Անգլիացու արկածները Հայաստանում. ինչպես 21-ամյա երիտասարդը 9 ժամում հաղթահարեց Արագածի 4 գագաթներն ու ոտքով հասավ Բաթում
14:35, 9 սեպտեմբերի
21-ամյա անգլիացի Վալ Իսմաիլին Հայաստան ժամանել է 4 ամիս առաջ: Մասնագիտությամբ ճարտարապետ Վալի սիրելի հոբին լեռնագնացությունն է: Հայաստանում լինելու ընթացքում երիտասարդն իրականացրել է մի յուրահատուկ ճանապարհորդությոն: Նա 9 ժամում մագլցել է Արագածի 4 գագաթները, իսկ հետո 8 շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի հարավից ոտքով հասել է մինչեւ Բաթում:
Իր հետաքրքիր ու արկածային ճանասպարհորդության մասին համարձակ երիտասարդը պատմել է NEWS.am STYLE-ին.
Արագածի գագաթին
«Հայաստան եկել եմ 4 ամիս առաջ: Գալուս օրվանից սկսած՝ 8 շաբաթ զբաղվել եմ լեռնագնացությամբ: 1500 կմ եմ անցել Մեղրիից ամբողջ Հայաստանով մեկ, մինչեւ Բաթում: 5 շաբաթ եղել եմ Դիլիջանում, որտեղ օգնում էի կառուցել Հայաստանում առաջին լեռնագնացային արահետը՝ Դիլիջան-Պարզ լիճ-Գոշ-Գոշ լիճ»,-ասում է Վալը՝ հավելելով.
«Մինչ Հայաստան գալն արդեն որոշել էի, որ ցանկանում եմ մագլցել Արագածի 4 գագաթները: Հայ ընկերներիցս շատերն էին պատմել, թե ինչ գեղեցիկ տեսարան է բացվում այդ գագաթներից: Ես պարզապես դա պետք է անեի: Հյուսիսային եւ արեւելյան գագաթներին երկինքը կատարյալ կապույտ էր, ես կարողացա տեսնել ամբողջ Հայաստանը: Գիտակցելով, որ ամբողջ երկրով մեկ քայլել եմ՝ հրաշալի զգացում եմ ապրել: Մինչ հասա արեւմտյան գագաթին, եղանակն ամբողջությամբ փոխվեց, եւ ձյուն տեղաց: Աննկարագրելի մի բան է, երբ եղանակային կտրուկ փոփոխության ականատես ես դառնում ընդամենը մեկ օրում»:
Լեռնագնացությամբ տարված երիտասարդը նախկինում էլ մի քանի լեռներ է հաղթահարել.
«Լեռնագնացությունն իմ հոբբին է, երբ ազատ եմ լինում, հենց դրանով եմ զբաղվում: Երբեք չեմ ձանձրանում դրանից: Հայաստանում նաեւ մագլցել եմ Խուստուփը (3206 մ), Վրաստանում՝ Լաթրալդաշին (3370 մ)», լեռներ բարձրացել եմ նաեւ Ալբանիայում եւ Կոսովոյում»,- ասում է տղան, որն իր ճանապարհորդությունը սկսել է Մեղրիից.
«Հետո հասել եմ Կապան՝ մագլցելով Խուստուփ լեռը, շարունակելով ճանապարհս դեպի Տաթեւ, Սիսիան, հետո՝ Արտավան ու Նորավանք: Քայլել եմ ամբողջ Գեղամա լեռնաշղթայով՝ 4 օրում անցնելով 120 կմ, որից հետո գնացել եմ Դիլիջան, հետո ճանապարհս շարունակել եմ հյուսիսով՝ դեպի Ալավերդի ու Վրաստան՝ վերջապես հասնելով Բաթում»:
Դե, իհարկե, նման ճանապարհորդությունը չէր կարող զերծ մնալ արկածային դրվագներից.
«Ճանապարհորդությունը լի էր արկածներով, սկսած՝ լեռնային շներից, վերջացրած՝ ուժեղ կարկուտից, որին հանդիպել եմ Գեղամա լեռնաշղթան անցնելիս: Ամենից շատ իմ մեջ տպավորվել է այն, երբ լեռներում աշխատող հովիվներն ինձ հրավիրեցին իրենց տները, հյուրասիրեցին ուտելիքով, ինչպես նաեւ առաջարկեցին գիշերել իրենց տներում: Կարծում եմ՝ երբեք չեմ մոռանա այդ ամենը:
Ճանապարհին շատ տեղերում եմ կանգնել: Քանի որ միայն քայլելով էի անցնում այդ ուղին, ինձ բնականաբար հանգստանալ էր պետք: Կանգ եմ առել Կապանում, Սիսիանում, Արենիում, Դիլիջանում եւ Ալավերդիում: Շատ ու շատ այլ վայրերում էլ հասցրել եմ կանգ առնել եւ տեսնել Հայաստանի ողջ գեղեցկությունը: Ամենից շատ ինձ անտառային միջավայրն էր դուր գալիս: Հետաքրքիր մի բան կա լեռներում միայնակ լինելու մեջ»:
Որքան էլ Վալը տպավորված է Հայաստանի գեղեցկությամբ ու պատմությամբ՝ թերի կողմերը եւս հասցրել է նկատել.
