Ադրբեջանում «հայկական» մրցանակներ ստացած երգչուհու շուրջ սկանդալը շարունակվում է
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ Ադրբեջանում սկանդալ է բարձրացել Նյու Յորքում կայացած Big Apple Music Awards մրցանակաբաշխությանը մրցանակներ ստացած երգչուհի Բրիլիանտ Դադաշեւայի շուրջ։ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստուհին արժանացել է Lifetime Achievement Award մրցանակի՝  ստեղծագործական ձեռքբերումների համար։ Նրանից բացի, Իլհամ Գասիմովը ճանաչվել է Ադրբեջանի լավագույն երգչուհի՝ Best Female Artist of Azerbajian, իսկ Թայիր էյնուլլաեւը՝ լավագույն պարող (Best Male Artist of Azerbajian)։ Այս ամենի հետ կապված Ադրբեջանում հիստերիա է բարձրացրել haqqin.az-ը, որը գրել է.
«Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Բրիլիանտ Դադաշեւան հանգիստ մրցանակներ եւ նվերներ է ստանում ԱՄՆ-ում բնակվող հայերի կողմից։ Բացի մրցանակից, երգչուհուն տրվել է նաեւ դրամական պարգեւ՝ 30 հազար դոլարի չափով։ Big Apple Music Awards մրցանակաբաշխությանը Դադաշեւան նաեւ ստացել է Mercedes մակնիշի ավտոմեքենա, որի մասին ժողովրդական արտիստուհին չի ցանկանում խոսել, քանի դեռ այն Նյու Յորքից Ադրբեջանի մայրաքաղաք չի հասել»։
Հուսեյն Ջավաձաձեի պրոդյուսերն այս կապակցությամբ մեկնաբանություն է տվել, որում ասվում է.
«Պետք չէ մեղվից փիղ սարքել՝ կապված այն բանի հետո, որ Big Apple Music Awards-ի կազմակերպչական 30 անդամներից 3-ը հայեր են։ Եվ Դադաշեւային պետք է շնորհավորել իր հաջողությունների համար, քանի որ նրա տաղանդը հիացնում է, եւ նրա դեմ անզոր են անգամ թշնամիները։ Նյու Յորքի Master Theatre բեմում, որտեղ տեղի է ունեցել մրցանակների հանձնման արարողությունը, Դադաշեւան կատարել է «Vokaliz» երգը, որը մեկ անգամ չէ, որ գողացվել է հայերի կողմից։ Ելույթի ժամանակ դահլիճում ծածանվել է Ադրբեջանի դրոշը», -ասել է նա։
Ադրբեջանական կայքի պատասխանն իրեն սպասեցնել չի տվել։
«Ստիպված եմ փաստել, որ Դադաշեւայի մեկնաբանության մեջ շատ է ցուցադրական պաթոսը, մեղադրանքը եւ ափսոսանքի ոչ մի գրամ։ Իր ֆեյսբուքյան էջում Դադաշեւան պատասխանել է մեր հարցին, թե ճիշտ է արդյոք հայերից ստանալ 30.000 դոլար եւ ավտոմեքենա։ Երգչուհին գտնում է, որ դրա մեջ ոչ մի վատ բան չկա։ Նույն կերպ Տաիսա Պովալին կարծում է, որ որ ոչ մի վատ բան չկա մասնակցել օկուպացված Ղրիմում Ռուսաստանի օրերի տոնակատարություններին։ Սակայն տխրեցնում է մեկ այլ բան՝ Դադաշեւայի պահվածքը։ Նա փորձում է իր արարքները ներկայացնել որպես հայրենասիրական քայլ։ Նա զարմանում է, որ ինչ-որ մեկին նյարդայնացնում է այն, որ նա  Նյու Յորքի կենտրոնում ադրբեջանական երգ է կատարել, բարձրացրել Ադրբեջանի դրոշը եւ քվեարկության արդյունքում արժանացել մրցանակի։
Սա պարզունակ միջոց է խոսակցությունն այլ թեմայով տանելու համար։ Եթե նա մրցանակ ստանար այլ կազմակերպության կողմից, այլ ոչ նրանից, որի ղեկավար կազմում հայեր են, մենք չէինք գրի այդ մասին։ Չգիտեմ՝ Դադաշեւան տեղյա՞կ է, որ Նյու Յորքը հսկայական է եւ այնտեղ ադրբեջանական դրոշով երգելու համար այլ վայրեր կան։ Ցավոք, ներողության փոխարեն Դադաշեւան կարճում է պատասխանները։ Եվ նրա շրջապատից ոչ ոք չի ակնարկում, որ հիմարությունը՝ ասված բարձրաձայն, կարող է մեկընդմիշտ դիպչել նրա հեղինակությանը։ Չնայած, երգչուհին յուրահատուկ պատկերացումներ ունի հեղինակության վերաբերյալ։ Իրական ադրբեջանական դաստիարակության կրողը երբեք թույլ չեր տա իրեն շատ բաներ, ինչը որ թույլ է տվել Դադաշեւան»։

В Азербайджане продолжается скандал с певицей, получившей «армянские награды»
Мы уже писали о том, что в Азербайджане вспыхнул скандал, связанный с получением престижных премий Big Apple Music Awards азербайджанской певицей Бриллиант Дадашевой в Нью-Йорке. Критериями отбора являются популярность певцов в своей стране и за ее пределами - количество выпущенных альбомов, клипов и спетых песен, периодичность обновляемости репертуара и просмотров клипов через YouTube.
