Երեւանաբնակ նկարչուհի Էդիտա Սիմոնյանը նկարում է ծաղիկների թերթիկներով՝ չօգտագործելով մատիտներ կամ ներկեր: Նրա ստեղծագործությունների մեջ կան Սարյանի գործերից կրկնօրինակներ, բնանկարներ, զանազան կոմպոզիցիաներ եւ, նույնիսկ, տեքստեր՝ Նարեկացու «Մատյան Ողբերգությունից»...
«Կենդանի» նկարների հատուկ էներգիան
Էդիտան աշխատում է ծաղկաթերթերի հետ, գրեթե, քսան տարի․ այս հոբբին վաղուց դարձել է մասնագիտություն, բայց միայն վերջերս է նա իմացել, որ նման ստեղծագործությունն ունի իր անունը՝ «օշիբանա». 15-րդ դարից ճապոնական սամուրայները դիմում են այս հնարքին իրենց ուշադրությունը բացասականից շեղելու, ինչպես նաեւ ուղեղն ու ձեռքերը համաժամանակյա աշխատանքին վարժեցնելու նպատակով: Ավելին, այս ոճի մեջ տարբեր տեխնիկա է օգտագործվում․ մեկը օգտագործում է ոչ միայն ծաղիկներ, այլեւ տերեւներ, ցողուններ, մինչդեռ մեր հերոսուհին գլուխգործոցներ է ստեղծում միայն ծաղկաթերթիկների օգնությամբ:
«Ծաղկաթերթիկները ոչ միայն շատ փխրուն, այլեւ քմահաճ նյութեր են: Նրանք փոխում են գույնը թե չորանալուց, թե պոկվելուց: Օրինակ՝ կանաչ փիփերթը կանաչ է մնում միայն, երբ այն քաղում ենք վաղ առավոտյան՝ ժամը հինգի մոտակայքում։ Եթե չորացնեք ցերեկը պոկվածը, կստանաք վառ դեղին գույն։ Սպիտակ վարդը նույնպես տարբեր երանգ է ունենում՝ կախված բողբոջի թարմությունից, իսկ չորացած բորդոն դառնում է գրեթե սեւ։ Թարմ ծաղկեփնջերի ծաղկաթերթերից մի գույն ենք ստանում, թառամածներից՝ բոլորովին այլ։ Բոլոր ծաղիկներն ունեն իրենց բնավորությունը, որը նրանք փոխանցում են նկարին: Աշխատանքներս առանձնահատուկ էներգիա ունեն, շատ զգայուն են։ Իրականում նկարները քմահաճ չեն, միայն խորհուրդ չի տրվում դրանք պահել արեւի ուղիղ ճառագայթների տակ։ Բայց, միեւնույն ժամանակ, նրանք շատ ուժեղ զգում են մարդու աուրան։ Եղել են դեպքեր, երբ կոմպոզիցիան երկար տարիներ կանգնել է նորի պես, իսկ հետո մարդիկ վիճել են դրա ներկայությամբ, եւ առավոտյան ծաղկաթերթերը սեւացած հայտնաբերել»։
Ներկերի փոխարեն՝ ծաղկաթերթիկների գունապնակ
Էդիտա Սիմոնյանը կրթությամբ ճարտարապետ է, ավարտել է ճարտարապետական ինստիտուտը, բայց կարիերայի փոխարեն ընտրել է ընտանիքը։ Սակայն հոգին ստեղծագործություն էր պահանջում, դրա համար էլ նկարչուհին գտել է ելքը։
«Մանկուց սեր եմ տածել բնության հանդեպ, նույնիսկ տարրական դպրոցում չոր բույսերից ու ծաղիկներից կոմպոզիցիաներ էի պատրաստում, թելերով ամրացնում էի ստվարաթղթին։ Բայց մի անգամ ցուցահանդեսին տեսա ծաղիկների թերթիկների բնապատկերներ։ Եվ հասկացա, որ կարող եմ ոչ թե ամբողջ կոմպոզիցիան, այլ, պարզապես, մեկ ծաղիկը սոսնձել թղթին: Իսկ հետո մեր ինստիտուտ տեղափոխվեց Բաքվից մի դասընկերուհի, ով նույնպես նկարում էր ծաղկաթերթիկներով, բայց նա ֆոնը ներկերով էր գունավորում, աշխատում էր միայն սպիտակ եւ կարմիր վարդերով։ Դրանից հետո ես մտածեցի՝ բնության մեջ կան այնքան շատ տարբեր գույներ, որոնք ունեն երանգների այնքան հարուստ գունապնակ, ինչո՞ւ չօգտագործել այս ամենը ստեղծագործության մեջ: Սկսեցի հավաքել պանսիներ, դալիաներ, հետո որոշեցի թերթիկներից էլ ֆոն պատրաստել, որպեսզի միայն դրանք լինեն օգտագործված։ Ես ծաղկաթերթիկներով գծում եմ նույնիսկ ամենաբարակ գծերը՝ սուր սայրով դրանցից շերտեր կտրելով»,- ասում է Էդիտան։
