«Միսս Տիեզերք»-ի նախագահ Ռաուլ Ռոչան խոստովանել է, որ ցանկանում է վաճառել մրցույթում իր բաժնեմասը, և դա արել է Բանգկոկում նոր «Միսս Տիեզերք»-ի թագադրումից ընդամենը երեք օր անց։
Մեքսիկացի լրագրող Ադելա Միչայի հետ հարցազրույցում նա բացահայտել է, որ ինքը կազմակերպության 50%-ի սեփականատերն է, բայց «խիստ հոգնել է» անընդհատ հարձակումներից, լուրերից և ճնշումներից։ Նա ասել է, որ 2024 թվականի հունվարին մրցույթը գնելուց ի վեր ամեն օր բախվում է «բոլորի հետ, ովքեր ցանկանում են թելադրել, թե ում վարձել, ում ազատել և ինչու»։ «Ես այնքան հոգնած եմ։ Այնքան հոգնել եմ այս ամբողջ խոսակցությունից։ Ես չեմ ուզում մասնակցել այս խաղերին»,-ասել է Ռոչան։
Նրա խոստովանությունը հնչել է եզրափակչին նախորդող օրերին «Միսս Տիեզերք»-ը պատած սկանդալների ֆոնին. ժյուրիի անդամ Օմար Հարֆուշը հրապարակայնորեն հրաժարական տվեց՝ պնդելով, որ կազմակերպությունը նախապես ընտրել էր եզրափակչի 30 մասնակիցներից բաղկացած ցուցակը, նախքան 136 մասնակիցները բեմ կբարձրանային: «Միսս Տիեզերք»-ը մերժեց որակեց պնդումը՝ որպես կեղծ, սակայն ֆուտբոլիստ Կլոդ Մակելելեն հետևեց Հարֆուշի հրաժարականին՝ վկայակոչելով անձնական պատճառներ: Այնուհետև ընտրող հանձնաժողովի ղեկավար՝ արքայադուստր Կամիլա դի Բուրբոն դը Երկու Սիցիլիա հրաժարական տվեց:
Ռոչան ինքը չպատասխանեց մամուլի հարցումներին, բայց փաստը մնում է փաստ. երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ «Միսս Տիեզերք»-ի սեփականատերը հրապարակայնորեն խոստովանել է, որ այլևս չի ցանկանում գլխավորել մրցույթը: Եվ հիմա ամբողջ աշխարհը քննարկում է, թե ով կլինի մոլորակի ամենահայտնի թագերից մեկի հաջորդ տերը:
11:49, 3 սեպտեմբերի
Միջնադարյան գոբելենը՝ ֆալոսների առատությամբ, թաքցնում է սեքս–սկանդալը, որը կարող է վերաշարադրել եվրոպական պատմությունը

Miss Universe president Raul Rocha has unexpectedly revealed that he is looking to sell his stake in the pageant – and he did so just three days after the new Miss Universe was crowned in Bangkok.
In an interview with Mexican journalist Adela Micha, Rocha said he owns 50 percent of the organization but is “exhausted to the limit” by constant attacks, rumors and pressure. According to him, since purchasing the pageant in January 2024, he has faced daily interference from people who “want to dictate who to hire, who to fire and why.”
“I’m so tired. So tired of all this chatter. I don’t want to participate in these games,” Rocha said, adding that he views selling his stake as “passing the baton” to a new owner.
His admission comes in the wake of a series of scandals that hit Miss Universe in the days leading up to the final. Jury member Omar Harfouch resigned loudly, claiming the organization had allegedly selected its top 30 finalists even before all 136 contestants stepped on stage. Miss Universe called the claim false, but shortly afterward, footballer Claude Makélélé also left the jury, citing personal reasons. Then the head of the selection committee, Princess Camilla di Bourbon of the Two Sicilies, resigned as well.
Rocha has not responded to further media requests, but the fact remains: for the first time in many years, the owner of Miss Universe has publicly acknowledged that he no longer wants to remain at the helm. And now the world is speculating about who might become the next owner of one of the most famous crowns on the planet.