Ամերիկացի հայտնի ռեփերը համերգի ժամանակ դեմքի այրվածք է ստացել
Ամերիկացի հայտնի ռեփեր Lil Durk-ը (Դյորք Բենքս) դեմքի այրվածք է ստացել Չիկագոյում (ԱՄՆ) Lollapalooza փառատոնում ելույթի ժամանակ։ Այս մասին գրել է Vulture պորտալը։
Հաղորդվում է, որ երաժիշտը դեմքի այրվածք է ստացել Back In Blood երգի կատարման ժամանակ՝ բեմում ծխի գեներատորի պայթյունի հետեւանքով։ Նրան շտապել են օգնության հասնել միջոցառման կազմակերպիչները, սակայն Բենքսը շարունակել է ելույթը։
Ավելի ուշ արտիստն իր սոցիալական ցանցերում վիրակապված դեմքով լուսանկար է հրապարակել՝ հայտարարելով համերգային գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին։

Popular American rapper Lil Durk (Durk Banks) got a burn on his face while performing at the Lollapalooza festival in Chicago (USA), Vulture reported.
The musician reportedly suffered a facial burn while performing his song Back In Blood as a result of a smoke generator explosion on stage. Event organizers ran to his aid, but Banks continued his performance. He later announced on social media that he had temporarily suspended his concert activities and plans to take care of his health. The publication was accompanied by a picture of Derk in the hospital with a bandage on his right eye.
Later, the artist published in his social networks a photo with a bandaged face, informing about the temporary suspension of concert activities.