Գեղեցիկ է, բայց ոչ առանց հետնաբեմի. «Թագուհու խաղը» ժապավենը
Արնատենչությամբ եւ դաժանությամբ հայտնի Հենրիխ ութերորդը դարձել է տասնյակ կինոժապավենների, պիեսների եւ օպերետների հերոս։ Սա այն դեպքն է, երբ մարդու ահարկու բնավորության մասին պակաս լեգենդներ չեն հյուսում, քան քաջարի հերոսների։
Այս ամառվա պրեմիերան «Թագուհու խաղը» կինոնկարն է, որը ներկայացվել է Կաննի փառատոնի Ոսկե արմավ մրցանակի։
Թյուդորների դարաշրջանի Անգլիայի գլխավոր անտագոնիստը կինոժապավենում ներկայացված է բավական պերճախոս եւ թագավորի պատմական կերպարին համապատասխան։
Գեդոնիստ, ճարպակալումից տառապող եւ 5 կին փոխած թագավորը, մեծամտության մոլուցքից զատ, ուներ նաեւ դավաճանների կողմից հետապնդվելու պարանոիդալ մոլուցք, որոնք իբր ձգտում են նրան գահընկեց անել։ Ջուդ Լոուն, որը կատարել է թագավորի դերը, հայտնի է կինոժապավենների հավակնոտ անձնավորությունների եւ հակասական հերոսների կերտելու տաղանդով, նա վարպետորեն տիրապետել է մարմնեղ, դաժան եւ ծալապակաս պատմական թագավորի դերին։
Եկատերինա Արագոնցին, Աննա Բոլեյնը, Ջեյն Սեյմուրը, Քլեւի Աննան, Եկատերինա Հովարդը եւ Եկատերինա Փարը թագավորի վեց սիրելի կանայք են։ Անգլիացի դպրոցականները պատմության դասերին օգտագործում են մնեմոնիկ արտահայտությունը՝ հիշելու համար Հենրիխ ութերորդի կանանց ճակատագրերը՝ «divorced — beheaded — died — divorced — beheaded — survived», որը թարգմանվում է այսպես. «բաժանվեց-մահապատժի ենթարկեց-մահացավ-բաժանվեց-մահապատժի ենթարկեց-ողջ մնաց»։ Արտահայտությունը ցայտուն ցուցադրում է թագավորի բնավորությունը։
«Թագուհու խաղը» ժապավենը նվիրված է Հենրիխ ութերորդի վեցերորդ կնոջը, այն նույնին, որը թագավորից երկար ապրեց։ Սրբակյաց եւ հնազանդ Եկատերինա Փարին դժվար է անվանել. մինչ թագավորի հետ ամուսնությունը նա երկու անգամ արդեն այրիացել էր, իսկ թագավորի մահվանից հետո ամուսնանում է չորրորդ անգամ, ուստի Եկատերինան հիանալի հասկանում էր տղամարդկանց էությունը։ Եվ ժապավենում նրա այս գիծը եւ արիստոկրատուհու սուր միտքը լավ են ցուցադրված։ Ի դեպ, հենց դրանք են նրան թույլ տալիս թագավորից երկար ապրել՝ ճարպկորեն ցրելով նրա բոլոր կասկածներն իր վերաբերյալ։ Եվ այստեղ Ալիսիա Վիկանդերը մի փոքր ավելի վատ է հաղթահարել դերը Ջուդ Լոուից, բայց այն անհուսալի չես անվանի։
Իսկ ինչ վերաբերում է գեղարվեստական կողմին, ապա 15-16-րդ դարերի Անգլիայի ոգին պահպանվել է բավական լավ։ Եվ դա վերաբերում է ոչ միայն գեղեցկությանն ու նրբագեղությանը, այլեւ տհաճ ֆիզիոլոգիական մանրամասներին։ Ամեն բան հանդիսատեսին ընկղմում է դարաշրջանի ոգու մեջ՝ կոստյումներից, բնանկարներից եւ երկխոսություններից մինչեւ այն, թե որքան անպաշտպան են թագավորներն այն կանանց առջեւ, որոնց սիրում են։
Սակայն արժե, որ զզվողները հեռու մնան էկրաններից, քանի որ բացի հերոսների հագուստների եւ զարդերի շքեղությունից՝ հանդիսատեսը նաեւ տեսնում է թագավորի ճարպակալման, նրա ոսկրախտի եւ հիգիենայի վատ հմտությունների հետեւանքները։ Ինչպես Ֆրանսիայում պարֆյումերիայի զարգացմանը նախորդել է երկիրը պարուրած գարշահոտությունը, այդպես էլ անգլիական գահի շքեղության հետեւում գրեթե չեն թաքցվում սրտխառնոց առաջացնող ֆիզիոլոգիական մանրամասները։
