Մասնագետի խորհուրդները. հարսնացուի փունջը եւ հարսանեկան ֆլորիստիկայի նորաձեւության միտումները
Հարսանեկան նույնիսկ ամենահամեստ բյուջեով հարսնացուի ծաղկեփունջ նախատեսվում է: Եվ յուրաքանչյուրը, ով պատրաստվում է այդ տոնակատարությանը, անպայման նորապսակների համար գոնե մի փոքրիկ ծաղկեփունջ ձեռք կբերի: Դա ավանդույթ է, որ կախված չէ տարվա եղանակից եւ հարսի ու փեսայի տարիքից:
Հարսանեկան ծաղկեփունջը ոչ միայն հարսնացուի համար զարդն է, այլեւ չամուսնացած ընկերուհիներից ամենահաջողակի նվերը: Եվս մեկ ավանդույթ. փունջը բռնած աղջիկն առաջիկա տարում անպայման պետք է ամուսնանա:
Իսկ ինչպիսի՞ն պետք է լինի հարսնացուի ծաղկեփունջը: Այս հարցում NEWS.am STYLE-ին կօգնի միջոցառումների կազմակերպման Event Service ընկերության բազմամյա փորձառությամբ տնօրեն Սոֆյա Սարգսյանը:
«Հարսնացուի փունջի ընտրությունը կարեւոր եւ պատասխանատու գործ է: Գլխավորը, որ այն համապատասխանի մի քանի կարեւոր պահանջների:
Փնջի կառուցվածքը, ծաղիկները, որոնցով այն կազմվում է, գունային գամման. այս ամենը կախված են զգեստի ձեւից, ձեր մազերի, աչքերի գույնից, սանրվածքից եւ շատ այլ մանրուքներից: Փունջը պետք է ձեր կերպարի կատարյալ լրացումը լինի: Զգեստի կտրվածքն ու կտորը, որից այն կարված է, մեծ դեր են խաղում հարսանեկան փնջի ընտրության գործում:
Փունջ պատվիրելիս ֆլորիստին պատմեք ձեր հարսանեկան զգեստի մասին: Լավ կլինի ձեզ հետ վերցնեք զգեստի լուսանկարը, նաեւ կտոր նմուշ: Եթե փունջը կազմելիս հաշվի առնվի հարսանեկան զգեստի բոլոր նրբությունները, դուք հեքիաթային ներդաշնակության կհասնեք:
Հաշվի է առնվում նաեւ հարսնացուի տարիքը. երկար, մուգ կարմիր վարդերը կամ գեորգինները երիտասարդ աղջկա, կամ ռոմանտիկ երիցուկները՝ ծանրակշիռ հարսնացուի ձեռքին անհեթեթ տեսք կունենան:
Հարսանեկան արարողությունը դյուրին փորձություն չէ: Եվ ամբողջ օրվա ընթացքում պետք է ձեր «տեսքը տեղը լինի»: Նույնը վերաբերում է փնջին: Տհաճ կլինի, եթե ամենաանհարմար պահին այն քանդվի:
Որքան էլ տարօրինակ թվա, բայց կարեւոր է նաեւ փնջի քաշը: Փարթամ եւ գեղեցիկ փունջը կարող է ձեզ հսկայական անհարմարություն պատճառել: Չէ՞ որ ծաղիկները, չնայած իրենց հեքիաթային գեղեցկությանը, կշիռ ունեն:
Նաեւ պետք է փեսացուից ճշտել՝ ինչպիսի բույրեր տանել չի կարողանում: Հակառակ դեպքում, ստիպված կլինեք հյուրերին երկար բացատրել, թե ինչու է ձեր կողքին հայտնվելիս նա շարունակ կնճռոտում քիթը: Ձեր ծաղկեփունջը, ինչպես նաեւ փեսացուն, ձեզ ուղեկցելու են հարսանիքի ամբողջ օրը: Եվ թող այդ երկար եւ երջանիկ օրը չմռայլվի անհարմարությամբ, որ ձեր ընտրյալին դուր չի գալիս հրաշալի հարսանեկան փնջի բույրը:
Ինչ վերաբերում է նորաձեւության միտումներին. վերջին ճիչը «գլամելիա» փունջն է՝ բնականության իսկական հակադրությունը: Անհրաժեշտ արդյունքի հասնելու համար մի քանի տեսակ ծաղիկները բաժանում են առանձին թերթիկների, իսկ հետո, հատուկ սոսնձի միջոցով, դրանցից մի հեքիաթային ծաղիկ հավաքում: Դրա համար օգտագործվում են վարդեր, թրաշուշաններ, շուշաններ եւ խոշոր թերթիկներով այլ ծաղիկներ:
Իհարկե, նման փունջը թանկ հաճույք է, եւ այդ «ծաղիկը» երկար չի դիմանա: Փոխարենը նման փունջ միայն դուք կունենաք: Եվ այն միայն ձեզ համար կպատրաստվի: Համաձայնեք, հարսանիքի օրը ցանկանում ես, որ ամեն ինչ յուրահատուկ լինի: Թող այդպես էլ լինի»:

Советы специалиста: букет невесты и модные тенденции в свадебной флористике
