Մալյանի թատրոն. «Տոհմի ֆիզիոլոգիա»
Հենրիկ Մալյանի անվան թատրոնում միշտ տոնական տրամադրություն է: Ու եթե թատերախումբը փոքրիկ դահլիճից փորձում է հաղորդել իր ժողովրդի պատմությունը կամ զրուցել այժմեական խնդիրների մասին, ապա դա կատարվում է շատ նրբագեղ ու էլեգանտ: Ընդհանրապես, այս թատրոնի դերասանների խաղը ինքնատիպ է, անմիջական ու շատ բնական: Այցելելով թատրոն` հանդիսատեսը միշտ ինչ-որ հրաշք է ակնկալում: Եվ դա տեղի է ունենում, երբ բացվում են վարագույրները: Թատրոնը երբեք չի հիասթափեցնում հանդիսատեսին, իսկ հրաշքն ապահովված է յուրաքանրյուր ներկայացման ժամանակ:
«Տոհմի ֆիզիոլոգիա» ներկայացումը նվիրված է Հենրիկ Մալյանի վաղեմի ընկեր Աղասի Այվազյանին: Նրանց ընկերությունը սկսվել է վաղուց, դեռ Թիֆլիսում: «Ինչո՞ւ իմ ընտրությունը կանգ առավ Այվազյանի վաղ ժամանակաշրջանի այս հինգ պատվածքների վրա: Գուցե այն պատճառով, որ այն անտեսանելի թելերով կապված էր հայրիկին»,- ասում է կինոռեժիսորի դուստրը` Նարինե Մալյանը, ով թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է: «Երբ կարդացի պատմվածքները, հիշեցի մանկությունս, երբ հայրիկն ու Այվազյանը ինձ դպրոցից տուն էին ուղեկցում ու անընդհատ խոսում: Ես շատ բան չէի հասկանում Աստծո, մշակույթի մասին ու նրանց խոսքերից, բայց փոխարենը փոխանցվում էր նրանց էներգետիկան` պայծառ ու լավատեսական: Ինչո՞ւ եմ ընտրել հենց այս պատմվածքները: Գուցե այն պատճառով, որ ցանկանում եմ վերականգնել հիշողություններս այն ժամանակների ու մարդկանց մասին, որոնք անհետացող արժեքների կրողն են»: Երբ Նարինեն Այվազյանին պատմեց իր մտահղացման մասին, վերջինս զարմացավ: Նա չէր պատկերացնում, որ այդ պատմվածքները հնարավոր է միավորել ու ստանալ ամբողջական, ավարտված ներկայացում: Բայց երբ դիտեց ներկայացումը, ապա իսկապես ցնցվեց:
Իրականում «Տոհմի ֆիզիոլոգիան»` սիրո խոստովանություն է Հենրիկ Մալյանին, Աղասի Այվազյանին, բոլորին, ովքեր իրենց հետքն են թողել մեր մշակույթում, բոլոր նրանց, ովքեր ապրել են 1915-ի սարսափը, չեն կոտրվել ու կորցրել մարդկային արժանիքները, նրանց, որոնց աչքերում իրենց պապերից ժառանգած հայացքն է, նրանց, ովքեր մարդկային դժվարին փոխհարաբերություններում ընտրում են սերը, հարգանքն ու հավատարմությունը ու գիտեն դրանց արժեքը:
Ներկայացումը հիշեցնում է Մալյանի «Եռանկյունի» ֆիլմը: Այստեղ նույնպես կա տղա, ով պատմում է իր ժողովրդի պատմությունը, յուրահատուկ կերպարներ` մեծ երեխաների ու նույնիսկ դարբիններ կան...
