Exclusive! Marie Claire Italy-ի խմբագիր Անտոնիո Մանչինելլի. «Նորաձեւության մեջ ամենակարեւորը անկեղծությունն ու անհատականությունն է»
14:12, 5 հուլիսի
Նորաձեւության աշխարհում նշանակալի անհատները Երեւան են գալիս ոչ հաճախ, եւ այս իմաստով «Mariе Claire Italy»-ի խմբագիր Անտոնիո Մանչինելլիի գալուստն իսկապես իրադարձություն էր: Ի դեպ, ինչո՞ւ միայն «Marie Claire»-ի: Սինյոր Մանչինելլիի պորտֆոլիոյում առկա է աշխատանք այնպիսի հեղինակավոր պարբերականների հետ, ինչպես՝ «Vogue Italia»-ն, «Elle»-ն, «Vanity Fair»-ը եւ «Style»-ը, ինչպես նաեւ ուսումնառությունը հեղինակավոր Academia del Costume e della Moda-ում: NEWS am STYLE-ի խմբագիրը անվանի լրագրողի եւ նորաձեւության փորձագետի հետ զրուցել է օրերս ավարտված Fashion Forum Yerevan 2019-ի շրջանակում եւ իր համար զարմանքով հայտնագործել, որ  Անտոնիոյի հեշտ շփվելը հեշտ է՝ ոչ մի հավակնոտ պահվածք կամ սնապարծություն՝ ի տարբերություն նորաձեւության ամսագրի մասին հայտնի ֆիլմի հերոսուհու...
Սովորաբար, երբ խոսքը վերաբերում է ֆեշն պարբերականներին, մարդիկ անմիջապես կադրեր են պատկերացնում «Սատանան Prada է կրում» ֆիլմից: Ընդհանրապես, ինչպե՞ս է ամեն ինչ տեղի ունենում մինչեւ հերթական համարի թողարկումը...
Հաճախ ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է (ծիծաղում է հեղ.)... Որպես լուրերի մասի պատասխանատու` կասեմ, որ թողարկման աշխատանքի գործընթացը, այսպես ասած, համալիր է: Թիմի հետ որոշում ենք լուրերի հատվածի թեմաները, կա ղեկավար, որը հետեւում է լուսանկարահանումներին: Հենց նա է որոշում՝ այսօր, օրինակ, նկարահանում ենք կատարում շոտլանդակա՞ն ոճով, թե՞ փանք կամ ռոք ոճով... Իսկ ես արդեն որոշում եմ, թե ինչպիսի ռեպորտաժներ ենք անում, լուրային պատմություններ, հարցազրույց եւ այլն: Հիմա Երեւանում եմ, եւ իհարկե, այս թեմայով գրելու բան կլինի... Մեզ մոտ անվերջանալի սթաֆ-միթինգներ են մեր ղեկավար Անտոնելլա Բուսիի հետ, առավել հաճախ լինում են բուռն բանավեճեր այն հարցի շուրջ, թե ինչպիսին պետք է լինի նոր համարը: Ընդ որում՝ դա վերաբերում է ոչ միայն նորաձեւությանը. մենք քննարկում ենք մարդու իրավունքների լուրջ թեմաներ, կանանց, նորաձեւության մեջ նրանց դերի եւ ոչ միայն... Այնպես որ, դա ամենեւին «Սատանան Prada է կրում»-ը չէ, դա երբեմն շատ ավելի կոշտ է, որովհետեւ մենք մեր ընթերցողի հանդեպ չափազանց ուշադիր ենք... Առավել եւս, որ Իտալիայում բացի «Marie Claire»-ից, կան եւս 3 ամսագրեր՝ «Vogue»-ը, «Elle»-ը եւ «Amica» ամսագիրը, ու դրանցից յուրաքանչյուրն իր դեմքն ունի, իր ձեռագիրը, նշանակում է՝ պետք է բարձրակետում պահել մեր պարբերականի հանդեպ հետաքրքրությունը...
Ի դեպ, հետաքրքրությունը պահպանելու մասին... Դատելով նորաձեւ ամսագրերի կոնտենտից՝ բոլորս ինչ-որ ստանդարտների եւ կլիշեների պատանդն ենք. նորաձեւ է լինել նիհար, խոշոր շթունքներով, մեծ կրծքով, հետույքով...