«Հայաստանում ինձ միայն մի քանի բան դուր չի եկել: Կարծում եմ՝ դրանցից ամենաակնհայտն աղբն է, որը մարդիկ թափում են փողոցում: Հայաստանն այնքան գեղեցիկ երկիր է, ամոթ է այն ծուլության պատճառով աղտոտելը, որովհետեւ որոշ մարդիկ իսկապես ալարում են աղբն աղբամանը նետել: Գիտեմ, որ այժմ «Մաքուր Հայաստան» նախագիծ կա, որը զբաղվելու է նման հարցերով, ինչը, կարծում եմ, լավ սկիզբ կլինի խնդրի լուծման համար»,- ասում է երիտասարդը՝ հավելելով.
«Սա իմ առաջին այցն էր Հայաստան, բայց համոզված եմ՝ վերջինը չի լինի: Վաղն արդեն գնում եմ Հայաստանից: Կարծում եմ՝ այսօր հիմնականում համեղ ուտեստների վրա ժամանակս կծախսեմ:
Էլի որոշ հետաքրքիր մտքեր ունեմ հետագայի համար, բայց դեռ վերջանական ոչինչ չեմ ծրագրել: Բայց սկզբի համար ասեմ, որ սրա մեջ կրկին մտնում է երկար քայլելը...
Կցանկանայի հաջորդ տարի էլ գալ Հայաստան եւ օգնել կառուցել եւս մի քանի լեռնագնացային ճանապարհներ: Մի ծրագիր կա, որի շրջանակներում թե՛ տեղացիները, թե՛ արտասահմանցիները ցանկության դեպքում կարող են օժանդակել դրան: Այս ծրագրի շնորհիվ շատ ընկերներ ձեռք բերեցի ու էլի եմ ուզում վերադառնալ: Այս տարի մենք միասին կառուցեցինք 80 կմ լեռնագնացային ճանապարհ, պատկերացրեք, թե ինչքան երկար մենք կարող ենք կառուցել հաջորդ տարի, եթե մեզ միանան ավելի շատ մարդիկ»,- նշեց Վալը:

Приключения англичанина в Армении. Как парень за 9 часов поднялся на четыре вершины Арагаца и дошел пешком до Батуми
14:35, 9 сентября
NEWS.am STYLE просто обожает таких экстремалов, как 21-летний англичанин Вал Исмаили, который прибыл в Армению четыре месяца назад.
Парень по профессии архитектор, и ко всему прочему большой фанат походов и путешествий, об одном из которых мы сейчас и поговорим. Вал за 9 часов поднялся на четыре вершины Арагаца и дошел пешком до Батуми за восемь недель. Слабо?
«Я приехал в Армению 4 месяца назад, и как приехал, так и занимался неделями своим излюбленным делом – походами. Так 1500 отшагал от Мегри через всю Армению до Батуми. Пять недель был в Дилижане, где помогал строить первую в Армении горную тропу Дилижан-Парз Лич-Гош-Гош Лич. До Дилижана был в Капане, поднялся на Хуступ, двинулся к Татев, Сисиан, Артаван, Норванк. Прошел весь Гегамский хребет, пройдя за четыре дня 120 километров. Потом очутился в Дилижане, потом Алаверди, Грузия и бум - Батуми», - рассказывает Вал и добавляет, что еще до приезда в Армению уже мечтал о том, что поднимется на все четыре вершины Арагаца.
«Многие из моих друзей армян рассказывали мне, какой красивый пейзаж открывается с вершин горы. С северной и восточной вершин Арагаца небо было идеального синего цвета. Можно было увидеть всю Армению. Ощущать, что ты пешком отшагал по всей стране, стоя на вершине это горы – незабываемое чувство».
«Походы – мое хобби. Как выпадает свободное время, сразу отправляюсь в поход. Поднимался в горы и здесь, и в Грузии, Албании. Вообще мое путешествие было полно приключений: меня «радовал» ливень в горах, собаки пастухов не раз внушали мне страх, но больше всего мне запомнилось, что когда я встречал пастухов в горах, то они приглашали меня к себе в жилища, предлагали остаться на ночь, угощали едой. Никогда это не забуду», - отмечает Вал, замечая, что помимо положительных аспектов путешествия по Армении есть также и негативные явления.
«В Армении есть несколько вещей, которые мне не понравились. Самое главное – мусор, который люди выкидывают на природе и на улицах в городе. Армения такая красивая страна, жаль из-за лени поганить ее природу, потому что часто вижу людей, которые ленятся дойти до мусорного бака. Знаю, что сейчас есть проекты, направленные на улучшение ситуации, надеюсь, все получится у них.
Кстати, это мой первый визит в страну, но уверен – не последний. Завтра уезжаю уже, так что день потрачу на армянскую кухню», - заключает Вал, добавляя, что хочет вернуться в следующем году и построить еще несколько специальный троп для походов в горах.
«Есть специальные программы, и я здесь приобрел друзей хочу вернуться и вместе с ними что-то делать. В этом году 80 км.
Горной тропы мы смогли соорудить, так что представьте, если к нам присоединится много людей, как много можем мы сделать», - заявляет Вал.