Ներկայացման ընթացքում զգացվում է նուրբ ծաղրանք ու ընդվզում նույնիսկ ամենաողբերգական թեմաների արծարծման ընթացքում: Հերոսները ծիծաղում են, բայց հրաժեշտ չեն տալին անցյալին, այն ապրում է նրանց յուրաքանչյուր քայլում, խոսքում ու հոգում:Այն նրանց հետեւում է ինչպես ստվեր: Թերեւս, ամբողջ ներկայացումը ծավալվում է լույսի ու ստվերի սահմանագծին ու այդ հանգամանքն է ստեղծում այն հիանալի մթնոլորտը, որ կարող է լինել միայն այս թատրոնում, այս բեմում:
Նարինե Մալյանի բեմադրման մեջ ամեն ինչ շատ հասարակ ու հասկանալի է` ինչպես Հենրիկ Մալյանի ֆիլմերում: Իսկապես, ինչո՞ւ բարդացնել, երբ կարելի ընդամենը խոստովանել սիրո ու երախտագիտության խոսքեր, տեսնել գեղեցկությունը, ծիծաղել ու արտասվել: Ներկայացման հերոսները հավատում են, որ անելանելի իրավիճակներ գոյություն չունեն ու անտեսելով կյանքի դժվարությունները` ձգտում են ուրախանալ ու ծիծաղել: Կարեւորը, որ բոլորը ողջ ու առողջ են, իսկ կյանքը շարունակվում է: Իհարկե, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարելի է հաղթահարել վիշտը, երբ ընտանիքի 27 անդամներից ցեղասպանությունից հետո ողջ են մնացել երկուսը: Փոխարենը, Ամանորին հյուր են գալիս երկու հարեւաններն ու սեղանի մոտ ավելի շատ մարդ է լինում, քան նախորդ տարի ու որպեսզի կյանքը չթվա մոխրագույն, սկսում են Կիրակոսի մասին խոսել: Ժամանակին ապրում էր առաջին մարդը` Կիրակոսը: Ժամանակի ընթացքում մարդկանց թիվն աճեց, իսկ կիրակոսները քիչ մնացին: Բայց կարեւորը շատն ու քիչը չէ: Կարեւորն այն է, որ նա գոյություն ունի ու միավորում է բոլոր մարդկանց, նա մեր բոլորի մեջ է: Բարի գործ կատարելով` մենք դա կատարում ենք Կիրակոսի համար, իսկ դա նշանակում է՝ մեզ համար, մեկին ցավ պատճառելով` մենք վշտացնում ու սպանում ենք Կիրակոսին, փաստորեն նաեւ մեզ: Իսկ ի՞նչ անել: Ուղղակի անհրաժեշտ է ապրել բարիության կանոններով:
Երբ ես դիտում էի ներկայացումը, դահլիճում զբոսաշրջիկներ կային` Ռուսաստանից, Փրանսիայից, Իտալիայից: Զարմանալի էր , բայց նրանք բոլոր իրավիճակներին ու խոսքերին արձագանքում էին մեզ պես, ինչպես հայերը: Տպավորություն էր, որ նրանք հայերեն գիտեն: Պարզվեց` ոչ, չգիտեն: Կան զգացողություններ, զգացմունքներ, ապրումներ, որոնք բացատրելու ու թարգմանելու անհրաժեշտություն չունեն: Թատրոնում միշտ զգացվում է մալյանական ոգին` անկեղծ, իսկական ու պրոֆեսիոնալ:

В театре киноактера имени Генриха Маляна всегда по-театральному празднично и по-праздничному театрально. И, даже когда труппа пытается с крохотной сцены донести в маленький зал драматические ноты истории твоего народа или поговорить о каких-то глобальных проблемах, делает это изящно, деликатно, элегантно. Вообще, маляновцы — особый стиль в армянском театре. Это выражается в их естественности и непосредственности, что, при этом, не исключает абсолютную артистичность.
Каждая встреча с театром киноактера имени Генриха Маляна — ожидание чуда. И оно происходит, как только открывается занавес маленькой сцены. Приходя сюда, важно знать одно — театр никогда не подводит своего зрителя, а чудо гарантировано вне зависимости от спектакля, который ты будешь смотреть.
Спектакль «Физиология рода» поставлен по пяти произведениям Агаси Айвазяна, которого с основоположником театра, кинорежиссером Генрихом Маляном, связывала долгая и крепкая творческая дружба. Впрочем, их дружба началась намного раньше, чем они стали создавать свои киношедевры — в Тбилиси, откуда оба были родом. «Почему мой выбор пал на пять ранних рассказов Айвазяна? Может, потому что в моем представлении они какими-то невидимыми нитями связывались с отцом, — говорит дочь кинорежиссера Нарине Малян, ныне — художественный руководитель театра киноактера. — Когда я прочла эти рассказы, почему-то вспомнила свое детство, когда папа и Агаси Айвазян приходили забирать меня из школы. Они все время разговаривали. О чем? Я тогда не понимала их слов о высоких материях, о Боге, об искусстве, но тогда уже воспринимала их энергетику — позитивную и светлую. Почему я выбрала именно эти рассказы? Может, потому, что в них я смогла утолить ностальгию по тем временам и людям, которые были истинными носителями непреходящих ценностей». Когда, Нарине Малян рассказала Айвазяну о своей задумке, тот несколько был удивлен. Он и не полагал, что эти рассказы можно нанизать на одну нить и получить цельный, законченный спектакль. Но, когда побывал на премьере, был по-настоящему потрясен.
