Դիզայներ Կատյա Ավետիսյան. «Երեւանի շենքերին նկարելը միայն իմ գաղափարը չէր» (ֆոտո)
Տաղանդավոր դիզայներ Կատյա Ավետիսյանը, չնայած իր երիտասարդ տարիքին, արդեն հասցրել է մասնակցել մի քանի լուրջ նախագծերի։ Հենց նրանն է Երեւանի շենքերին նկարելու գաղափարը, ինչով հիանում են մեր երկրի համարյա բոլոր բնակիչները։ NEWS.am STYLE-ը որոշեց ավելի մոտ ծանոթանալ այս տաղանդավոր մադրու հետ։
Կատյա, պատմիր նախագծերի մասին, որոնց մասնակցում ես։
Քանի որ Շարմ-Հոլդինգ գովազդային գործակալության արտ-տնօրենն եմ, տվյալ պահին ընթացող նախագծերի մասին տեղեկություններ չեմ կարող տալ։ Սակայն կասեմ. շատ հետաքրքիր է դրանց մասնակցելը, քանի որ մեր բաժինն այդպես էլ կոչվում է՝ ստեղծագործական։ Նախկին աշխատանքներից մի քանիսը կարող եք տեսնել ընկերության կայքում։
Ինչո՞ւ ես հենց այս մասնագիհությունն ընտրել։
Դա իմ արյան մեջ է, քանի որ տատիկս ու հորաքույրս նկարչուհի են, հայրս, եղբայրս եւ ազգականներիս մեծ մասը՝ ճարտարապետ։ Եւ այս հետաքրքրությունն իմ մեջ ի հայտ է եկել վաղ տարիներից։
Տոների ժամանակ քաղաքի շենքերին նկարելը քո՞ գաղափարն էր։
Նախագծի վրա աշխատել է Շարմ-Հոլդինգի ստեղծագործական խումբը։ Իմ բախտը բերել է կոլեկտիվի առումով. մեզ մոտ ամեն ինչը ստեղծագործական է։ Մենք (մեր ընկերությունը) քաղաքապետարանի աշխատակիցների հետ համատեղ որոշել էինք տոնական ձեւավորում անել՝ զարդարելով քաղաքն ու ուրախացնելով մայրաքաղաքի բնակիչներին։ Գաղափարը աշխատակիցների հետ համատեղ է ծնվել, ինչն էլ ինձ օգնել է գործն ավարտին հասցնել։ Ի դեպ, շնորհակալ եմ բոլորին, ով օգնել ու մասնակցել է իրագործմանը։
Պատմիր քաղաքի համար արած քո վերջին նախագծի մասին։
Անկեղծ ասած, դրանք շատ են, երկար կպատմեմ… Այդ մասին կպատմեմ հաջորդ հարզացրույցի ժամանակ, լանի որ այս մեկը չի հերիքի (ծիծաղում է)։
Աշխատանքդ շա՞տ ժամանակ է խլում։
Իմ աշխատանքն ինձ համար պարտականություն չէ։ Սա իմ կենսակերպն է, այդ պատճառով էլ դժվարանում եմ սահմանները գծելը։
Սիրում ես հայ աստղերի ծաղրանկար անել։ Պատմիր դրա մասին։ Ո՞ւմ ես նկարել, եւ ինչպե՞ս են նրանք վերաբերվել դրան։
Շատ պատահական ստացվեց, ինքնաբուխ… Մի օր երեկոյան թուղթն ու մատիտը ձեռքիս նստած էի համակարգչի դիմաց, եւ ծնվեց այդ գաղափարը։ Այժմ ծաղրանկարները շատ են եւ շուտով դրանք որոշ նկարների կվերածեմ ու մտածում եմ դրանք նվիրել նախատիպերին։ Հուսով եմ, վերջնական արդյունքն իրենց դուր կգա…
Ձեւավորել ես Եվա Ռիվասի ալբոմը։ Պատմիր տպավորություններդ։ Ինչպե՞ս է նրա հետ աշխատելը։
Մոտ երկու տարի առաջ ինձ զանգեցին ու հաղորդեցին, որ հատուկ պատվեր կա, որը ոչ ստանդարտ մտածողություն ու գաղափար է պահանջում։ Անկեղծ ասած, պատվիրատուն հստակ պահանջ չուներ։ Ինձ լիովին ստեղծագործական ազատություն տրվեց (դրա համար շնորհակալ եմ, նման պահերին իսկական արարիչ ես քեզ զգում)։ Եվայի հետ ծանոթացանք նախագիծն ավարտելուց հետո, իսկ ինձ ոգեշնչում էին «ApricoteStone» երգի երաժշտությունն ու բառերը։ Դրան գումարած, ինձ դիմել էին Եվրատեսիլից մոտավորապես 15 օր առաջ, եւ անհրաժեշտ էր հասցնել նաեւ սկավառակները թողարկել։ Մի խոսքով, ստացվեց հայավարի. Ե՞րբ է անհրաժեշտ աշխատանքը։ Երեկ։ Սակայն ես հասցրի ամեն ինչ։
Կարող եմ մի բան ասել. դատելով մեկաբանություններից, բոլորին դուր է եկել, քանի որ արձագանքները ե՛ւ Հայասանից էին, ե՛ւ արտասահմանից։

