodest, but I have never made wrong decisions in my life, and I think Nanul will be like that too, if not better.
STORIES: Let’s make the transition from your persona life to your career. Although Amaras has had dancers of different generations, it has maintained its positions and moved forward with persistence. What is the secret?
Vika Martirosyan: The secret lies in me (laughing). Perhaps I am very stubborn and haven’t changed, and this hasn’t changed the group. Directing the group is a big responsibility. My father transferred the group to me, and I have been directing it for the past 19 years. I try to work the way he did. I try to keep up with the pace today.
STORIES: You collaborate with many celebrities and choreograph all the dances. You are demanding, and I know it’s also hard to work with you.
Vika Martirosyan: I can’t change that trait of mine, and I am happy for that. If you are not demanding, it will turn out that you are an average dancer or don’t do your job fully.
STORIES: How do you work with celebrities? Is it easy?
Vika Martirosyan: Some celebrities are easy to work with, while others are hard to work with. Overall, this job is a very easy job for me since classic dance has always been at the peak for me and one of the most difficult dances. If you know it ideally, the rest is always easy. Armenian singers and dancers love it when things are easy, but I never agree with this. They know that they have to work hard to achieve good results.
STORIES: In our days, Tik Tok has become the most active social network, and you are also very active on Tik Tok.
Vika Martirosyan: I am actually a fan of Instagram, but I have a wonderful manager, who makes sure I am active wherever she senses I need to be active. I would tell her children are on Tik Tok, she explained to me that I need to be on Tik Tok as well since I am among the leaders on Facebook and Instagram.
STORIES: Do you like Tik Tok?
Vika Martirosyan: Yes, and no. Sometimes I get frustrated since there is so much responsibility and I have so many students, but I need to be on Tik Tok.
STORIES: Vik, I had to touch upon the war that took place last year. I know one of your dancers was killed.
Vika Martirosyan: Just four days ago, I was looking for photos and saw the photos of our concert tour. Tigran was with us. We spent a week in Paris with Tigran. Those who didn’t know him can’t imagine what kind of a person he was. He was positive and had a sense of humor…I don’t know, it is a great pity that he and the other boys are no longer with us. I wish his mother and family members patience, and I wish us all patience so we can lie with this pain. I can’t find the words…I still can’t believe that Tigran is no longer with us. I only remember good things about him whenever I hear his name.
STORIES: What are your goals and dreams? When you take a look back at your career, is there anything you would change?
Vika Martirosyan: There is nothing I would want to change. I don’t have goals or dreams that are associated with me. I have goals and dreams for my children, especially Nanul, and it is because I know what Nanul can do. True, she is currently passive and is involved in her studies, but I have big dreams for Nanul. I think she can become a great pop singer and dancer.
STORIES: Vik, at the end of my interviews, I always ask my guests the following question: If you wrote a book about your life, what would the title be?
Vika Martirosyan: I have never thought about it, but…I would probably title it “Story of Vika”. It would be chaos…and it would probably be my chaos. I have never thought about it, but it would be very interesting.
STORIES: What story would you share and what story would you exclude?
Vika Martirosyan: Frankly, even at home when we talk, I can’t share bad memories since I didn’t have a difficult childhood. The only difficulty was that it was always my duty to wake up and go to class. Classic dance is the most difficult. I didn’t have time to play and go to nice places, but I would like the part about war in 2020 to be taken out because we experienced inexplicably difficult times during those days. I hope this does not have a bad impact on our children in the future and does not impact their health. For example, my daughter is very emotional and understands many things. She also takes it hard.