1991 թվականից նա սկսեց պատրաստել իր յուրահատուկ աշխատանքները։ Այն ժամանակ դեռ չկային ինտերնետ, վարպետության դասեր, նա տեխնիկային սկսեց տիրապետել փորձի ու սեփական սխալների միջոցով։ «Ինչպես չորացնել, ինչի վրա սոսնձել, ինչպես նկարել՝ ես ինքս եմ յուրացրել այս ամենը»։ Քանի որ երկար ժամանակ է հերբարիումներ եւ կոմպոզիցիաներ պատրաստում, գրքերի մեջ թերթիկները չորացնելը դժվար չէ, եւ այժմ նրա բոլոր հարազատները միացել են այս գործընթացին։ Միայն պատկերացրեք, թե որքան նյութ է անհրաժեշտ մեկ նկարի համար՝հազարավոր փոքր տարրեր:
«Առաջին նկարներս նվիրել եմ հարազատներիս ու ընկերներիս, սկզբում դրանք ծաղկային կոմպոզիցիաներ էին, հետո որոշեցի անել հայտնի վարպետների նկարների կրկնօրինակները,- հիշում է նկարչուհին,- սկսել եմ Վան Գոգի «Արեւածաղիկներ»-ից: Ստացվեց։ Նվիրեցի քրոջս: Հետո փորձեցի պատկերել Գոգենի «Իսկ դու խանդո՞ւմ ես» կտավը, եւ գրեթե կես տարի աշխատեցի դրա շուրջ: Գիտե՞ք, երբ կրկնօրինակում ես, լիովին խորանում ես նկարչի ստեղծագործության էության մեջ, թե ինչու է նա վրձնահարվածն այդպես դրել, եւ ոչ թե այլ կերպ, թե ինչ էր ուզում ասել դրանով: Ինքս ինձ համար նորովի բացահայտեցի հայ նշանավոր վարպետ Մարտիրոս Սարյանի նկարները։ Նրա կտավները, որոնք մեծ վրձնահարվածներով են նկարված, կարծես հատուկ ստեղծվել են ծաղկաթերթիկներով կրկնօրինակման համար։ Ստեղծագործության հաջորդ փուլը բնապատկերներն էին: Բայց քանի որ ես ճարտարապետ եմ, չեմ պատկերացնում լանդշաֆտն առանց ճարտարապետական կոթողի, իսկ Հայաստանում հիմնական ճարտարապետությունը մեր եկեղեցիներն են։ Կցանկանայի նկարել Հայաստանի բոլոր տաճարները, բայց դրանք այնքան շատ են… Իմ մեկ այլ ուղղությունը հայկական մանրանկարչությունն է»:
Նկարչուհու խոսքով՝ ավելի հեշտ եւ արագ է ստացվում սեփական նկարները ստեղծելը, քան պատճենները, քանի որ դրանցում կա միայն քո տեսլականը եւ քո մեկնաբանությունը։ Իմպրովիզացիոն նկարները նա նկարում է հատուկ ոգեշնչմամբ։ Բայց ամեն դեպքում, յուրաքանչյուր կոմպոզիցիա շատ ժամանակատար է, քանի որ ծաղկաթերթիկների հետ աշխատելը մեծ համբերություն եւ հաստատակամություն է պահանջում։
Նվերներ «ծաղկային» ջերմությամբ
Էդիտան ծաղիկները հավաքում է ամեն տեղից, երբեմն հատուկ փնտրում է դրանք։ Նա փորձում է միշտ ձեռքի տակ ունենալ գույների ողջ գունապնակը։ «Օրինակ՝ Վրաստանից հազվագյուտ կապույտ հորտենզիա եմ բերել՝ միանգամից երեք ծաղկեփունջ տեսա ու գնեցի»։
Բացի նկարներից, նա նաեւ տարբեր արհեստներ է անում։ Եվ բոլորն էլ՝ առանձնահատուկ «ծաղկային» ջերմությամբ ու եռանդով։ Ձեռքիդ ես վերցնում տոնածառի խաղալիքը, իսկ այն կարծես կենդանի լինի՝ վրան նռան հատիկներ եւ կախարդական թռչուններ կան, անմիջապես ամանորյա հրաշքի զգացում է առաջանում:
