Բրազիլացի գիտնականների կարծիքով՝ ձեր սիրելի դիետիկ գազավորված ըմպելիքը կարող է բացասաբար ազդել ձեր ճանաչողական առողջության վրա: Neurology ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրության մեջ, ամենաշատ արհեստական քաղցրացուցիչներ օգտագործող մասնակիցները ցույց են տվել մտածողության և հիշողության հմտությունների «զգալիորեն ավելի արագ» անկում:
Հետազոտողները պարզել են, որ քաղցրացուցիչների ամենաշատ օգտագործող խումբը կորցրել է միջինում 1.6 տարվա լրացուցիչ «ուղեղի տարիք», իսկ ճանաչողական անկման մակարդակը 62%-ով ավելի բարձր է եղել: Ամենամեծ ռիսկը նկատվել է 60 տարեկանից փոքր մարդկանց և շաքարախտով հիվանդների մոտ: 60 տարեկանից բարձր տարեց մասնակիցների մոտ էական փոփոխություններ չեն եղել:
Ինչպես է անցկացվել ուսումնասիրությունը
Ուսումնասիրությանը մասնակցել է 12,772 մեծահասակ՝ միջինը 52 տարեկան: Ութ տարվա ընթացքում մասնակիցները լրացրել են հարցաթերթիկներ իրենց սննդակարգի և խմիչքների վերաբերյալ, որից հետո նրանք անցել են ճանաչողական թեստեր՝ հիշողությունը, լեզուն և մտածողության հմտությունները գնահատելու համար:
Հետազոտողները ուսումնասիրել են գազավորված ըմպելիքներում, էներգետիկ ըմպելիքներում, յոգուրտում և ցածր կալորիականությամբ աղանդերներում հանդիպող յոթ արհեստական քաղցրացուցիչներ՝ ասպարտամ, սախարին, ացեսուլֆամ-K, էրիթրիտոլ, քսիլիտոլ, սորբիտոլ և տագատոզ: Տագատոզից բացի բոլորը կապված էին ճանաչողական գործառույթների արագ անկման հետ, հատկապես հիշողության մեջ։
Ինչ են ասում հետազոտողները
«Շատերը արհեստական քաղցրացուցիչները համարում են շաքարի անվտանգ այլընտրանք, բայց մեր արդյունքները ցույց են տալիս, որ դրանք կարող են անվնաս չլինել, հատկապես, երբ պարբերաբար օգտագործվում են միջին տարիքում»,-ասել է ուսումնասիրության հեղինակ Կլաուդիա Կիմի Սուեմոտոն Սան Պաուլոյի համալսարանից։
Հետազոտողները ընդգծում են, որ միջին տարիքը ուղեղի առողջության համար կարևոր շրջան է: «Ճանաչողական անկումը և դեմենցիան սկսվում են ախտանիշների ի հայտ գալուց տասնամյակներ առաջ: Այս շրջանում քաղցրացուցիչների օգտագործումը կարող է արագացնել այս գործընթացները»,-հավելել է Սուեմոտոն։
Հանրության համար առաջարկություններ
Ուսումնասիրության հեղինակները խորհուրդ են տալիս նվազեցնել արհեստական քաղցրացուցիչների օգտագործումը, կամ ավելի լավ է՝ ամբողջությամբ վերացնել դրանք։ «Քաղցրացուցիչների փոխարեն կարող եք չափավոր քանակությամբ օգտագործել մրգեր, մեղր կամ թխկու օշարակ։ Սա ոչ միայն նվազեցնում է ռիսկերը, այլև նպաստում է ավելի բնական և հավասարակշռված սննդակարգին», - խորհուրդ է տալիս հետազոտողը։
Միլուոքիի ընտանեկան բժիշկ, դոկտոր Բրինտա Վասագարը, համաձայն է նմանատիպ դիրքորոշման հետ. «Չնայած արհեստական քաղցրացուցիչների և ուղեղի առողջության միջև կապ կա, պատճառահետևանքային կապի ապացույցներ չկան։ Մարդկանց մեծամասնության համար ավելի անվտանգ է օգտագործել բնական շաքարներ և դրանք օգտագործել չափավոր քանակությամբ»։
Շաքարային դիաբետով հիվանդներին մասնագետը խորհուրդ է տալիս խորհրդակցել բժշկի հետ՝ անհատական սննդակարգ կազմելու համար։
Ուսումնասիրության սահմանափակումները
Գիտնականները նշում են, որ տվյալները հիմնված են մասնակիցների ինքնագնահատականների վրա, որոնք հավաքվել են միայն ուսումնասիրության սկզբում։ Բոլոր քաղցրացուցիչները չեն ներառվել, և մասնակիցների հիշողության ճշգրտությունը կարող է սահմանափակ լինել։ Արդյունքները հաստատելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ ուսումնասիրություններ, այդ թվում՝ նյարդապատկերագրություն։

Your favorite diet soda could be affecting your cognitive health, according to researchers in Brazil. A study published in Neurology found that participants who consumed the highest amounts of artificial sweeteners experienced a significantly faster decline in thinking and memory skills.
Key Findings
Participants with the highest sweetener intake lost an average of 1.6 additional “brain years”, and the rate of cognitive decline was 62% higher than in low-consumption groups.
The greatest risk was observed in people under 60 and those with diabetes. No significant changes were seen in participants over 60.
How the Study Was Conducted
The study included 12,772 adults with an average age of 52. Over eight years, participants completed surveys about their diet and beverage consumption and then took cognitive tests assessing memory, speech, and thinking skills.
Researchers examined seven artificial sweeteners commonly found in soda, energy drinks, yogurt, and low-calorie desserts: aspartame, saccharin, acesulfame-K, erythritol, xylitol, sorbitol, and tagatose. All except tagatose were linked to faster cognitive decline, particularly in memory.
Researchers’ Perspective
"Many consider artificial sweeteners a safe alternative to sugar, but our results suggest they may not be harmless, especially with regular consumption during midlife," said Claudia Kimi Suemoto from the University of São Paulo.
She emphasized that midlife is a critical period for brain health. “Cognitive decline and dementia begin decades before symptoms appear. Sweetener consumption during this period may accelerate these processes,” Suemoto added.
Public Recommendations
The study authors recommend reducing or avoiding artificial sweeteners. “Fruits, honey, or maple syrup in moderation are safer alternatives. They lower risks and promote a more natural, balanced diet,” Suemoto advised.
Family physician Dr. Brinta Vasagar of Milwaukee agrees: “While there’s an association between artificial sweeteners and brain health, there’s no evidence of a causal relationship. For most people, natural sugars in moderation are safer.” Diabetics are encouraged to consult their doctors for personalized dietary guidance.