Քվեբեկցի հետազոտողները տեխնոլոգիական հեղափոխության շեմին են, որը կարող է վերափոխել մարդկային սեքսուալությունը, եւ այն արդեն վերափոխվել է՝ ըստ այն համաժողովի, որն անցկացվել է Քվեբեկի համալսարանում (Մոնրեալ, UQAM) «Սերը եւ սեքսը ռոբոտների հետ» վերնագրով, գրել է The Gazette-ը։
Եթե «էրոբոտիկան», ինչպես այն անվանում են, ոմանց մոտ հետաքրքրասիրություն եւ անգամ անվստահություն է առաջացնում, ապա համաժողովի օրակարգը նշանն էր այն բանի, որ դա այլեւս հիպոթետիկ չէ։
Համաժողովի իններորդ հավաքը, որը կազմակերպել է հետազոտողների միջդիսցիպլինար խումբը Կանադայից, ԱՄՆ-ից եւ Մեծ Բրիտանիայից, ներառել է մոտ 20 ուղղություն, որոնցում դիտարկվել են մի շարք հարցեր՝ կապված «էրոբոտիկայի» հետ՝ զգացումների փոխադարձություն, մենստրուալ ցիկլի ազդեցություն սեքսուալ խթանման անհատականացման վրա, էրեկտիլ խանգարումների դրսեւորումներ վիրտուալ էրոտիկ սցենարների դեպքում եւ վիրտուալ կոմպանյոնների գեղարվեստական ստեղծագործության ուսումնասիրություն։
«Էրոբոտիկա» տերմինը հորինել են երկու հետազոտողներ՝ Սայմոն Դյուբեն (UQAM-ի սեքսոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ) եւ Դեյվ Անքթիլը (Ժան դը Բրեբյոֆ քոլեջի փիլիսոփայության եւ արհեստական բանականության պրոֆեսոր)։ Այդ հետազոտությունն ուսումնասիրում է մարդկանց եւ մեքենաների միջեւ էրոտիկ կոէվոլյուցիան։
Տերմինն ընդգրկում է սեքս-խաղալիքները, ծանոթությունների կայքերը՝ լրացված վիրտուալ իրականությամբ, եւ չաթ-բոտերը։
«Ապագայի այդ սեքսուալության ամենակարծրատիպային պատկերացումները այլեւս չեն արտացոլում ողջ հնարավորությունները, որոնք այսօր կան շուկայում»,- նշել է Դյուբեն։
«Մարդիկ ավելի հաճախ են ստեղծում իրենց սեփական պոռնոգրաֆիան. նրանք կարող են ստեղծել բարդ պատկերներ եւ տեսանյութեր, ինչպես նաեւ կերպարներ, որոնց հետ կարող են փոխգործակցել, իսկ հետո (այլ կերպարները) կարող են փոխգործակցել այդ կոնտենտի հետ»,- ասել է Դյուբեն։
Ի հեճուկս տարածված կարծիքի՝ այդ հարաբերությունները հավասար չափով հետաքրքրում են տղամարդկանց եւ կանանց։ Բայց ներկայում տարբերություն կա. «Տղամարդիկ ավելի շատ, քան կանայք, հետաքրքրված են սեքսով արհեստական զուգընկերների հետ, ներառյալ ռոբոտները»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ «դուր է գալիս դա մեզ, թե ոչ՝ այդ տեխնոլոգիաները դառնալու են մեր էրոտիկայի մի մասը»։ «Մենք պետք է գտնենք դա անելու ներդաշնակ միջոց»։

‘Love and Sex with Robots’: Technology to become part of our eroticism - whether we like it or not
Researchers from Quebec are at the forefront of a technological revolution that could transform human sexuality—and it has already, according to a conference held at the University of Quebec in Montreal (UQAM) entitled "Love and Sex with Robots," writes The Montreal Gazette.
If "erobotics," as it is called, arouses curiosity and even disbelief in some, then the conference schedule is a sign that it is no longer hypothetical.
The ninth edition of the conference, organized by an interdisciplinary group of researchers from Canada, the United States and the United Kingdom, included about 20 panels that examined a range of issues related to "erobotics"—among them were the reciprocity of feelings, the influence of the menstrual cycle on the personalization of sexual stimuli, the manifestation of erectile dysfunction when exposed to virtual erotic scenarios, and the study of the artistic creativity of virtual companions.
The term “erobotics” was coined by two researchers, Simon Dubé, an associate professor of sexology at UQAM, and Dave Anctil, a professor of philosophy and artificial intelligence at Jean de Brébeuf College. It refers to a field of research that studies the interaction and erotic coevolution between humans and machines.
The term covers—among other things—sex toys, dating sites augmented by virtual reality, and chatbots.
“The most stereotypical ideas about this future sexuality no longer reflect the range of possibilities that are currently on the market,” Dubé noted. “People are increasingly creating their own pornography; they are able to create complex images and videos, and create characters with which they can interact, and then (other characters) can interact with this content.”
Contrary to popular belief, these relationships are equally interesting for men and women. But there is a difference now: “Men are more interested in sex with artificial partners, including robots, than women,” he said. “Whether we like it or not, these technologies will become part of our eroticism,” he added. “We need to find a harmonious way to do this.”