По сути, спектакль «Физиология рода» — объяснение в любви… Генриху Маляну, Агаси Айвазяну; всем тем, кто оставил свой след в нашей культуре; всем, кто пережил ужасы 1915 года, но не сломался, не потерял своих человеческих качеств; всем тем, кого миновали эти ужасы, но в глубине глаз, нет-нет, да и прорежется тот самый, едва уловимый взгляд, доставшийся ему в наследство от деда или прадеда; тем, кто из всего многообразия сложных человеческих взаимоотношений выбирает любовь, уважение, преданность; тем, кто знает цену этим понятиям.
По форме спектакль перекликается со знаменитым фильмом Генриха Маляна «Треугольник». Есть мальчик, который рассказывает историю своего рода, есть колоритные персонажи, очень похожие на взрослых детей, которые то и дело задают жизни свои бесконечные вопросы и получают на них самые невероятные ответы. И даже, как и в фильме, кузнецы есть…
Для диалога со зрителем о самых серьезных и наболевших темах, создатели спектакля выбрали стиль легкого гротеска и иронии даже к самым сложным по восприятию драматичным нотам. Мир смеялся и, смеясь, прощался со своим прошлым — это одна из установок спектакля. Но герои здесь хоть и смеются, прощаться с прошлым не собираются — оно здесь, где-то рядом, под боком, на ладони. Оно живет в их каждом слове, каждом шаге, в душе. Оно их преследует словно тень… Впрочем, весь спектакль живет на грани света и тени, прошлого и настоящего, щедро льющегося смеха и легкой грусти. Жизнь на грани и создает удивительную атмосферу, которая, кажется, может быть только и только в этом театре, на этой сцене, в этом исполнении.
В постановке режиссера Нарине Малян нет ничего заумного и замысловатого. Все очень просто и открыто. Впрочем, простота и открытость — самые главные «фишки» творчества Генриха Маляна, которые по наследству передались и Нарине. Действительно, зачем все усложнять, если просто можно сказать слова любви и признательности, увидеть красоту вокруг себя, смеяться и плакать открыто — тогда, когда того захочет душа. Герои спектакля живут именно по этим заветам — не верят в безысходные ситуации, вопреки всем трудностям жизни умеют радоваться и смеяться: ничего, что жизнь сложна, зато в углу хрипит старый патефон, а на столе бутылка доброго вина, которую можно распить с лучшим другом — главное, что все живы и здоровы; ничего, что все дается нелегко, зато жизнь продолжается и она такая красивая. По этим заповедям и живут герои спектакля.
Конечно, сложно понять, как можно пережить то горе, когда твоя семья состоит из 27 человек, а после Геноцида остаются в живых лишь 2. Но зато на Новый год к тебе в гости приходят двое соседей и за столом оказывается народу больше, чем в прошлом году. И, чтобы жизнь не казалась совсем уж серой и неприглядной, тут же за столом складывается гениальный рассказ о Киракосе. Был когда-то первый человек — Киракос. Потом, со временем, количество людей все увеличивалось и увеличивалось, а Киракоса становилось все меньше и меньше. Но неважно, много его или мало. Главное, что он есть и он объединяет всех людей, он один и един и он в каждом из нас. Делая кому-то добро, мы делаем его Киракосу, а значит и себе, причиняя кому-то боль, мы обижаем и убиваем Киракроса, выходит, и себя. И что же делать? Просто надо жить по законам и принципам добра.
В день, когда я смотрела спектакль, в зале были туристы — из России, Франции, Италии. Что самое удивительное, реагировали они на все реплики и ситуации, так же, как и армяне. Мне показалось, они знают армянский язык. Оказалось — нет. Видимо, есть ощущения, эмоции и даже слова, которые не нуждаются в объяснении и переводе. Да, и главное, есть в этом спектакле, как и во всех остальных постановках театра киноактера имени Генриха Маляна, некая «настоящесть», естественность, высокий профессионализм, который на любой географической широте и долготе — величины постоянные.