«Ես ընդհանրապես սիրում եմ մարդկանց ինչ-որ բան տալ։ Ահա, թե ինչու սկսեցի փայտից կախազարդեր, զարդատուփեր, բացիկներ, մոմակալներ, տոնածառի խաղալիքներ պատրաստել։ Ես նախատեսում էի, որ դրանք միայն որպես նվերներ կպատրաստեմ, բայց այս ամենն այնպիսի հզոր էներգետիկա է պարունակում, որ մարդիկ հավանում են ու ցանկանում գնել, միշտ պահանջարկ կա։ Մի տաղանդավոր արհեստավոր ինձ փայտե իրեր է մատակարարում, իսկ հետո ես դրանք ներկում եմ թերթիկներով»,- նշում է Էդիտան։
Այժմ նկարչուհին արվեստանոց է վարձում Երեւանի «Արվեստի դեսպանատանը», ասում է ՝ կարող է ամբողջ օրը ստեղծագործել։ Երբեմն մինչեւ ուշ գիշեր աշխատում է, հատկապես, որ հիմա պատրաստվում է իր անհատական ցուցահանդեսին։ Նրա աշխատանքներն արդեն եղել են Մյունխենում, Միլանում, Լիոնում, իսկ մարտի 31-ին Էդիտա Սիմոնյանը նախատեսում է իր անհատական ցուցահանդեսն անցկացնել Երեւանում։

Художница Эдита Симонян: Энергетика живых цветов
Ереванская художница Эдита Симонян рисует лепестками цветов, не используя кроме этого ничего - ни карандашей, ни красок. Среди ее творений есть и копии работ Сарьяна, и пейзажи, и различные композиции, и даже тексты из «Книги скорбных песнопений»  Нарекаци…
Особая энергетика «живых» картин
Эдита работает с лепестками почти двадцать лет, это увлечение давно стало профессией, но лишь недавно она узнала, что у подобного творчества есть свое название «ошибана» - с 15 века её практиковали японские самураи, чтобы отвлечься от негатива, а также приучить мозг и руки работать синхронно. Причем, в ошибане используются различные техники, кто-то использует не только цветы, но и листья, стебли, наша же героиня творит шедевры лишь с помощью лепестков.
эдита1.jpg (151 KB)
Лепестки – материал не просто очень хрупкий, но еще и капризный. Они меняют цвет не только от того, как высушены, но и когда сорваны. Вот, например, зеленая мальва – она зеленой получается лишь если ее сорвать рано-рано, около пяти утра. Высушишь сорванную днем – получается ярко-желтый цвет. Белая роза тоже по-разному играет в зависимости от свежести бутона, а засушенная бордовая становится почти черной. У лепестков из свежих букетов один цвет получается, из завядших – совсем другой.  У всех цветов свой характер, и они передают это картине. У моих работ особая энергетика, они очень чувствительны. Вообще-то, сами по себе картины неприхотливы, единственное, их не рекомендуется держать под прямыми солнечными лучами. Но при этом они очень сильно чувствуют ауру человека. Были случаи, когда много лет композиция стояла как новая, а потом люди поругались – и на утро лепестки почернели.
