Bumble-ում ծանոթության նրբությունները
Ինքս ինձ հետ երկար ներքին պայքարից հետո ես որոշեցի, որ ժամանակն է գրանցվել ծանոթությունների հավելվածում, քանի որ սպիտակ ձիու վրա արքայազնը, ըստ երևույթին, գոյություն ունի միայն հեքիաթներում: Այսպիսով, Bumble-ը ողջունեց ինձ՝ քաշելով ինձ իր դժոխային թակարդների մեջ: Ես բավականին երկար ժամանակ օգտագործում եմ այս հավելվածը. ծանոթությունների ամբողջ գործընթացը կարելի է բաժանել մակարդակների, ինչպես վիդեոախաղում:
Մակարդակ 1 - swiping: Տարբերակները թերթելիս տեսնում եք տարբեր մարդկանց՝ չափազանց տգեղ, չափազանց նիհար, չափազանց երիտասարդ, չափազանց ծեր կամ շատ ցածրահասակ: Միգուցե ես լեսբուհի՞ եմ։ Ձեր ինքնագնահատականը բարձրանում է, երբ նկատում եք, որ շատ մարդիկ հավանում են ձեր պրոֆիլը կամ գրավում են ձեզ: Այսպես, ի՞նչ է տեղի ունենում, երբ դուք համընկնում եք ինչ-որ մեկի հետ:
Բարի գալուստ Մակարդակ 2: Դուք թերթում եք մի քանի դիքփիք և գտնում եք մեկին, ով պատրաստ է զրույց սկսել: Զրույց, որը դուք նորից ու նորից եք սկսելու տասնյակ անգամներ: Պատասխանում ես անգիր հիշած հարցերին, կարծես սցենարի ես հետևում
Առաջին բանը, որ դուք անում եք զրույցի սկզբում, այն է, որ որոշեք՝ այս տղան պարզապես ցանկանում է քնել ձեզ հետ, թե իսկապես ցանկանում է զրուցել: Սա պարզելը բավականին հեշտ է. տղամարդկանց մեծամասնությունը կրկնօրինակած հաճոյախոսություններ է անում. «դու այնքան սրամիտ ես, տաքարյուն, սեքսուալ»: Սա հիմնականում նրանց հաճոյախոսությունների ողջ բառապաշարն է: Հարցերն էլ այնքան էլ օրիգինալ չեն՝ ի՞նչ ես անում այս երեկո, ի՞նչ ես հագել, ո՞րն է մարմնի քո ամենասիրելի հատվածը, ուզո՞ւմ ես «ճշմարտություն, թե գործողություն» խաղալ։
Իհարկե, կա ևս մեկ տեսակ, որը հարգանքից ելնելով չի պնդում մեկ գիշերվա հանդիպում, բայց, այնուամենայնիվ, անտեղի հարցեր է տալիս: Սրանք ծանոթությունների հավելվածների «սեքստերներն» են: Տղաներ, ովքեր խոստանում են գլխիվայր շուռ տալ ձեր ամբողջ աշխարհը և ձեզ տալ ձեր կյանքի լավագույն օրգազմը, բայց նրանք այսպիսի տեսք ունեն, կարծես, նրանց միակ «սիրուհին» ձեռքն է:
Ենթադրենք, դուք հասել եք 3-րդ մակարդակին, այսինքն՝ շփվում եք մի տղայի հետ, և ամեն ինչ լավ է ընթանում, նա նորմալ է թվում, և դուք որոշել եք ժամադրության գնալ։ Իհարկե, ժամադրությունները բոլորի մոտ կարող են տարբեր կերպ ընթանալ, երբեմն դա կարող է լինել ձանձրալի, միավանկ պատասխաններ «այո» և «ոչ», կարծես նրան հարցաքննում են: Անկեղծ ասած, ինձ մոտ զգացողություն է՝ կարծես թե ես շանտաժի եմ ենթարկել նրան, որ նա հանդիպման գա։
Մյուս կատեգորիան՝ առանց լռելու գովաբանում են իրենց արժանիքները. որքան լավն են նրանք և ինչի են հասել իրենց հասակակիցների համեմատ, և, ըստ էության, ձեզ 45 րոպեանոց դասախոսություն է տալիս, մինչ դուք ժպտում եք և ափսոսում, որ վատնել եք ձեր հրաշալի հանդերձանքը:
Գերմանական հաշիվ, թե՞...
