«Բարբեքյուն միայն Տեխասում չէ». Forbes-ն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Վրաստանի խոհարարական ավանդույթներին
19:01, 21 հունվարի
Forbes ամսագիրը հոդված է հրապարակել, որը նվիրված է Հայաստանի եւ Վրաստանի խոհարարական ավանդույթներին։ Հեղինակը՝ Բրենդոն Շուլցը, գրում է երկու երկրների պատմության ու սովորությունների մասին, այն մասին՝ ինչպես են պատմությունն ու կրոնն ազդել այդ երկրների բնակչության խոհորարական հակումների վրա։
Նա կարծում է, որ հենց ուտելիքի ու խորհարարական սովորույթների միջոցով է հնարավոր ուսումնասիրել տարածաշրջանն ու դրա մշակույթը։ «Եթե պատմության ֆակուլտետի ուսանող եք, սիրում եք բնություն, ապա Կովկասը հենց այն վայրն է, ուր կարելի է հաճույք ստանալ ձեզ շրջապատող գեղեցկության, նուրբ մսի, ձավարեղենից պատրաստված ճաշատեսակների եւ հացի նկատմամբ խորը, գրեթե սրբազան սիրո հրաշալի հավասարակշռությունից»,- գրում է հեղինակը։
Հայաստանում եւ Վրաստանում անցկացված 10 օրերի ընթացքում լրագրողը փորձել է տարատեսակ ճաշատեսակներ, բայց լսարանի համար առանձնացրել է մի քանիսը։ Հայկական նրբամահ ճաշատեսակներից նրան առավել դուր է եկել խորովածը։ «Բարբեքյուն միայն Տեխասում չէ։ Հայաստանում խորովածը մեծ բիզնես է։ Դրանք կծու, նուրբ մսի կտորներ են շամփուրների վրա (որպես կանոն՝ խոզի միս), որոնք մատուցվում են ընտանեկան տոնակատարությունների ընթացքում»,- գրել է հեղինակը։
Հոդվածի առանձին պարբերություն նվիրված է «Արարատ» կոնյակին, դրա ծագման պատմությանն եւ պատրաստման տեխնոլոգիային։ «Համարձակորեն շրջագայություն պատվիրեք գործարանում»,- խորհուրդ է տալիս հրապարակման հեղինակը՝ նշելով, որ միայն այդ կերպ է հնարավոր հասկանալ հրաշալի ըմպելիքի էությունը։

Forbes on Armenian cuisine: Barbecue isn’t only for Texas
Forbes magazine has published an article dedicated to the Armenian and Georgian cuisine. The author Brandon Schultz writes about the history and traditions of different countries, as well as their history and religion influenced the tastes of the peoples living there.
“Whether you are a student of history, a lover of nature or are propelled around the globe by your appetite, the Caucasus, much like the traditional tables of their respective countries, have everything on offer: fresh produce; a balance of savory and sweet meat and grain-based dishes; and a deep, spiritual love of bread,” he said.
For 10 days in Armenia and Georgia, the journalist tried many different dishes, but highlighted the most tasty ones including 'Armenian-style' barbecue. “Barbecue isn’t only for Texas. In Armenia, khorovats are big business. Theyr’e spiced and skewered meats, often pork, barbecued on a grill and served at family gatherings.
Feast on khorovats at a quaint Armenian restaurant to experience this most traditional of local fare,” he wrote. The author also touched upon Armenian famous Ararat brandy. “Take a guided tour of the factory (with tastings, of course) and visit its museum to understand just how legendary this brandy is, and how artisan their production remains, from barrels built on site to its distinctive glass bottles,” Schultz noted.