Учредителями премии является американский телевизионный канал «Эридуни ТиВи». Вещание этого канала сосредоточено на музыке народов Кавказа, Средней Азии и Ближнего Востока.
Народная артистка Азербайджана Бриллиант Дадашева удостоилась премии Big Apple Music Awards за творческие достижения - Lifetime Achievement Award.
Помимо Дададшевой, Ильхаму Гасымову признали лучшей певицей в Азербайджане - Best Female Artist of Azerbajian, Таир Эйнуллаев признан лучшим танцором в Азербайджане - Best Male Artist of Azerbajian.
Истерию по этому поводу в Азербайджане поднял haqqin.az, обвинивший певицу в лицемерии.
«Народная артистка Азербайджана Бриллиант Дадашева преспокойно получает призы и подарки из рук армян, проживающих в США. Помимо премии, певице была вручена денежная награда в размере 30 тыс. долларов, а также автомобиль «Мерседес».
Далее последовал ответ со стороны продюсера народной артистки Гусейна Джавадзаде.
«Не следует делать из мухи слона в связи с тем, что в оргкомитете проекта Big Apple Music Awards трое из тридцати человек – армяне. Напротив, это должно быть проблемой не для нас, а для армян. И Бриллиант Дадашеву следует поздравить с успехом, так как ее творчество очаровывает и перед ним бессильны даже враги. На сцене Master Theatre в Нью-Йорке, где проходила церемония вручения премии Big Apple Music Awards, Бриллиант Дадашева исполнила песню «Vokaliz», которая не раз была украдена армянами. Во время выступления в зале развевался азербайджанский флаг», - сказал он.
Ответ азербайджанского портала не заставил себя ждать.
«Вынужден констатировать, что в выступлениях госпожи Дадашевой много показного пафоса, много встречных обвинений и ни грамма раскаяния.
Если конкретнее, то Бриллиант Дадашева изобразила на своей страничке в «Фейсбук» нечто, по ее мнению, являющееся ответом на поднятые нами вопросы. А вопрос, собственно, был один: насколько правильно получать денежную премию в 30.000 долларов и автомобиль марки «Мерседес» от армянской компании в США Big Apple Music Awards?
Ответ мы получили. Певица считает, что ничего в этом плохого нет. Точно так же Таисия Повалий считает, что нет ничего плохого в участии в концерте по поводу празднования Дней России в оккупированном Крыму. Как говорится, у каждого свои представления о патриотизме, совести, нравственности.
Огорчает другое. А именно: свирепость и некоторая экзальтированность в поведении Бриллиант Дадашевой. Она пытается представить свои действия, как некий патриотический поступок, попутно стараясь наклеить на наш сайт ярлык «ура-патриотов». Это мы слышим от барышни, что имеет несколько имен, от Пырланты до Марианны, несколько дат рождения в разных паспортах! Если это - патриотизм, то  и молоко - черного цвета.
Она наигранно удивляется тому, что кого-то раздражает то, что «в центре Нью-Йорка исполнила азербайджанскую песню, подняла азербайджанский флаг и путем голосования была удостоена высокой награды». Это – примитивная попытка увести разговор в сторону.
Если бы Б.Дадашева получила премию от иной организации, а не от той, во главе которой сидят армяне, не от «Эредуни», мы бы не стали писать о ней, как не писали доселе. Не знаю, в курсе ли Б.Дадашева, но Нью-Йорк огромен. И выступать с азербайджанским флагом и песнями там есть где, помимо того зала, в котором проходило награждение лауреатов Big Apple Music Awards.
Увы, вместо извинений Б.Дадашева строчит ответы. И никто из ее окружения не намекнет Дадашевой, что глупость, сказанная публично, да еще с апломбом, может навсегда прилипнуть к репутации.
Хотя, судя по всему, у этой певицы своеобразное представление о том, что такое репутация уважаемого в обществе человека, азербайджанской женщины. Носительница истинно азербайджанского воспитания никогда не позволила бы многое из того, что совершено Б.Дадашевой, в том числе и тона дискуссии, который она выбрала».