Ավաղ, հասարակությունն այս ամենից շատ է կախված: Եվ հենց այս պատճառով ենք «Marie Claire»-ում աշխատում ցույց տալ տարբեր մարդկանց: Օրինակ՝ վերջերս շապիկը պատրաստել էինք «օվերսայզ» մոդել Էշլի Գրեհեմի հետ. նա գեղեցկուհի է եւ հայտնի, բայց չի համապատասխանում գեղեցկության մասին համընդհանուր ընդունված հասկացությանը: Կամ նկարահանումներ են կատարվել մոդել Վիննի Հարլոուի հետ, որի մոտ առկա է վիտիլիգո կոչվող հազվագյուտ հիվանդությունը: Ցանկանո՞ւմ եք չկլիշեավորված արտաքինի այլ օրինակներ: Մենք նաեւ շապիկ ենք թողարկել տրանսգենդեր դերասանուհի եւ  մոդել Ինդիա Մուրի հետ՝ նույնպես միանգամայն ոչ ստանդարտ կերպար է...
Ունեցել եմ նաեւ միանգամայն ցնցող փորձ. Իռլանդիայում հարցազրույց էի վարում զարմանալի կնոջ, ակտիվիստի, Diversity Fashion-ի դեսպան Շինեյդ Բյորկի հետ: Նա շատ ցածրահասակ է, բայց ճիշտ չի լինի նրան թզուկ անվանել: Շինեյդը 28 տարեկան է. Gucci-ն, Armani-ն եւ Tommy Hilfiger-ը հագուստ են պատրաստում հատուկ նրա համար: Նա հասել է նրան, որ իռլանդական բառարանից վերացրել են «թզուկ» բառը եւ փոխարինել «փոքրիկ մարդով»: Չափազանց խելացի կին է, որն իր դատողություններով  ինձ, եթե կարելի է այդպես արտահայտվել, պարտության մատնեց: Նա հարցրեց, ինչո՞ւ Իտալիայում, որը տարեց մարդկանց թվով աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում, նրանց համար չի ստեղծվում նորաձեւ, գեղեցիկ հագուստ:
Ինչ վերաբերում է կրծքին, շուրթերին եւ այլն, ապա մեզ մոտ՝ Իտալիայում, շատ մեծ է պլաստիկ վիրահատությունների տոկոսը։ Եվ ամենացավալին այն է, որ դրանք, ըստ էության, չեն փրկում ծերացումից. վիրահատությունից հետո դուք, միեւնույն է, 60 տարեկան եք երեւալու, պարզապես այդ դեպքում աչքի է զարնելու, որ պլաստիկա եք արել. դուք, միեւնույն է, 16 տարեկանի տեսք չեք ունենալու։ Մենք «Marie Claire»-ում հաճախ փնտրում ենք հարցերի պատասխանները, թե ինչ կարելի է անել լավ տեսք ունենալու համար՝ առանց վիրահատության։
Ոճերի, բրենդների, թրենդների խառնուրդը հիմա ամենանորաձեւն է։ Ընդունված է haute couture-ը միախառնել մաս-մարքեթի հետ։ Այ, դուք Gucci-ի մարզական կոշիկներ եք հագել, որոնք համադրել եք միանգամայն «դեմոկրատական» վերնազգեստի հետ. գլամուր չկա։ Այնուամենայնիվ, պարբերաբար հնչում են անհանգստություններ, որ մաս-մարքեթը, ի վերջո, կհաղթի եւ դուրս կմղի Haute Couture-ը։
Իհարկե, նման անհանգստություններին կտրականապես համաձայն չեմ։ Այ, դուք գնել եք Armani բաճկոն եւ բավական ճաշակ ունեք, որպեսզի միախառնեք այն սովորական Zara տաբատի կամ Converse կեդերի հետ։ Մի՞թե հիանալի չէ։ Կամ, ասենք, երիտասարդ, ժամանակակից մայրիկը սիրում է հագնվել եւ կարող է իրեն թույլ տալ մի թանկ իր՝ Gucci մարզակոշիկներ կամ ծալքավոր բլուզ. ուրեմն, բանն ի՞նչ է։ Ընդհանուր առմամբ, նորաձեւության մեջ ամենակարեւորը անկեղծությունն ու անհատականությունն է։ Դուք նկատե՞լ եք, որ կանայք գրեթե դադարել են գնել վերարկուներ, դա շահավետ չէ։ Շրջազգեստները նույնպես այնքան էլ պոպուլյար չեն։ Դրանց փոխարեն սիրով ընդունվում են այլ իրեր՝ կարճ տաբատներ, տաբատներ, շապիկներ, կիսաշրջազգեստներ... Այսինքն՝ ինչը կարելի է համադրել միմյանց հետ։ Զվարճալի բան պատմեմ լավ ընկերոջս՝ Ալեսանդրո Սարտորիի մասին, որը Zegna ապրանքանիշի ցնցող դիզայներ է, իսկ դա, ինչպես հայտնի է, տղամարդկանց նրբագեղության ինստիտուտն է։ Մենք կոնֆերանսում էինք, եւ նա զանգահարեց ինձ ու ասաց, որ ցանկանում է իրենց ապրանքանշանի կոստյում նվիրել. նրանք չէին ցանկանում, որ ես այլ բան հագնեմ։ Իհարկե, համաձայնեցի։ Եվ երբ նրանց ներկայացա Zegna-ի այդ ցնցող կոստյումով, նա նայեց ինձ եւ դժգոհ հարցրեց. «Ինչո՞ւ ես սեւ կոշիկներ հագել։ Չէ, չէ։ Միայն սպիտակ սնիկերսներ։ Գնա բութիկ, ու հենց հիմա։ Եվ ես, հիասքանչ հագնված, գնացի ու գնեցի Zegna-ի սնիկերսներ...
