Այս տարի` հոկտեմբերի 1-ից 12-ը հանդիսականի առջեւ իր դռները կրկին կբացի Highfest 11-րդ միջազգային թատերական փառատոնը, որը բազում հաճելի անակնկալներ է խոստանում թատրոնի սիրահարներին:
Փառատոնի այս տարվա ծրագրի եւ առանձնահատկությունների մասին այսօր` սեպտեմբերի 25-ին, պատմել է Highfest-ի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը:
«Այս տարի 11-րդ Highfest-ն է մեզ մոտ, եւ մեզ համար դա նոր սկիզբ է, այսինքն տաս տարին մեկ աշխատեցինք, աշխատեցինք անձնմոռաց: Եվ այս տարի արդեն նոր սկիզբ է, ռեբրեդինգ է նոր եղել: Ինչպես ամեն տարի ունենք նոր լոգո, դիզայն եւ կոնցեպտ: Եվ այս տարի մեր կոնցեպտն է “Բարձրագույն քիմիա”, այսինքն հնչում է այն գաղափարը, թե ինչից, որ տարրերից է բաղկացած մեր փառատոնը: Կա ե’ւ եռանդ, ե’ւ սեր, ե’ւ հանճար, ե’ւ հույս, ե’ւ համերաշխություն, ե’ւ գործողություն, ե’ւ պար, ե’ւ երազանք», - պատմել է փառատոնի նախագահը:
Նրա խոսքով, փառատոնի բացումը կկայանա Ստանիսլավսկու անվան Պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնում, որի բեմահարթակին հանդես կգա բրիտանական “1927” թատրոնը իր”Կենդանիները եւ երեխաները գրավել են փողոցները” ներկայացումով:
Փառատոնի նախագահը նշել է, որ ինչպես եւ ամեն տարի, Highfest-ը լի է լինելու բազմաժանր եւ նորարական ներկայացումներով, որոնք կցուցադրեն ամենահայտնի թատերախմբեր աշխարհի 18 երկրներից` ՌԴ, Արգենտինա, Իրան, Լատվիա, Լիտվա, Մեծ Բրիտանիա, Իտալիա եւ այլն:
Բացի այդ Արթուր Ղուկասյանը այս անգամ խոսել է նաեւ իր վրա դեռ Ռիգայում ամենից անմոռանալի տպավորություն թողած “Միրանդա” ներկայացումից, որը Երեւանի ՆՓԱԿ-ի բեմահարթակում կներկայացնի լիտվական Օսկարաս Կարշունովասի թատրոնը:
Ինչպես միշտ, ներկայացումների մուտքը ազատ է լինելու, եւ հրավիրատոմսերով կլինի միայն առաջին ներկայացման մուտքը:
Բացի այդ փառատոնի կազմակերպիչները նշել են, որ վերջինիս շրջանակներում Երեւանի պետական թատերական եւ կինոյի ինստիտուտի ուսանողների համար վարպետության դասերով հանդես կգան փառատոնի հյուրերը:
Բացի այդ իրենց արվեստի գաղտնիքներից կխոսեն Իրանից ժամանած բեմանկարիչները, ովքեր փառատոնի շրջանակներում անցկացվող ամեն ներկայացումից առաջ դիմակներ կպատրաստեն:
Ընդհանուր առմամբ` Highfest-ի ներկայացումները կբեմադրվեն մայրաքաղաքի 12 բեմահարթակներում, իսկ փառատոնը կունենա 200 մասնակիցներ եւ հյուրեր:
Փառատոնը տեղի կունենա Հայաստանի Մշակույթի նախարարության եւ Երեւանի քաղաքապետարարանի աջակցությամբ:
Լրացուցիչ տեղեկություններ թատրոնի սիրահարները կարող են ստանալ +37410 536233 հեռախոսահամարով կամ այցելել www.highfest.am կայքը:
Տեքստը` Լիլիթ Պետրոսյանի
Լուսանկարները` Արսեն Սարգսյանի
19:12, 15 օգոստոսի
Ատլանտայում կողոպտել են Մրայա Քերիի տունը18:41, 15 օգոստոսի
«Մենք բթացած ենք․․․ ոչ ցավն ենք ընկալում, ոչ մեր երկրի վիճակը»․ Լիլիթ Մուրադյան17:14, 15 օգոստոսի
«Դեռ կան մարդիկ, որոնք փլատակների տակ են գտնվում»․ Արամ MP3-ն չեղարկել է այսօրվա համերգը16:04, 15 օգոստոսի
Թրոյ Կոցուրի «Օսկարի» արձանիկը գտել են իր՝ օրեր առաջ գողացված մեքենայի հետ15:31, 15 օգոստոսի
Պրիխոդկոն կոչ է արել Մելաձեին ու Բրեժնեւային ներգրավել Ուկրաինայի սեւ ցուցակում14:23, 15 օգոստոսի
«Ու՞մ մեղադրել եւ ո՞վ է պատասխան տալու սրա համար». Տիգրան Արզաքանցյանի կինը՝ Նատալյա Ռոտենբերգը, «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի մասին13:22, 15 օգոստոսի
