Երևանը դարձավ 150 մայրաքաղաքներից մեկը, որը ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ հյուրընկալեց «Viksit Bharat Run 2025» վազքի մարաթոնը
15:45, 28 սեպտեմբերի
Առողջ մարմին, առողջ հոգի և ավելի զարգացած Հնդկաստան։ Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ Երևանում այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, կազմակերպվեց «Viksit Bharat Run 2025» վազքի մրցաշարը։ Առավոտյան Հնդկաստանի դեսպանատան տարածքում հավաքվել էին մարզիկներ՝ Հնդկաստանից, արտերկրից և, իհարկե, Հայաստանից։ Նրանք անցան 5 կմ տարածք՝ դառնալով միջոցառման խորհրդի մի մասնիկը․
2ec2db79-c72e-47c4-a3c4-d0750433e978.jpeg (44 KB)
«Սա վազք է հանուն զարգացած Հնդկաստանի, ինչն էլ մեր նպատակն է։ Մինչև 2047 թվականը Հնդկաստանը ձգտում է դառնալ զարգացած երկիր, և դրա համար մենք ձեռնարկում ենք բոլոր միջոցները։ Սրանք մարզական միջոցառումներ են, որոնք միավորում են մարդկանց։ Այսպիսով, Հնդկաստանի կառավարությունը որոշեց այս միջոցառումը կազմակերպել աշխարհի ավելի քան 150 քաղաքներում, այդ թվում՝ Երևանում, ուստի մենք այդ գլոբալ նախաձեռնության մաս ենք կազմում։ Մենք որոշեցինք միավորել Հնդկաստանի և Հայաստանի երիտասարդներին և ապահովել, որ բոլորը միասին վազեն»,-նշեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։ Դեսպանի խոսքով՝ այսպիսի միջոցառումները մեծացնում են մասնակիցների միջև ներդաշնակությունն ու ջերմությունը՝ դրա հետ մեկտեղ խթանելով ֆիզիկական կուլտուրային, քանի որ ծրագրի նպատակներից մեկը ոչ միայն զարգացած, այլև առողջ Հնդկաստան ունենալն է։
bf796201-33f4-4c0d-bd72-63447d4b8741.jpeg (68 KB)
Մրցաշարին ներկա էր նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, որի կարծիքով այս նախաձեռնությունը կխորացնի Հայաստանի ու Հնդկատաստանի բարեկամությունը, այս անգամ՝ սպորտի միջոցով:
beaa7256-4ee8-476a-b405-6bfd899f89b3.jpeg (52 KB)
Viksit Bharat Run 2025 մրցաշարին մասնակցեցին ավելի քան 100 վազորդ՝ պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆիեսիոնալ։ Մրցավազքն անցկացվեց երեք մրցանակային տեղերով՝ տղամարդկանց և կանանց համար առանձին, որոնց հաղթողները ստացան գավաթներ և մեդալներ։ Բոլոր մասնակիցներն արժանացան խրախուսական մեդալների։

Yerevan has become one of over 150 cities worldwide that has hosted the Viksit Bharat Run 2025, a global running initiative organized by the Government of India. The local event was held at the initiative of the Embassy of India in Armenia, bringing together dozens of participants in a celebration of fitness, unity, and international friendship.
"This is a run for the developed India, which is our goal. By 2047 India wants to become a developed country and for that we are taking all around measures, but these are sporting events, that bring people together. So, the Government of India decided to organize it in more than 150 cities of the world, and we are a part of that global initiative. We decided to bring together the youth of India and Armenia and ensure that everyone runs together,” said Ms. Nilakshi Saha Sinha, Ambassador of India to the Republic of Armenia.
According to the Ambassador, events like this help increase harmony and warmth among participants, while also promoting physical culture.
The run also welcomed official guests, including Hasmik Avagyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia. She praised the initiative as a meaningful contribution to the growing relationship between Armenia and India, this time through the lens of sport.
More than 100 participants, both amateur and professional, took part in the race. Winners in the men’s and women’s categories were awarded trophies and medals, while all participants received commemorative medals as a token of appreciation.