Երբ իսկապես ուզում ես փախչել աշխարհից, երբեմն նույնիսկ հեռավոր կղզին բավականաչափ հեռավոր չի թվում։ Բայց եթե որոշ հավակնոտ ձեռնարկատերերի և դիզայներների հաջողվի, մենք շուտով կարող ենք բառացիորեն անցնել Երկրից այն կողմ։
Galactic Resource Utilization Space (GRU) ընկերության 22-ամյա գործադիր տնօրեն Սքայլեր Չանը վերջերս հայտարարեց, որ ընդունում է ամրագրումներ Լուսնի վրա առաջիկա 10 տարիների ընթացքում բացվելիք հյուրանոցի համար։ Նա այնքան վստահ է նախագծի հաջողության մեջ, որ խնդրում է 250,000-ից մինչև 2,000,000 դոլար վերադարձվող կանխավճար։
GRU-ի լուսնային հյուրանոցի առաջին տարբերակը կլինի փչովի՝ Երկրից նյութերի տեղափոխման արժեքը նվազեցնելու համար։
Ավելի շքեղ օբյեկտի համար Չանը մտադիր է ստեղծել հունա-ֆուտուրիստական մթնոլորտ։ «Լուսինը միայն սկիզբն է. մենք ուզում ենք կառուցել առաջին քաղաքները Մարսի վրա՝ օգտագործելով նույն տեխնոլոգիան և ճարտարապետությունը», - ասել է Չանը The Post-ին։
Այնուամենայնիվ, նա զգուշացրել է, որ «սա բոլորի համար տեղ չէ. յուրաքանչյուր տեխնոլոգիական հեղափոխություն հանդիպում է դիմադրության»։ «Նրանք, ովքեր վախենում են, կասկածամիտ են, աղքատ կամ ընտրող, ավելի լավ է մնան Երկրի վրա», - ավելացրել է նա։
Սկզբում Լուսնի վրա կացարանը հեռու կլինի Mandarin Oriental-ի հարմարավետություններից։ Հյուրանոցը կունենա ընդամենը չորս մահճակալ, իսկ կառույցը կլինի փչովի՝ Երկրից նյութեր տեղափոխելու ծախսերը խնայելու համար։
Սենյակային սպասարկման կամ հայտնի խոհարարի հետ ռեստորանի փոխարեն, հյուրերը կճաշեն նույն սառեցված չորացրած սնունդը, ինչ տիեզերագնացները Միջազգային տիեզերակայանում։
Հյուրերը կճամփորդեն տիեզերական համազգեստներով և հատուկ լուսնային մարսագնացներով՝ մասնակցելու Չանի առաջարկած գործունեությանը։
«Ես պատկերացնում եմ, որ մարդիկ կքայլեն Լուսնի վրա, կուսումնասիրեն այն մարսագնացներով, ինչպես անապատում, և կգլորեն գոլֆի գնդակներ», - ասել է նա։ Չանը նախատեսում է, որ հյուրերը կմնան Լուսնի վրա հինգ գիշեր, չնայած մեկ լուսնային օրը համարժեք է մոտավորապես 29 երկրային օրվա։ Նա կանխատեսում է, որ հյուրանոց առաքումը կիրականացվի Blue Origin-ի կամ SpaceX-ի կողմից։ «Մենք սպասում ենք, որ մեկնարկի ծախսերը կշարունակեն զգալիորեն նվազել», -հավելել է նա։
Ապագայում Չանը հույս ունի ստեղծել հյուրանոցի ավելի մեծ, ավելի շքեղ տարբերակ։
«Մեր փաստաթուղթը ներկայացնում է Սան Ֆրանցիսկոյի Գեղարվեստի պալատից ոգեշնչված [դելյուքս հյուրանոցի] ուրվագիծ. դա հունա-ֆուտուրիզմի նման է։ Մենք պատկերացնում ենք, որ հազարավոր տարիներ անց մարդիկ կգան Լուսնի վրա գտնվող այս մեծ հյուրանոց և կասեն. «Սա այստեղ առաջին արհեստական շենքն է»։ Այն շատ հուշարձանային է», - ասում է նա։
Չանի նախագիծը մշակվել է Y Combinator ստարտափ աքսելերատորի շրջանակներում, որտեղից էլ Airbnb-ն և Reddit-ը սկսել են իրենց գործունեությունը։ Սա հավակնոտ նպատակ է, բայց նա լիովին նվիրված է դրան։
«Ես մեծացել եմ՝ երազելով տիեզերագնաց դառնալու մասին, բայց հասկացա, որ ավելի կարևոր է ստեղծել մի բան, որը թույլ կտա բոլորին թռչել տիեզերք։ Իմ նպատակն է մարդկությունը դարձնել միջմոլորակային իմ կյանքի մնացած մասի համար», -նշում է նա։
Չանը միակը չէ, ով ցանկանում է նվաճել տիեզերքը։
Միլիարդատեր Կամ Գաֆարյանի կողմից հիմնադրված Axiom Space-ը նպատակադրվել է մինչև 2028 թվականը Միջազգային տիեզերակայանի փոխարեն ունենալ առևտրային տիեզերական կայան։ Ընկերության խոսնակը The Post-ին ասել է. «Սա հնարավորություն կտա առևտրայնացնել տիեզերքը և զարգացնել գլոբալ տիեզերական տնտեսությունը»։
Չնայած մշտական լուսնային կառույցի կառուցման ժամանակացույցը շատ սեղմ է, խոսնակը նշել է, որ տեխնոլոգիան արագ զարգանում է. «50 տարուց էլ պակաս ժամանակում մենք անցել ենք Ռայթ եղբայրների առաջին թռիչքից մինչև Լուսնի վրա վայրէջք»։
Ջեֆ Բեզոսը նախատեսում է միլիոնավոր մարդկանց տեղավորել ուղեծրային տիեզերական կայաններում։ «Հաջորդ մի քանի տասնամյակների ընթացքում միլիոնավոր մարդիկ կապրեն տիեզերքում», - ասել է նա Italian Tech Week 2025-ում։
Ալաբամայում գործող Above Space-ը 2023 թվականին հայտարարեց Արեգակնային համակարգում շքեղ տիեզերական կայան՝ Voyager Station կառուցելու ծրագրերի մասին։ Նախագիծը գնահատվել է 1 միլիարդ դոլար։
Այլ մշակողներ, ինչպիսին է հնդիկ ճարտարապետ Սվեյն Շայնը, 40 տարվա ընթացքում պլանավորում են հյուրանոց կառուցել Մարսի վրա։ «Կարծում եմ՝ այն կդառնա զբոսաշրջային տեսարժան վայր, որտեղ մարդիկ կկարողանան ուսումնասիրել խառնարանները, իսկ ընթրիքները կպատրաստվեն 3D տպիչներով»,-ասել է Շայնը։