Փոփ-ժապավենների համաշխարհային գանձանակում՝ նվիրված պատմական անձանց, «Թագուհու խաղը» հպարտորեն զբաղեցնում է իր տեղը եւ կարող է դուր գալ անգամ նրանց, ովքեր բնավ բան չեն հասկանում պատմությունից, բայց հիացած են կանացի նենգությամբ եւ խորամանկությամբ, ինչի մասին նույնպես լեգենդներ են հյուսվում։

Красиво, но не без закулисья – лента «Игра Королевы»
Известный своей кровожадностью и жестокостью, Генрих восьмой стал героем десятков кинолент, пьес и оперетт. Это тот случай, когда о свирепом характере человека слагают легенды не меньше, чем об отважных храбрецах-героях.
Премьера этого лета – картина «Игра королевы», номинированная на золотую пальмовую ветвь Каннского фестиваля.
Главный антагонист Англии эпохи Тюдоров представлен в ленте весьма красноречиво и в соответствии с историческим обликом короля.
Гедонист, страдающий от ожирения и сменивший 5 жён, помимо мании величия, одержим параноидальной идеей преследования предателями, стремящимися свергнуть его с престола. Джуд Лоу, сыгравший короля, известный своим талантом изображать амбициозных личностей и противоречивых героев кинолент, мастерски справился со своей ролью тучного, жестокого и истеричного короля-самодура.
Екатерина Арагонская, Анна Болейн, Джейн Сеймур, Анна Клевская, Екатерина Говард и Екатерина Парр – шесть возлюбленных короля. Английские школьники на уроках истории используют мнемоническую фразу для запоминания судеб жён Генриха восьмого: «divorced — beheaded — died — divorced — beheaded — survived», что переводится как «развёлся — казнил — умерла — развёлся — казнил — пережила». Фраза наглядно демонстрирует характер короля.
Лента «Игра королевы» посвящена шестой жене Генриха восьмого, той самой, что пережила короля. Святой и безропотной Екатерину Парр сложно назвать: до брака с королем она была дважды овдовевшей, а после смерти короля вышла замуж в четвертый раз, поэтому в мужской природе Екатерина разбиралась великолепно. И в ленте эта ее черта и острый ум аристократки ярко показаны. Впрочем, именно они позволят ей пережить короля, ловко развеивая все его подозрения на свой счёт. И здесь Алисия Викандер справилась с ролью чуть хуже Джуда Лоу, однако безнадежной ее не назвать.
Что же касается художественной стороны, то дух Англии 15-16-го веков сохранен как нельзя лучше. И касается это не только красоты и изящества, но и неприятных физиологических подробностей. Все погружает зрителя в антураж эпохи: от костюмов, пейзажей и диалогов до того, как беззащитны правители перед женщинами, которых они любят.
Однако брезгливым стоит отойти от экранов, поскольку помимо напускной роскоши костюмов и украшений героев зритель также наблюдает последствия ожирения короля, его гангрены и плохих навыков гигиены. Как во Франции за развитием парфюмерии стояло зловоние, окутавшее страну, так и за роскошью английского престола почти не скрываются вызывающие тошноту физиологические подробности.
В мировой копилке поп-лент, посвященных историческим личностям, «Игра королевы» гордо занимает свое место, и может понравится даже тем, кто совершенно не смыслит в истории, но очарован женским коварством и хитроумием, о котором также слагают легенды.