«Միսս Տիեզերք»-ի նախագահ Ռաուլ Ռոչան խոստովանել է, որ ցանկանում է վաճառել մրցույթում իր բաժնեմասը, և դա արել է Բանգկոկում նոր «Միսս Տիեզերք»-ի թագադրումից ընդամենը երեք օր անց։
Մեքսիկացի լրագրող Ադելա Միչայի հետ հարցազրույցում նա բացահայտել է, որ ինքը կազմակերպության 50%-ի սեփականատերն է, բայց «խիստ հոգնել է» անընդհատ հարձակումներից, լուրերից և ճնշումներից։ Նա ասել է, որ 2024 թվականի հունվարին մրցույթը գնելուց ի վեր ամեն օր բախվում է «բոլորի հետ, ովքեր ցանկանում են թելադրել, թե ում վարձել, ում ազատել և ինչու»։ «Ես այնքան հոգնած եմ։ Այնքան հոգնել եմ այս ամբողջ խոսակցությունից։ Ես չեմ ուզում մասնակցել այս խաղերին»,-ասել է Ռոչան։
Նրա խոստովանությունը հնչել է եզրափակչին նախորդող օրերին «Միսս Տիեզերք»-ը պատած սկանդալների ֆոնին. ժյուրիի անդամ Օմար Հարֆուշը հրապարակայնորեն հրաժարական տվեց՝ պնդելով, որ կազմակերպությունը նախապես ընտրել էր եզրափակչի 30 մասնակիցներից բաղկացած ցուցակը, նախքան 136 մասնակիցները բեմ կբարձրանային: «Միսս Տիեզերք»-ը մերժեց որակեց պնդումը՝ որպես կեղծ, սակայն ֆուտբոլիստ Կլոդ Մակելելեն հետևեց Հարֆուշի հրաժարականին՝ վկայակոչելով անձնական պատճառներ: Այնուհետև ընտրող հանձնաժողովի ղեկավար՝ արքայադուստր Կամիլա դի Բուրբոն դը Երկու Սիցիլիա հրաժարական տվեց:
Ռոչան ինքը չպատասխանեց մամուլի հարցումներին, բայց փաստը մնում է փաստ. երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ «Միսս Տիեզերք»-ի սեփականատերը հրապարակայնորեն խոստովանել է, որ այլևս չի ցանկանում գլխավորել մրցույթը: Եվ հիմա ամբողջ աշխարհը քննարկում է, թե ով կլինի մոլորակի ամենահայտնի թագերից մեկի հաջորդ տերը:
11:49, 3 սեպտեմբերի
Միջնադարյան գոբելենը՝ ֆալոսների առատությամբ, թաքցնում է սեքս–սկանդալը, որը կարող է վերաշարադրել եվրոպական պատմությունը

Владелец Miss Universe заявил, что «больше не выдерживает» и готов продать конкурс на фоне громких скандалов
12:05, 26 ноября
Президент Miss Universe Рауль Роша внезапно признался, что ищет, кому продать свою долю в конкурсе — и сделал это всего через три дня после того, как новая Мисс Вселенная была коронована в Бангкоке.
В интервью мексиканской журналистке Аделе Мича он рассказал, что владеет 50% организации, но «устал до предела» от постоянных нападок, слухов и давления. По его словам, с момента покупки конкурса в январе 2024-го он ежедневно сталкивается с тем, что «каждый хочет указывать, кого нанимать, кого увольнять и почему». «Я так устал. Настолько устал от всей этой болтовни. Не хочу участвовать в подобных играх», — заявил Роша, добавив, что рассматривает продажу как «эстафету», которую пора передать другому владельцу.
Его признание прозвучало на фоне скандалов, обрушившихся на Miss Universe за несколько дней до финала: член жюри Омар Харфуш громко ушёл из состава, заявив, что организация якобы заранее составила список из 30 финалисток ещё до того, как 136 участниц вышли на сцену. Miss Universe назвала заявление ложным, но вслед за Харфушем покинул жюри и футболист Клод Макелеле, сославшись на личные причины. А затем подала в отставку и глава отборочного комитета — принцесса Камилла ди Бурбон де Две Сицилии.
Сам Роша на запросы прессы больше не ответил, однако факт остаётся фактом: впервые за долгие годы владелец Miss Universe публично признал, что больше не хочет оставаться во главе конкурса. И теперь весь мир обсуждает, кто станет новым хозяином одной из самых известных корон на планете.