Չնայած նախագծերի հավակնոտ բնույթին՝ մասնագետները կարծում են, որ տիեզերքի նկատմամբ հետաքրքրությունն իսկապես աճում է, և վերջին տարիների նվաճումները տպավորիչ են։

Когда хочется действительно скрыться от всего мира, иногда даже удалённый остров кажется недостаточно удалённым. Но, если некоторые амбициозные предприниматели и дизайнеры добьются своего, вскоре мы сможем буквально выйти за пределы Земли.
Скайлер Чан, 22-летний генеральный директор компании Galactic Resource Utilization Space (GRU), недавно объявил, что принимает бронирования для отеля, который планирует открыть на Луне в течение следующих 10 лет. Он настолько уверен в успехе проекта, что просит возвратный депозит в размере от 250 000 до 2 000 000 долларов.
Первый вариант лунного отеля GRU будет надувным, чтобы снизить стоимость доставки материалов с Земли.
Для более роскошного объекта Чан намерен создать атмосферу в стиле «Греко-Футуризм». «Луна — это только начало; мы хотим построить первые города на Марсе, используя те же технологии и архитектуру», — сказал Чан изданию The Post.
Однако он предупредил, что «это место не для всех — любая технологическая революция встречает сопротивление». «Тем, кто боится, сомневается, беден или привередлив, лучше остаться на Земле», — добавил он.
Поначалу проживание на Луне будет далёким от комфорта отеля Mandarin Oriental. В отеле будет всего четыре места, а структура будет надувной — для экономии на транспортировке материалов с Земли.
Вместо обслуживания в номерах или ресторана от знаменитого шеф-повара, гости будут питаться той же замороженно-сушёной едой, что и астронавты на Международной космической станции.
Гости будут передвигаться в скафандрах и на специальных луноходах, чтобы участвовать в предложенных Чаном развлечениях.
«Я думаю, люди будут ходить по Луне, исследовать её на вездеходах, как в пустыне, бить мячики для гольфа», — сказал он. Чан планирует, что гости будут оставаться на Луне пять ночей — хотя один лунный день равен примерно 29 земным суткам.
Он предполагает, что доставка до отеля будет осуществляться компаниями Blue Origin или SpaceX. «Мы рассчитываем, что стоимость запуска продолжит падать — и значительно», — добавил он.
В будущем Чан надеется создать более крупный, роскошный вариант отеля.
«В нашем документе представлен эскиз [делюкс-отеля], вдохновлённый Дворцом изящных искусств в Сан-Франциско; это как Греко-Футуризм. Мы представляем, что через тысячи лет люди будут приезжать в этот великий отель на Луне и говорить: „Это первое искусственное здание здесь“. Очень монументально», — сказал он.
Проект Чан разрабатывался в рамках акселератора стартапов Y Combinator, где начинали Airbnb и Reddit. Это амбициозная цель, но он полностью ей предан.
«Я вырос с мечтой стать астронавтом, но понял, что важнее создать что-то, что позволит каждому попасть в космос. Моя цель — сделать человечество межпланетным до конца моей жизни», — сказал он.
Чан — не единственный, кто стремится покорять космос.
Компания Axiom Space, основанная миллиардером Камом Гаффарианом, рассчитывает к 2028 году иметь коммерческую космическую станцию на месте МКС. Представитель компании сказал The Post: «Это позволит коммерциализации космоса и развитию глобальной космической экономики».
Хотя сроки строительства постоянной лунной структуры очень сжаты, представитель отметила, что технологии развиваются стремительно: «Менее чем за 50 лет мы прошли путь от первого полёта братьев Райт до высадки на Луну».
Джефф Безос планирует разместить миллионы людей на орбитальных космических станциях. «В следующие пару десятилетий миллионы людей будут жить в космосе», — сказал он на Italian Tech Week 2025.
В 2023 году компания Above Space из Алабамы объявила о планах строительства роскошной космической станции Voyager Station в Солнечной системе. Проект оценивался в $1 млрд.
Другие разработчики, как архитектор Свэйн Шайн из Индии, планируют отель на Марсе в горизонте 40 лет. «Думаю, это станет туристической достопримечательностью, люди смогут исследовать кратеры, а ужины будут готовить на 3D-принтерах», — сказал Шайн.
Несмотря на амбициозность проектов, эксперты считают, что интерес к космосу реально растёт, а достижения последних лет впечатляют.