Талантливый дизайнер Катя Аветисян, несмотря на свой молодой возраст, уже успела принять участие во многих серьезных проектах. Именно ей принадлежит идея разрисовывания зданий Еревана, которыми любовались почти все жители нашей страны. NEWS.amSTYLE решило поближе познакомиться с этим талантливым человеком.
Катя, расскажи о тех проектах, над которыми ты сейчас работаешь.
Поскольку я являюсь арт-директором рекламного агентства Шарм Холдинг, информация о проектах, над которыми я работаю на данный момент, конфиденциальна. Но скажу одно: работать над ними очень интересно, поскольку наш отдел так и называется – креативный. Некоторые из прежних работ вы можете найти на сайте нашей компании.
Почему ты выбрала именно эту профессию?
Это у меня в крови, поскольку моя бабушка и тетя - художницы, отец, брат и большинство из родственников - архитекторы. И этот интерес у меня начал проявляться с ранних лет.
Рисовать на зданиях города во время праздников - твоя идея?
Над проектом работала креативная группа Шарм Холдинг. Вообще-то, мне повезло с коллективом: у нас все креативные. Мы (наша компания) совместно с сотрудниками мэрии города решили создать праздничное оформление, разукрасив город, и порадовать жителей столицы. Идея родилась совместно с коллегами по работе, что и помогло мне довести дело до конца. Кстати, спасибо всем, кто помогал и кто участвовал в реализации.
Расскажи о последнем проекте для города, который ты делала.
Если честно, их много, долго рассказывать… Об этом расскажу в следующем интервью, а то этого не хватит. (смеется)
Твоя работа отнимает много времени?
К моей работе я не отношусь как к обязательству. Это мой образ жизни, поэтому мне сложно определить грани.
Ты ведь любишь рисовать карикатуры на армянских звезд? Расскажи об этом увлечении. Кого ты рисовала и как они к этому отнеслись?
Все получилось случайно, спонтанно…Как-то вечером сидела я с бумагой и карандашом у компьютера, и родилась эта идея. Теперь карикатур много и скоро, превратив их в векторные рисунки, думаю подарить их прототипам. Надеюсь, конечный результат им понравится…
Ты делала дизайн альбома Евы Ривас. Расскажи о своих впечатлениях. Каково работать с ней?
Примерно 2 года назад мне позвонили и сообщили, что есть особый заказ, который требует нестандартного мышления и идей. Если честно, конкретных пожеланий от заказчика не было. Они дали мне полную творческую свободу (за это спасибо им, в такие моменты чувствуешь себя настоящим творцом). С Евой мы познакомились только после окончания проекта, а вдохновением для меня послужили музыка и слова песни «ApricoteStone». Плюс к этому, ко мне обратились примерно за 15 дней до Евровидения, а диски еще нужно было успеть выпустить. В общем, получилось по-армянски: когда нужна работа? – Вчера! Но я успела все.
Могу сказать одно: судя по комментариям, всем все понравилось, поскольку отзывы приходили как из Армении, так и из-за границы.