«Տապալված» կուլտային ֆիլմեր. «Սայրի վազորդ»
Կինոարտադրության մեջ հաճախ է պատահում, որ կինոթատրոններում վարձույթի ժամանակ որոշ ֆիլմեր չեն վաստակում նույնիսկ այնքան գումար, որ գոնե զրոյական դուրս գան։ Բայց պատահում է, որ նման ձախողումից հետո ֆիլմերը նվաճում են հանդիսատեսի սերը եւ դառնում պաշտամունքի առարկա: Նկատենք, որ ըստ հոլիվուդյան «կանոնների»՝ կինոնախագիծը պետք է իր բյուջեից 3 անգամ ավելի շատ գումար վաստակի։
NEWS.am STYLE-ը ներկայացնում է Ռիդլի Սքոթի՝ 1982 թվականին արտադրված «Սայրի վազորդ» կինոնկարը ` հիմնված գրող Ֆիլիպ  Դիքի «Արդյո՞ք անդրոյդները երազում են էլեկտրական ոչխարների մասին» գիտաֆանտաստիկ վեպի վրա:
Բյուջեն՝ 28 մլն դոլար, իսկ հասույթը՝ 27 մլն դոլար։
Ֆիլմը պատմում է պաշտոնաթող դետեկտիվ Ռիկ Դեկարդենի մասին, որը կրկին աշխատանքի  է անցել  Լոս Անջելեսի ոստիկանությունում, որպեսզի որոնի  Ռոյ Բատիի գլխավորած կիբորգների խմբին՝ տիեզերական գաղութից Երկիր փախած:
Դեկարդենը պետք է պարզի կիբորգների գործողությունների շարժառիթները, ապա՝ ոչնչացնի նրանց։
'
«Օտարը» ֆիլմից հետո ռեժիսոր Ռիդլի Սքոթը գրեթե ամեն ինչի համար քարտ-բլանշ ուներ։ Սքոթը բոլոր ջանքերը ներդրել է Ֆիլիպ Դիքի վեպի հիման վրա թանկարժեք (այդ ժամանկների համար) կիբեռպանկային նուարում։ Նրա սխրանքը չեն գնահատել ո՛չ քննադատները, ո՛չ հանդիսատեսը:
Ֆիլմին չի օգնել նույնիսկ Հարիսոն Ֆորդը, որը համարվում էր 80-ականների ամենահայտնի դերասանը:
ԱՄՆ-ում քննադատության է ենթարկվել հիմնականում պատմվածքի դանդաղ տեմպը, որը խանգարում էր կենտրոնանալ ֆիլմի ուժեղ կողմերի վրա։
Los Angeles Times թերթը նույնիսկ ծաղրել է ժապավենը ՝ անվանելով այն «Սայրի սողորդ», քանի որ սյուժեի զարգացումը թվացել է չափազանց դանդաղ. ի՞նչ վազելու մասին է խոսքը, այստեղ միայն կարելի է սողալ:
Չնայած կինոքննադատության Ռոջեր Էբերտը գովել է ժապավենի վիզուալ ոճը եւ խորհուրդ տվել դիտել այն, այնուամենայնիվ, Ֆիլմի սյուժեն նրան մակերեսային ու կլիշացված է թվացել:
Որպես հետաքրքիր փաստ կարելի է նշել այն, որ ֆիլմն ունի 9 տարբերակ, որոնցից հիմնական են համարվում է երկուսը՝  heppy-End-ի բնօրինակ տարբերակը, որը լավ չի  ընդունվել կինոքննադատների կողմից եւ ձախողվել է վարձույթում, եւ, այսպես կոչված, ռեժիսորական տարբերակը:
Վիդեոկասետների եւ ռեժիսորական տարբերակի թողարկման շնորհիվ ֆիլմը սկսեց գտնել իր հանդիսատեսին եւ ժամանակի ընթացքում ստացավ պաշտամունքային կինոյի կարգավիճակ, որը կարող է առաջ էր անցնել իր ժամանակից:
Այսօր ֆիլմն ընկալվում է որպես հանդիսատեսի հարց ինքն իրեն ՝ ո՞վ եմ ես։
Ֆիլմը շատ  խորն է պատասխանում  այս և նմանատիպ այլ  հարցերի, օրինակ, եթե ես  մարդ եմ, ապա ի՞նչն է ինձ մարդ դարձնում։
1993 թվականին ֆիլմը ներառվել է ԱՄՆ-ի ֆիլմերի ազգային ռեեստրում, իսկ The Guardian-ը այն անվանել է բոլոր ժամանակների լավագույն գիտաֆանտաստիկ ֆիլմ:

"Failed" cult classic: Blade Runner
In the film industry, it often happens that some films during the rental in cinemas do not even go to zero. But it happens that after such a failure, films win the audience's love and get the status of a cult. Note that according to Hollywood "rules", a film project must collect 3 times more than its budget.
NEWS.am STYLE is a feature film based on the 1982 science fiction novel by Philip K. Dick "Do Androids Dream of Electric Swimmers?", directed by Ridley Scott, "Blade Runner".
The budget: $ 28 million.
Charges: $ 27 million.
The film tells the story of retired detective Rick Deckarden, who is reinstated in the Los Angeles police Department to search for a group of cyborgs led by Roy Batty who have escaped from a space colony to Earth.
Deckard is assigned to find out the motives of the cyborgs ' actions, and then destroy them.
After" Alien", director Ridley Scott had carte blanche for almost anything. Scott put all his efforts into an expensive (by the standards of that time) cyberpunk noir based on the novel by Philip K. Dick. His feat was not appreciated by either the audience or critics. The film was only not thrown with tomatoes.
Even Harrison Ford, who was considered the most famous actor in the 80s, did not help the picture.
In the United States, the slow pace of the narration was mainly criticized, which made it difficult to concentrate on the strengths of the film.
The Los Angeles Times even mocked the tape, calling it "Crawling on the blade", Because the plot was slow enough to run around, you can only crawl here.
Although the film critic Roger Ebert praised the visual style of the tape and recommended it for viewing, nevertheless, the plot of the film seemed to him superficial and cliched.
A curious fact about the film is that it has 9 versions of which two are considered basic-the original version with a happy ending, which was poorly received by film critics and failed at the box office, and the so-called director's version.
Thanks to the release on videotapes and the director's version, the film began to find its audience, and eventually received the status of a cult movie, which may have been ahead of its time.
Today, the picture is perceived as a viewer's question to himself-Who am I?
The film is very subtly defined by this very question and variations of this question, for example - If I am a person, what exactly makes me a person?
In 1993, the film was included in the US National Film Registry, and The Guardian called it the best science fiction film of all time.