TUMO-ում դասախոսության ժամանակ դուք քանիցս զուգահեռներ եք անցկացրել ժամանակակից կին քաղաքական գործիչների եւ Ժաքլին Քենեդիի միջեւ։ Նա՞ է ոճի ձեր խորհրդանիշը, կատարյալ կինը՝ Անտոնիո Մանչինելիի ըմբռնմամբ․․․
Նրանից էլ ամեն բան սկսվեց. նա է ստեղծել այն, ինչը մենք անվանում ենք «առաջին տիկնոջ կերպար», շուք հաղորդել ողջ Սպիտակ տանը։ Նա հիանալի հասկանում էր, որ մարդիկ, որոնք քվեարկում են իր ամուսնու համար, ծածուկ իրենց ձայնը տալիս են նաեւ նրա տիկնոջը։ Նրանից, թե ինչ տեսք ունի նա, շատ բան է կախված։ Մի խոսքով՝ նա անասելի խելացի էր։ Ինչպես եւ Միշել Օբաման՝ ֆանտաստիկ կին է։ Իսկ ահա Մելանյա Թրամփն անկեղծորեն մեղք է։ Նա ասես ամեն կերպ ընդդիմանում է այդ ամպլուային, որդու հետ մնացել է Նյու Յորքում... Նրա համար ասես ձանձրալի է այս ամբողջ պաշտոնական իրարանցումը։
Իսկ դուք կարո՞ղ եք նկարագրել մարդուն, նրա բնավորությունը, անձը նրա արտաքինով։
Իհարկե, կարող եմ (ծիծաղում է - հեղ.)...
Իմ մասի՞ն ինչ կասեք...
․․․Հարցի պատասխանը չեմ հրապարակի։ Չափազանց անձնական է։ Ինչ վերաբերում է սինյոր Անտոնիոյին, ապա, եթե խիտ ժամանակացույցը չլիներ, նրա հետ խոսել կարելի էր դեռ երկար ու ոչ միայն նորաձեւության մասին։ Գուցե դեռ առիթ կունենանք...
Ամենամյա «Fashion Forum Yerevan 2019» միջոցառումը կազմակերպում է «Նորաձևության և դիզայնի պալատ» ՀԿ-ն Եվրոպական միության «ԵՄ-ն Բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի աջակցությամբ:

Exclusive! Редактор Marie Claire Italy Антонио Манчинелли: «Самое важное в моде - искренность и индивидуальность»
14:12, 5 июля
Знаковые в мире моды персоны в Ереван наведываются не часто и в этом смысле приезд редактора Mariе Claire Italy Антонио Манчинелли - действительно событие. Впрочем, почему только Marie Claire? В портфолио сеньора Манчинелли работа с такими престижными изданиями как Vogue Italia, Elle, Vanity Fair and Style, а также учеба в престижной Academia del Costume e della Moda. Редактор NEWS.am STYLE побеседовала с именитым журналистом и модным экспертом в рамках закончившегося на днях Fashion Forum Yerevan 2019 и с удивлением обнаружила для себя, что Антонио легок в общении - никаких понтов или гонора, не в пример героине известного фильма про модный журнал...
Обычно когда речь заходит о фэшн-изданиях люди сразу представляют кадры из «Дьявол носит Prada». Как там вообще все происходит перед выпуском очередного номера?..
Чаще всего все обстоит намного сложней (смеется. – Авт.)... Как ответственный за новостную часть скажу, что процесс работы над выпуском, скажем так, комплексный. Вместе с командой определяем темы новостной секции, есть шеф, который следит за фотосъемками. Именно она решает: сегодня, к примеру, делаем съемку в шотландском стиле или в стиле панк, или рок... А я уже решаю, какие мы делаем репортажи, новостные истории, интервью и так далее. Вот я приехал в Ереван и, конечно, тоже будет что написать на эту тему… У нас бесконечные стаф-митинги с нашим шефом Антонеллой Бусси, чаще всего бывают довольно бурные дискуссии вокруг того, каким должен быть новый номер. Причем это касается не только моды: мы обсуждаем серьезные темы прав человека, женщин, их роли в моде, и не только... Так что, это не совсем «Дьявол носит Прада», это подчас намного жестче, потому что мы крайне внимательны к нашим читателям... Тем более что в Италии кроме Marie Claire есть еще три ежемесячных журнала Vogue, Elle и журнал Amica и у каждого из них свое лицо, свой почерк, а значит нужно поддерживать интерес к нашему изданию на пике...
