Armani Group-ը ներկայացրեց իր երկար սպասված 2025 թվականի ֆինանսական արդյունքները՝ հայտնվելով դժվարին անցումային շրջանում ինչպես պաշտամունքային նորաձևության տան, այնպես էլ ամբողջ շքեղության ոլորտի համար: Իտալական նորաձևության տունը հայտնել է տարեկան եկամտի 2.8% անկման մասին՝ նշելով մակրոտնտեսական ճնշումները և բարձրակարգ ապրանքների նկատմամբ համաշխարհային պահանջարկի թուլացումը։
Նշենք, որ այս հաշվետվությունը ընկերության առաջին լիարժեք տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունն է իր տեսլական ունեցող հիմնադրի՝ Ջորջիո Արմանիի մահից հետո, որը տեղի է ունեցել 2025 թվականի սեպտեմբերին։
2025 ֆինանսական տարվա համար Armani Group-ի համախմբված ընդհանուր եկամուտը կազմել է 2.19 միլիարդ եվրո: Լիցենզավորման գործընկերներից ստացված եկամուտը ներառյալ՝ ապրանքանիշի ընդհանուր շրջանառությունը հասել է 4 միլիարդ եվրոյի: 2.8% անկումը հիմնականում պայմանավորված է մեծածախ վաճառքի թույլ ցուցանիշներով, ինչպես նաև շքեղության շուկայի շարունակական վերակառուցմամբ, մասնավորապես՝ ավելի մատչելի հատվածներում, և Ասիայում (բացառությամբ Ճապոնիայի) պահանջարկի դանդաղմամբ։
Չնայած եկամտի անկմանը, մասնավոր ընկերությունը ցուցաբերել է ուժեղ ֆինանսական ցուցանիշներ: Ծախսերի խիստ վերահսկողության և պրագմատիկ գործառնական մոտեցման շնորհիվ EBITDA-ն տարեկան աճել է 3.2%-ով՝ հասնելով 152.7 միլիոն եվրոյի։ Գործառնական շահույթը նույնպես աճել է 2%-ով՝ հասնելով 52.6 միլիոն եվրոյի։
Շուկայական փոփոխությունները մեկնաբանելով՝ Armani Group-ի գործադիր տնօրեն Ջուզեպպե Մարսոչին զգուշավոր գնահատական է տվել ոլորտի ապագայի վերաբերյալ։ «Մենք բախվում ենք ներկայիս և պոտենցիալ սպառողների շրջանում շքեղության և նորաձևության նկատմամբ մոտեցման հնարավոր կառուցվածքային վերափոխման, և սա պետք է հաշվի առնել», - նշել է նա։ Գործադիր տնօրենը նաև հաստատել է, որ նախկինում հայտարարված՝ ընկերության 15% բաժնեմասը վաճառելու ռազմավարությունը մնում է ուժի մեջ։ Չնայած պաշտոնական բանակցությունները դեռևս չեն սկսվել, ըստ լուրերի՝ ակտիվով հետաքրքրված են այնպիսի խոշոր խաղացողներ, ինչպիսիք են LVMH-ը, L'Oréal-ը և EssilorLuxottica-ն։
2026 թվական մտնելով նախորդ ժամանակահատվածի նման միտումներով՝ Armani Group-ը կարճաժամկետ վաճառքի աճի փոխարեն առաջնահերթություն է տալիս երկարաժամկետ կայունությանը։ Կայուն շահութաբերության և հետևողական աճի ռազմավարության վրա հիմնվելով՝ ապրանքանիշը պահպանում է իր լավ դիրքերը, որոնք ուղղված են այսօրվա շքեղության շուկայի անորոշությունները հաղթահարելուն՝ շարունակելով իր հիմնադրի ժառանգությունը։

Armani Group has released its long-awaited financial results for 2025, entering a complex transition period — both for the iconic fashion house and the broader luxury industry. The Italian brand reported a 2.8% decline in annual revenue, citing macroeconomic pressure and weakening global demand for high-end goods.
Notably, this marks the company’s first full-year financial disclosure following the passing of its visionary founder, Giorgio Armani, in September 2025.
For the 2025 financial year, Armani Group reported consolidated net revenues of €2.19 billion. Including income from licensing partners, the brand’s total turnover reached €4 billion. The 2.8% decline was largely driven by weaker performance in the wholesale channel, as well as ongoing shifts in the luxury market — particularly in more accessible segments — and slowing demand across Asian markets (with the exception of Japan).
Despite the drop in revenue, the privately held company demonstrated financial resilience. Thanks to strict cost control and a pragmatic operational approach, EBITDA increased by 3.2% year-on-year to €152.7 million. Operating profit also rose by 2%, reaching €52.6 million.
Commenting on market changes, Armani Group CEO Giuseppe Marsocci offered a measured outlook on the industry’s future. “We are facing a potential structural shift in how current and prospective consumers approach luxury and fashion, and this must be taken into account,” he said. He also confirmed that the previously announced strategy to sell a 15% stake in the company remains in place. While formal negotiations have not yet begun, major players such as LVMH, L’Oréal, and EssilorLuxottica are reportedly showing interest.
Entering 2026 with trends similar to the previous period, Armani Group is prioritizing long-term stability over short-term sales stimulation. Backed by steady profitability and a consistent development strategy, the brand maintains a strong position to navigate the uncertainties of the modern luxury market while continuing the legacy of its founder.