эдита3.jpg (75 KB)
Вместо красок – палитра лепестков
По образованию Эдита Симонян архитектор, окончила архитектурный институт, но вместо карьеры выбрала семью. А душа все равно требовала творчества, и тогда художница нашла выход из положения.
«Любовь к природе у меня с детства, еще в младших классах делала композиции из засушенных растений и цветов – прикрепляла их нитками к картону. Но однажды на выставке увидела пейзажи из лепестков цветов. И я поняла, что можно не крепить целую композицию, а приклеить просто один цветок к бумаге. А потом к нам в институт перевелась однокурсница из Баку, которая тоже рисовала лепестками – но она делала фон красками, и работала только с белой и красной розой. Я тогда подумала – в природе же столько разных цветов, и у них такая богатая палитра оттенков, почему бы это все не использовать для творчества. Начала собирать анютины глазки, георгины, потом решила фон тоже из лепестков делать – чтобы ничего больше. Даже тончайшие линии рисую лепестками, вырезая острым лезвием полоски из них», - рассказывает Эдита.
эдита4.jpg (132 KB)
Так с 1991 года она начала делать свои уникальные работы. Тогда еще не было Интернета, мастер-классов, она осваивала технику методом проб и ошибок. Как сушить, на что клеить, как рисовать –  все это осваивала сама. Так как гербарии и композиции делает давно, сушить лепестки в книгах труда не составило – а сейчас уже вся родня присоединилась к этому процессу. А вы только представьте себе, сколько подобного материала нужно на одну картину – это же тысячи мелких элементов!
«Первые картины я дарила родным и знакомым, сначала это были цветочные композиции, потом решила взяться за копии полотен знаменитых мастеров, - вспоминает художница, - Начала с «Подсолнухов» Ван Гога. Получилось. Подарила сестре. После попробовала изобразить картину Гогена «А ты ревнуешь», сидела над ней почти полгода. Знаете, когда делаешь копии, полностью вникаешь в суть работы художника – почему он именно так положил мазок, а не иначе, что он хотел сказать этим. Заново открыла для себя картины Мартироса Сарьяна, знаменитого армянского мастера – его полотна, нарисованные крупными мазками, словно специально созданы для того, чтобы с них делать копии лепестками. Следующим этапом творчества стали пейзажи. Но так как я архитектор, то не представляю пейзаж без архитектурного объема, а в Армении главная архитектура это наши церкви. Хотелось бы написать все храмы Армении, но их так много… Еще одно мое направление - в стиле армянской миниатюры».
эдита9.jpg (123 KB)
По словам художницы, свои картины творить легче и быстрее, чем копии, потому что тут только твое видение и твоя интерпретация. Картины-импровизации она рисует под вдохновением. Но в любом случае на каждую композицию уходит очень много времени, ведь работа с лепестками требует огромного терпения и усидчивости.
Подарки с «цветочным» теплом
Цветы Эдита собирает везде, даже ищет специально. Старается, чтобы под рукой всегда была вся палитра цветов. Например, редкую голубую гортензию привезла из Грузии – увидела и купила сразу три букета.
Помимо картин она еще и различные поделки мастерит. И все они тоже с особым «цветочным» теплом и энергетикой. Берешь в руки елочный шарик – а он будто живой, на нем и гранаты, и птицы волшебные, сразу появляется ощущение новогоднего чуда.
эдита2.jpg (84 KB)
«Я вообще люблю дарить что-то людям. Поэтому начала делать деревянные кулоны, шкатулки, открытки, подсвечники, шарики на новогоднюю елку. Задумывала их исключительно как подарки, но все эти вещи несут такую мощную энергетику, что они нравятся людям и хорошо продаются, на них всегда есть спрос. Талантливый мастер поставляет мне деревянные заготовки, а я затем уже расписываю их лепестками», - отмечает Эдита.
Сейчас художница арендует мастерскую в «Посольстве искусства» в Ереване, говорит, что может творить целый день. Иногда допоздна засиживается, сейчас особенно – готовит свою творческую персональную выставку. Её работы уже побывали и в Мюнхене, и в Милане, и в Лионе, а 31 марта Эдита Симонян планирует провести свою персональную выставку в Ереване.