Даже самый скромный свадебный бюджет предусматривает наличие букета у невесты. И каждый, кто собирается на это торжество, непременно приобретет в подарок для новобрачных хоть небольшой букет цветов. Это традиция, которая не зависит от времени года и возраста жениха и невесты.
Свадебный букет - это не только украшение невесты, но и подарок самой удачливой из незамужних подружек. Еще одна традиция — поймавшая букет девушка в ближайший год непременно должна выйти замуж!
Каким же должен быть букет невесты? Разобраться в этом NEWS.am STYLE поможет имеющий многолетний опыт директор компании по организации мероприятий Event Service София Саркисян.
«Выбор букета невесты - очень важный и ответственный момент. Главное, чтобы он отвечал нескольким важным требованиям.
Форма букета, цветы, из которых он будет состоять, его цветовая гамма зависят от фасона платья, цвета ваших волос, глаз, от формы прически и еще от массы деталей. Букет должен служить идеальным дополнением вашего образа. Покрой платья и материал, из которого оно сшито, играют большую роль при выборе свадебного букета.
Заказывая букет расскажите флористу о том, каким будет ваш свадебный наряд. Хорошо захватить с собой рисунок или фото вашего платья, принести кусочек ткани. Если букет будет учитывать все нюансы свадебного наряда, вы сможете добиться сказочной гармонии.
Учитывается и возраст невесты: нелепо будут выглядеть длинные бордовые розы или георгины в руках молоденькой девушки или романтичные ромашки в руках солидной невесты.
Свадебная церемония — испытание не из легких. И в течении целого дня вы должны оставаться «в форме». То же самое относится и к вашему букету. Будет неприятно, если в самый неподходящий момент он рассыплется на составные части.
Как ни странно, но очень важен также вес букета. Пышный и красивый букет может доставить вам массу неприятностей. Ведь цветы, несмотря на их сказочную красоту, обладают весом.
Так же важно уточнить у жениха, какие запахи он не переносит. В противном случае вам придется долго объяснять гостям, почему он все время морщит нос, когда оказывается с вами рядом. Ваш букет, как и ваш жених, будут вас сопровождать в течении всего свадебного дня. И пусть этот длинный и счастливый день не будет омрачен дискомфортом от того, что вашему избраннику неприятен запах вашего великолепного свадебного букета.
Что же касается  модных тенденций в свадебной флористике, то самым  последним писком   является  букет «гламелия», полная противоположность натуральности. Чтобы достигнуть нужного эффекта несколько разных цветов разбираются на отдельные лепестки, а потом, при помощи специального клея из них собирают один сказочный цветок. Для изготовления  используют розы, гладиолусы, лилии и другие цветы с крупными лепестками.
Конечно, такой букет - удовольствие дорогое и продержится этот «цветок» очень недолго. Но зато такой букет будет только у вас. И сделан он будет только для вас. Согласитесь, в день свадьбы хочется, чтобы все было уникальным. Пусть так и будет».