Շառլ Ազնավուրի մասին կենսագրական ֆիլմ կնկարահանվի
Հայկական ծագումով լեգենդար ֆրանսիացի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի մասին կենսագրական ֆիլմ կնկարահանվի։ Մեծ հայի մասին գեղարվեստական ​​ֆիլմի թողարկումը նախատեսված է 2024 թվականին։ Այս մասին հայտնում է Հայկական կինոընկերությունը։
Նախագիծը մշակվում է 2020 թվականից՝ Շառլ Ազնավուրի որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի եւ ռեժիսոր Մեհդի Իդիրի հետ համագործակցությամբ։
Նախագիծը ղեկավարում է ֆրանսիացի պոետ եւ երգերի խոսքերի հեղինակ Ֆաբիեն Մարսոն, որը հայտնի է որպես Grand Corps Malade:
Grand Corps Malade-ն ու Մեհդի Իդիրը նախկինում միասին աշխատել են այնպիսի ֆիլմերի վրա, ինչպիսիք են «Հիվանդները» եւ «Դպրոցական կյանքը»:

Biographical film about Charles Aznavour to be made
A biographical film will be made about the legendary French Armenian musician, the late Charles Aznavour. The release of a feature film about this great Armenian is scheduled for 2024, reports the Armenian Film Society.
The project is being developed since 2020 in collaboration with Charles Aznavour's son Nicolas Aznavour and director Mehdi Idir.
The project is led by French poet and lyricist Fabien Marsaud, known as Grand Corps Malade.
Grand Corps Malade and Mehdi Idir have previously worked together on films such as The Sick and School Life.
Charles Aznavour and Grand Corps Malade had recorded the song "Tu es donc j'apprends" together in 2010, which Aznavour had asked Grand Corps Malade to write for him.