Հենրի Քավիլը կորոնավիրուսից հետո վերադարձել է «Կախարդը» ֆիլմի նկարահանումներին12:33, 15 օգոստոսի
Մահացել է Բեռլինի պատին Բրեժնեւի համբույրի գրաֆիտիի հեղինակը11:42, 15 օգոստոսի
«Մինչեւ մարդը չվերագտնի մարդկային արժեհամակարգն ու իրական հոգեւոր կյանքը՝ ոչինչ էլ չի փոխվի»․ Նազենի Հովհաննիսյան10:16, 15 օգոստոսի
«Ուժ հարազատներին ու մտերիմներին». Գարիկ Մարտիրոսյանի կինը հարգել է «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից զոհվածների հիշատակը10:00, 15 օգոստոսի
ՕԳՈՍՏՈՍԻ 15-Ի ՁԵՐ ՌՈՄԱՆՏԻԿ ՀՈՐՈՍԿՈՊԸ09:00, 15 օգոստոսի
«88-ին ծանոթ-անծանոթ գնում էին երկրաշարժի գոտի․ Երեւանում չէին տժժում, Գառնու ճանապարհին համերգներ չկային...». Մհեր Մկրտչյան

В этом году, с 1 по 12 октября перед армянским зрителем вновь откроет свои двери 11-ый международный театральный фестиваль Highfest, который обещает множество разнообразных сюрпризов.
О программе и особенностях фестиваля сегодня, 25 сентября рассказал на пресс-конференции президент фестиваля Артур Гукасян.
«В этом году у нас проходит 11-ый Highfest, и это является для нас новым началом Мы работали десять лет, не покладая рук, и в этом году ожидаются новшества. Мы сделали ребрендинг. Как и каждый год, у нас есть новое лого, дизайн и концепция. И в этом году нашей концепцией станет «Высшая химия», то есть прозвучит мысль о том, из чего и каких элементов состоит наш фестиваль. Здесь есть и энергия, и гений, и надежда, и мир, и действие, и танец, и мечта», - рассказал президент фестиваля.
По его словам, открытие фестиваля состоится в Государственном русском драматическом театре имени Станиславского, на сцене которого выступит британский театр «1927» со своей постановкой «Животные и дети завоевали улицы».
Глава фестиваля также отметил, что как и каждый год, Highfest порадует многожанровыми и новаторскими спектаклями, который предстаявт самые знаменитые труппы из 18 стран мира: России, Аргентины, Ирана, Латвии, Литвы, Великобритании, Италии и т.д.
Кроме того Артур Гукасян также рассказал о спектакле, который произвел на него незабываемое впечатление еще в Риге, и который будет представлен на сцене Ереванского Центра новаторского искусства –«Миранда» литовского театра Оскараса Каршуноваса.
Как всегда, вход на спектакли в рамках фестиваля будет свободным, и толькоспектакль к открытию фестиваля можно будет посетить по пригласительным билетам.
Организаторы фестиваля также рассказали, что в его рамках для студентов Ереванского государственного института театра и кино мастер-классы проведут гости фестиваля. Кроме того, секретами своего искусства поделятся сценографы из Ирана, которые будут создавать театральные маски для каждого спектакля в рамках фестиваля.
В целом, постановки в рамках Highfest-а пройдут на 12 сценах столицы, а сам фестиваль примет 200 гостей и участников.
Фестиваль пройдет при поддержке Министерства культуры Армении и мэрии Еревана.
Для получения дополнительной информации любители театра могут позвонить по телефону +37410 536233 или же зайти на сайт фестиваля - www.highfest.am.