Մեկ տարի առաջ՝ երկրորդ երեխայիս լույս աշխարհ գալուց հետո, ես մի լավ գիրացա։ Անկեղծ ասած՝ ես երբեք էլ շատ նիհար չեմ եղել, բայց վերջերս նայեցի ինձ հայելում եւ սարսափեցի։ Հայելու միջից ինձ նայում էր մի գեր կին՝ «երկրորդ կզակով», իսկ որովայնի շուրջը՝ մեծ ծալքերով։ Կանգնելով կշեռքին՝ ես քիչ էր մնում ուշաթափվեի. ունենալով 168սմ. հասակ՝ ես 73 կգ. էի կշռում։ Այս պահից սկսած ես որոշեցի հետեւել ինքս ինձ, սակայն պարզվեց, որ ամուսինս կտրականապես դեմ է, որ ես նիհարեմ։
Դիետա պահելու ժամանակ առաջին շաբաթը մեծ դժվարություններով հաղթահարեցի։ Նշեմ, որ ես ապրում եմ երեխաներիս, ամուսնուս եւ նրա ծնողների հետ եւ երբ տեսնում ես, թե ինչպես են բոլորը համեղ ուտեստներ ճաշակում, չես կարողանում դիմադրել։ Ընտանիքի բոլոր անդամները մշտապես գայթակղում էին ինձ՝ ուտելով բուտերբրոդներ, նրբերշիկ, թխվածքներ, բայց ես զսպում էի ինձ ինչպես անագե զինվոր։ Ճիշտ է, երբեմն ես մի քիչ նեղանում էի, երբ իմ ամուսինը, ինձ սատարելու եւ խրախուսելու փոխարեն, կատակում էր կամ ծաղրում ինձ, բայց ես չէի մտածում, որ այդ կատակի ետեւում իրականում «բողոք» է թաքնված։ Այն բոլոր նկատողություններ, որ «տղամարդը շուն չէ, որ ոսկոր գցես նրա առաջ», «կնոջ մարմնի վրա պետք է մի բան լինի, որից կարելի է բռնվել», ես ընդունում էի որ նա այդպես փորձում էր «խայթել» ինձ։ Սակայն երբ 10 օր անց ես նրան ուրախությամբ հայտնեցի, որ արդեն 4կգ-ով նիհարել եմ, նա ինձ հիասթափեցրեց. «Հետո, ում է պետք հյուծված կինը»։ Ես պատրաստ էի նրանց սպանել, բաց դրա փոխարեն սկսեցի լաց լինել։
«Այս ամենը քաղցից է,-ասաց ամուսինս,-անգամ քո հայացքն է փոխվել։ Աչքերդ անընդհատ ուտելիք է փնտրում. ասես նախամարդ լինես»,- քմծիծաղով ասաց նա։ Նրա ամեն խոսքը, կարծես, դանակի հարված լիներ սրտիս մեջ։ «Դու շատ դաժան ես. չէ՞ որ ես քեզ համար եմ տանջվում»,- հեկեկալով պատասխանեցի ես։
«Մոռացիր այդ կանացի «թիթիզությունները». ինձ չես կարող հիմարացնել։Դուք՝ կանայք, պարզապես կենտրոնացել եք Ձեր քաշի վրա, իսկ տղամարդկանց կարծիքը Ձեզ ընդհանրապես չի հետաքրքրում։ Քանի անգամ եմ քեզ ակնարկել, որ ինձ դուր է գալիս քո մարմինը, եւ ես հիանում եմ քո որովայնով եւ հետույքով։ Իսկ դու միայն երեւան ես հանում քո թերությունները, եւ դա ինձ դուր չի գալիս»,- հայտարարեց նա եւ դուրս եկավ սենյակից՝ դուռը շրխկացնելով երեսիս։ Նրա ելույթը բավականին ազդեցիկ էր. ես ոչ թե լաց էի լինում, այլ ողբաձայն հեկեկում էի։ Այնքան «ինքնամոռաց» էի լաց լինում, որ անգամ չնկատեցի, թե ինչպես ամուսինս ետ եկավ։ Նա մի մեծ ամանով կոտլետներ եւ աղցան էր բերել, որը տալով ինձ ասաց. «Քեզ ցավով եմ նայում քեզ։ Գոնե մի բան կեր»,-նրբորեն ասաց նա։ Եվ պատկերացնու՞մ եք, ես կերա. ուտում էի, լաց լինում, ծիծաղում։ Ասեմ, որ երբեք կոտլետներն այդքան համեղ չէին եղել, որքան այդ օրը։ Իսկ ամուսինս նայեց ինձ եւ ժպտալով ասաց. «միեւնույնն է, կանայք հիմար են»։

Год назад я родила второго ребенка и сильно прибавила в весе. Честно говоря, я никогда не была худышкой, но недавно взглянув на себя в зеркало, просто пришла в ужас. На меня смотрела жуткая толстая тетка со вторым подбородком и отвратительными складками по бокам. Встав на весе, я чуть в обморок не упала, при росте 168 вешу 73 кг. Тогда я решила взять волю в кулак и заняться собой. Однако как выяснилось в дальнейшем мой муж категорически против того, чтобы я худела.
Первая неделя диеты, далась мне с большим трудом. Я живу с родителями мужа, плюс дети и муж. Готовить приходится каждый день. Смотреть, как они поедают все эти вкусности, в то время как я давлюсь гречкой без масла и соли, было просто невыносимо. Все семейство постоянно подшучивало надо мной, соблазняя то бутербродом с колбасой, то пирожком. Но я держалась как стойкий оловянный солдатик. Правда, иногда мне было обидно, что мой супруг вместо моральной поддержки постоянно прикалывается и шутит. Но я не думала, что в его шутках скрывается реальный протест. Все эти замечания насчет того, что «Мужчина не собака, на кости не бросается», «У женщины должно быть хоть что-то за что можно подержаться», я воспринимала, как попытки подколоть меня и не более того. Но когда спустя 10 дней диеты, я радостная сообщила ему, что скинула 4 кг, он огорошил меня словами: «Ну и кому нужна дохлятина», я готова была убить его. Однако вместо этого просто расплакалась.
«Это все от голода», - язвительно заявил мне супруг. «У тебя даже взгляд изменился. Глаза постоянно бегают в поисках пищи. Прямо как у первобытного человека», - продолжал он со злорадной ухмылкой на лице. Каждое его слово было как нож в сердце. «Ты жестокий, я же для тебя стараюсь», - всхлипывая, ответила я.
«Оставь эти женские штучки. Меня не проведешь. Вы женщины просто помешались на своем весе. Вы худеете исключительно для себя. Мнение мужчины вас абсолютно не волнует. Сколько раз я намекал тебе, что мне нравится твое тело, что я в восторге от твоего живота и попы. А ты только и делаешь, что выискиваешь у себя недостатки и тычешь мне в них», - заорал он, и вышел из комнаты, хлопнув дверью. Его тирада сделала свое дело, я не плакала, я рыдала навзрыд, уткнувшись в подушку. Упиваясь своим несчастьем, я не заметила, как муж вернулся. Он подошел к дивану и ткнул мне в нос тарелку с котлетами и салатом. «На тебя просто больно смотреть. Съешь хоть что-нибудь», - мягко сказал он. И знаете, я съела. Я ела, плакала и смеялась. Никогда котлеты не казались мне такими вкусными как в тот день. А муж, нежно гладя меня по голове, улыбаясь, сказал: «Все-таки, бабы-дуры…»