Ենթադրենք, դուք գնացել եք սրճարան, պատվիրել եք մի քանի բաժակ սուրճ և աղանդեր, իսկ հետո խնդրել եք հաշիվը:
Ես ժամադրության եմ գնում և՛ Դուբայում, և՛ Հայաստանում, և չնայած մեր հայրենակիցները սովորաբար պնդում են վճարել հաշիվը, Դուբայում ամեն ինչ այլ է։ Դուք պարկեշտությունից դրդված ասում եք. «Օ՜, խնդրում եմ, եկեք կիսենք հաշիվը», բայց նա մեղմորեն մերժում է: Բայց սովորաբար նա համաձայնում է։ Չեմ ասի, որ հաշիվը բաժանելու մեջ վատ բան կա, ընդհանրապես ոչ, բայց ռոմանտիկան անմիջապես երկրորդ պլան է մղվում։
Այնուհետև դուք որոշում եք, թե արդյոք կլինի երկրորդ ժամադրություն: Կոդային բառերը քիչ են: «Ես զվարճացա, մենք պետք է դա նորից անենք մի օր», ինչը թարգմանվում է միգուցե մեկ այլ ժամադրություն, բայց ես վստահ չեմ: «Դե, հաճելի էր հանդիպել ձեզ, ցտեսություն»- դու ինձ այլևս չես տեսնի: «Գրիր ինձ տուն հասնելուն պես» - երկրորդ ժամադրություն Կլինի:
Թեև ծանոթությունների հավելվածները շատ հաճախ լրիվ անհեթեթություն են և ռոմանտիկ սիրավեպը դեռոմանտիզացնելու միջոց (հեգնական է, չէ՞), վատ ժամադրությունը կարող է առնվազն լավ կատակ դառնալ:
Դեկտեմբերի վերջին հանդիպեցի մի լիբանանահայի։ Առաջին բանը, որ նա պատմեց ինձ մեր ժամադրության ժամանակ, այն էր, թե ինչպես են իր նախկին ընկերուհիներից երկուսը դավաճանել իրեն նախքան նա նույնիսկ ամուսնության առաջարկ կաներ:
Սա պետք է լիներ իմ առաջին նախազգուշացման նշանը։ Նա նաև պատմեց մեքենաների հանդեպ իր մոլուցքի մասին և այն մասին, թե ինչպես է հաճույքով գնում ընկերների հետ հրաձգարաններ՝ զվարճանալու համար։ Նրանք կրակում են՝ կարծես միմյանց վրա: Սա երկրորդ կարմիր դրոշն էր։
Երբ մեքենայով անցնում էինք Սիրահարների այգու մոտով, նա ասաց, որ այն նախկինում կոչվել է Պուշկինի այգի, որտեղ կային բազմաթիվ խիտ ծառեր, որոնց հետևում զույգերը թաքնվում էին համբուրվելու և սեքսով զբաղվելու համար։ Միաժամանակ, նա հավելեց, որ ինքն էլ նման տեղ ունի... եկեղեցիներից մեկի դիմաց։ Բայց դա ամենացնցող բանը չէր: Նա հայտնեց, որ դա արել է եկեղեցու ներսում գտնվող խոստովանության արկղում։
Այսպիսով, առաջին ժամադրությունից հետո, Ամանորի գիշերը կեսգիշերին, նա տեղադրում է երկու Stories: Մեկում նա բոլորին շնորհավորել է Ամանորը, երկրորդում՝ «մոտ ընկերների» համար գրել է. «Կամուսնանա՞ս ինձ հետ»։

The ins and outs of dating on Bumble
After a long internal fight with myself I decided that the time had come to sign up on a dating app, since the fairytale I was promised before seemed further and further away. So Bumble welcomed me to his warm pits of hell. I have used this app for quite a bit and let’s say that the whole process can be divided into levels, like in a video game.
Level 1-  you start swiping. While swiping through your options you see different people either:  too ugly, too skinny, too young, too old, or too short, maybe I am а lesbian? Your self esteem boosts whenever you know that you notice many people like your profile or match with you. So what happens when you match with someone?
