«Հեշտ չէ լինել հեռվում…». 10-ամյա արցախցի Անի Պետրոսյանը ներկայացնում է Հայաստանը «Մանկական Նոր ալիք» մրցույթում
22:03, 7 հոկտեմբերի
Արցախցի փոքրիկների ոգին չի կարող կոտրել անգամ պատերազմը: Այսօր Ղրիմում մեկնարկում է «Մանկական Նոր ալիք» միջազգային երգի մրցույթը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում է արցախցի երգչուհի Անի Պետրոսյանը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է «Արցախի Ձայները» նախագծի պրոդյուսեր Լիրա Քոչարյանը՝ հավելելով, որ թեեւ պատերազմական պայմաններում Անիի համար դժվար է եղել մեկնելուն տրամադրվելը, բայց ի վերջո որոշվել է՝ արցախցի երգչուհին պետք է մասնակցի մրցույթին:
«Խաղաղ պայմաններում հայերի՝ հատկապես արցախցիների ուշադրությունը սեւեռված կլիներ այս մրցույթի շուրջ, բայց այսօր այդ պահը չէ: «Մանկական Նոր ալիք»-ի եզրափակչի ուղեգիր է ստացել արցախցի երգչուհի՝ 10-ամյա Անի Պետրոսյանը, որը Մոսկվա պետք է մեկներ սեպտեմբերի 27-ին՝ հենց այն օրը, երբ ամեն ինչ սկսվեց: Ոչ մի կերպ գնալ չէինք ցանկանում, բայց մեր երկրի ղեկավարությունը որոշեց, որ պարտադիր պետք է մասնակցել ռուսական այդ հեղինակավոր մրցույթին եւ ամեն ինչ արել է նրա՝ Ռուսաստան մեկնելն այս պանդեմիայի ժամանակաշրջանում կազմակերպելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Արցախի նախագահի՝ Արայիկ Հարությունյանի օգնականին եւ մամուլի քարտուղարին, Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանին, ՀՀ եւ Արցախի Արտաքին գործերի նախարարություններին, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանին եւ մեր ընկերներին, որոնք հնարավոր դարձրին Արցախի պատվիրակության մեկնումը Ռուսաստան: Ինչո՞ւ եմ ասում պատվիրակություն, քանի որ ձեր սիրելի Միշան եւս հրավիրված է՝ որպես հատուկ հյուր ներկայանալու»,-գրել է Լիրա Քոչարյանը՝ տեղեկացնելով, որ այսօր տեղի է ունենալու առաջին մրցութային օրը:
«Եկեք հաջողություն մաղթենք մեր երեխաներին: Աշխարհում բոլոր երեխաները պետք է արվեստով զբաղվեն, ոչ թե ստիպված լինեն փակվել նկուղներում կամ դառնան ռմբակոծության զոհեր…»,-նշել է պրոդյուսերը՝ հավելելով,- «Կարծում եմ՝ սա եւս պատերազմի մի ձեւ է՝ երաժշտությամբ ու մշակույթով դիմակայել մարդասպանությանը: Եկեք մեր երեխաներին ուժ փոխանցենք, նրանց համար հեշտ չէ լինել հեռվում՝ իմանալով, որ Արցախում իրենց մտերիմներն են (Միշայի ավագ եղբայրն առաջին օրվանից առաջնագծում է)»:

Сегодня стартует «Новая Волна» в Российском Крыму, в Артеке, пишет на своей странице в Фейсбук руководитель проекта «Голос Арцаха» Лира Кочарян.
«В мирное время внимание многих армян, арцахцев (особенно детей) было бы приковано к этому яркому событию, но не сейчас... В финал этого конкурса прошла 10-летняя арцахская девочка Ани Петросян и вылет в Москву был предусмотрен 27-го, и всё началось... Ехать не хотелось никак, но руководство нашей страны решило, что ехать на этот престижный российский конкурс нужно и, еще до вылета, сделало все для получения разрешения на въезд в Россию в связи с пандемией. Спасибо помощнику президента РА Араика Арутюняна и пресс-секретарю, послу Армении в России, МИД Армении и МИД Арцаха, послу России в Армении и очень многим друзьям. И конечно, Академия популярной музыки Игоря Крутого за активное содействие в выезде арцахской делегации. Почему делегации? Ваш любимый Миша тоже приглашен в качестве гостя и так как я лично решила не ехать и перепоручила всё родителям - Миша будет заменять Ани тренера».
Сегодня первый конкусный день в Артеке- «Пожелаем удачи нашим деткам - дети всего мира должны заниматься творчеством, а не быть загнанны в подвалы и погибать под кассетными бомбами...
Думаю это тоже способ борьбы - оружием музыки и культуры противостоять убийствам. Давайте пожелаем нашим деткам силы духа - им нелекго быть вдали, зная, что здесь в Арцахе их близкие (старший брат Миши на передовой с первого дня)».