Кстати, о поддержании интереса... Судя по контенту модных журналов, мы все заложники каких- то стандартов и клише: модно быть худым, с большими губами, большой грудью, задницей...
Увы, общество очень зависимо от всего этого. И именно поэтому мы в Marie Claire стараемся показывать разных людей. Вот, скажем, недавно сделали обложку с моделью «оверсайз» Эшли Грэхем - она красавица и селебрити, но она не вписывается в общепринятые понятия о красоте. Или была съемка с моделью Винни Харлоу, у которой редкое заболевание под названием витилиго. Хотите еще примеров неклишированной внешности? У нас вышла также обложка с трансгендерной актрисой и моделью Индией Мур - тоже совершенно нестандартный образ...
И был совершенно потрясающий в моем случае опыт: в Ирландии я делал интервью с удивительной женщиной, активисткой, амбассадором Diversity Fashion Шинейд Бёрк. Она очень маленького роста, но назвать ее карликом, было бы неправильно. Шинейд 28 лет: Gucci, Armani и Tommy Hilfiger делают одежду специально для нее. Она добилась того, что из ирландского словаря убрали слово «карлик» и заменили его на «маленький человек». Умнейшая женщина, которая меня, если можно так выразиться, положила на лопатки своими суждениями. Она спросила, почему Италия, страна, занимающая второе место в мире по числу пожилых людей, не делает для них модную, красивую одежду?
Что касается груди, губ и т.п., то у нас в Италии очень большой процент пластических операций. И самое прискорбное, что они, по сути, не спасают от старения: после операции вы все равно будете выглядеть на 60, просто при этом будет видно, что вы сделали пластику - вы все равно не будете выглядеть на 16. Мы в Marie Claire часто ищем ответы на вопросы, что можно сделать, чтобы выглядеть хорошо, не ложась при этом под нож..
Миксы стилей, брендов, трендов – сейчас самое модное. Принято мешать haute couture с вещами из масс-маркета... Вот на вас кроссовки Gucci, которые вы сочетаете с вполне «демократичным» верхом - никакого гламура... Тем не менее периодически озвучиваются опасения, что масс-маркет, в конце концов, перекроет и вытеснит Haute Couture...
Конечно, я с этими опасениями категорически не согласен. Вот вы купили куртку Armani и у вас достаточно вкуса, чтобы смиксовать ее с обычными брюками Zara или кедами Converse. Разве это не здорово? Или, скажем, молодая, современная мама работает, любит одеваться и может позволить себе одну дорогую вещь - кроссы Gucci или винтажную блузу: так в чем же дело? Вообще, самое важное в моде - искренность и индивидуальность. Вы заметили, что женщины почти перестали покупать пальто - это не выгодно. Платья тоже как-то не очень популярны. Вместо этого на ура идут отдельные вещи: шорты, брюки, майки, юбки... То есть то, что можно сочетать друг с другом. Расскажу забавный случай с моим хорошим другом Алессандро Сартори - потрясающим дизайнеом бренда Zegna, а это, как известно, институт мужской элегантности. Мы были на конференции, и он позвонил сказал, что хочет подарить костюм их марки - они не хотели, чтобы я появился в чем-то другом. Конечно, я согласился. И когда я пришел на ивент в этом потрясающем костюме от Zegna, он посмотрел на меня и недовольно спросил: «Зачем ты надел черные туфли? Нет-нет! Только белые сникерсы. Иди в бутик прямо сейчас». И я, великолепно одетый, пошел купил еще и сникерсы Zegna...
Во время лекции в TUMO вы неоднократно подводили параллели между современными женщинами-политиками и Жаклин Кеннеди. Она и есть ваша икона стиля? Идеальная женщина в понимании Антонио Манчинелли?
С нее всё началось: она создала то, что мы называем «образ первой леди», придала лоск всему Белому дому. Она прекрасно понимала, что люди, которые голосуют за твоего мужа, подспудно отдают голос и супруге – от того, как она выглядит, немало зависит. Словом, она была невероятно умна. Также как и Мишель Обама - фантастическая женщина. А вот Меланию Трамп искренне жаль. Она будто всячески сопротивляется этому амплуа, осталась с сыном в Нью-Йорке... Ей как-будто скучно от всего этого официоза.
А Вы можете описать человека, его характер, личность по тому, как он выглядит...
Конечно, могу (смеется.Авт.)...
Что насчет меня?..
․․․Ответ на этот вопрос публиковать не буду. Слишком личное. Что до сеньора Антонио, то, если бы не плотный график, говорить с ним можно было еще долго, и не только о моде. Может, еще доведется...