Welcome to level 2. You scroll through a couple of dickpics and then you find a person who’s willing to start a conversation.  A conversation that you will be starting over and over again dozens of times. You answer questions you remember by heart like you are following a script. The first thing you do when you start talking with someone is determine if this guy just wants to sleep with you or if he would like to actually go out somewhere with you. After being on this app for a while it becomes incredibly easy to determine, they have the same compliments - you are so cute, you are so hot, so sexy,  nothing with more than three or four syllables.  The same questions - what are you doing tonight, what are you wearing, what’s your favorite part of your body, do you wanna play truth or dare! And 90% of the time, they text you in the late evening or at night. Brutal honesty in this case has never worked better, the second you tell them you don’t want to have sex with a stranger they either ask why, and seem shocked by the fact that you do not want to bang a random dude or immediately unmatch with you. Of course there’s also another type who does not insist on one night stands out of respect, but still asks you inappropriate questions. Those are the sexters of dating apps. The guys who promise to turn your whole world around and give you the best orgasm of your life, but look like their hand was the only one who would know the wonders of their magical dick.
Let’s say you get to level 3, meaning you are talking to a guy and it’s going well, he didn’t ghost you, didn’t do anything weird and now you decide to go out with him. Of course, dates might go differently for everybody, sometimes it’s boring when the person gives you nothing except yes and no, like he is being questioned. “Do you like music?” “ Yes.” “What about comedy?” “ Yeah, it’s alright.” “Tv shows?” “Not really…”
I honestly feel like I blackmailed him into this date.
Now remember the rule of the golden mean; yeah, it applies here, too. There are also guys who will never shut up about how awesome they are, and how much they achieved compared to their peers and basically give you a 45 minute lecture while you smile and node regretting wasting an amazing outfit.  Say you went to a cafe to order a couple of coffees and deserts and later decide to ask for the bill.
Now please note that I have been dating in Dubai as well as in Armenia, and while our fellow compatriots usually insist on paying for the two coffees, in Dubai it’s different. If you are lucky you will do the dance of oh please let’s split the bill but he gently refuses. Other times you start the dance out of respect, and he hits you with a yeah. Now I will not say there’s anything wrong with splitting the bill, not at all, but I will say that you start feeling extremely dry between your legs.
Then, you determine if there’s going to be a second date. There are few code words. “I had fun, we should do this again sometime.” - Maybe there will be another date, I am not sure. “Well, it was nice meeting you; bye.” -You will never see me again. “Text me once you’re home” -There will be a second date.
Even though dating apps are very often complete nonsense and a method to de-romanticize romance (how ironic is that), at least you can get an anecdote out of a failed date.
In late December, I matched with this Lebanese-Armenian guy on Bumble.  He stuck out in the dullness of the matches by saying some charming things and promising to give me princess treatment.
Anyway, I went on a date with this guy the next day. First thing he told me was that he had 2 long term girlfriends, both of whom cheated on him before he could propose.
This should’ve been the first red flag, but the date went on. He told me about his obsession with cars (very common to hear while dating an Armenian guy). He also told me about how he likes to go shooting with his friends for fun. Shooting, as in, each other. This was the second red flag.
Now the most entertaining and extremely concerning thing he told me, was when we were passing Lover’s Park. See, before it was called Lover’s Park, it was called Pushkin Park and was very thick with trees. The thickness of trees attracted couples, who used the intimate spots to conceive babies. I told him this interesting fact, to which he responded with a fun fact of his own. He, apparently, also had a fun spot like that, in front of a church. But it was not the most shocking thing. He also had a lot of fun in a confession booth inside of a church.
As I said it was the end of December, when we met. So after the first date, at midnight on New Years Eve, he posts two stories. One regular story said “Happy New Year, everyone!”. The second “close friends” story just said “Not you though. You marry me.”
Obviously, after all of this, there was no second date.
Another “fun” date anecdote of mine was this Japanese-Korean dude I matched with in March. We had talked very briefly on Instagram and Bumble and agreed to go out. He had obviously promised me stars and heaven (like every cocky idiot on dating apps). But we hadn’t really talked. We met up at a cafe and 2 hours into the date, we left. We were walking through the streets nearby as I was telling him about Armenian history, when he put his arm on my shoulder and pulled the “Let’s go to my place and chill, baby.” Which I gently pushed away, saying “no thanks”. He was highly insistent, which tired me and I left him on the crosswalk, like a true badass.
So beware the beasts crawling out of the depths of the internet and be prepared to sacrifice your personal life for the plot