Street-fashion: Երեւանի անցորդների ձմեռային կոմպլեկտները (ֆոտո)
Դրսում դեկտեմբերն է, ու, չնայած մեր աղջիկների թեթեւ հագնվելու սերը, եղանակն օր օրի ավելի բարձր է բղավում, որ տաք հագնվելու ժամնանակն է։ Եվ ահա, Երեւանի փողոցներում վերարկու հագած ավելի շատ աղջիկներ ես տեսնում։ Գեղեցիկ ու եղանակին համապատասխան։ Լուսանկարչի ու ոճաբանի հետ քայլելով, NEWS.am STYLE  - ի թղթակցիցը «որսացել» է երեւանի գեղեցկուհիներին։
Մեզ հանդիպած առաջին աղջիկը կարմիր վերարկու էր հագել։ Գրավիչ դասական գույն։ «Կարմիրով կինը» միշտ էլ բորբոքել է տղամարդու միտքն ու սեքսուալության, պայծառության խորհրդանիշ եղել։ Սակայն կարմիրն ավելի քան 30 երանգ ունի, եւ դրանցից յուրաքանչյուրն անհատապես է սազում։ «Ատեքս» նորաձեության կենտրոնի ոճաբան-դիզայներ Սեդա Մանուկյանն ասաց, որ մեր հերոսուհու ընտրած երանգը նրան չի սազում։ Դե, ոչ թե՝ ընդհանրապես… պարզապես ոչ սխալ ընտրված կարմիր երանգը զրոյացնում էր գույնի գրավիչ հատկությունները։ Արդյունքում ստացվել էր սովորական գույնի սովորական վերարկու, եւ ոչ՝ այն ճոխ «կարմիրով կինը»։ Մեր փորձագետի հատուկ դիտողությունը վերաբերում էր նաեւ հերոսի ակնոցին։ Սեդան ընդհանրապես խորհուրդ է տալիս չկրել սպիտակ շրջանակով ակնոց։ Դրանք շատ հազվադեպ են զասում դեմքին, ավելի շատ կոպտացնելով ու խիստ ընդգծելով։
Հաջորդ մեզ պատահած աղջկա վերարկուն հաճելի ու ազնվականան կապույտ գույնի էր։ Ջինսեր, կրունկով կոշիկ, հավաքած մազեր… արդեն ուրախանում էի նրա լավ ընտրված հագուստի համար, եւ սպասում էի Սեդայի դրական արձագանքին, մեկ էլ ոճաբանը փռթկացրեց. «Երբ աղջկա պայուսակը հեշտությամբ կարող տեղավորվել նրա ձեռքի տոպրակի մեջ, դա անընդունելի է»։ Եվ իրոք, պայուսակը չափազանց փոքր էր այս կոմպլեկտի համար, ու տեսքն էլ՝ բավական տհաճ։ Սակայն, եթե պայուսակը տեղավորենք տոպրակի մեջ ու հայելու առաջ ընդամենը 5 րոպե ավելի անցկացնենք, կոմպլեկտը կլինի այն, ինչ պետք է։ Բայց վերարկուի ազնվական կապույտը… Հապա մի նայե՛ք։
Կապույտի մասին իմ երազներն ընդհատեց մի արտահայտություն, որին միանգամից չհավատացի. «լավ ընտրություն է»։ Այո, գտանք։ Այն աղջկան, որին հավանեց Սեդա Մանուկյանը։ Ահա մեր հերոսուհին.
Ըստ ոճաբանի, երիտասբարդական կոմպլեկտի գունային գաման հրաշալի է ընտրված։ Ձմեռային բաճկոնը հրաշալի համադրված է երկարաճիտների հետ, իսկ ոճաբանին վերջնականապես ցնցել էր կերպարին թեթեություն հաղորդող վերնաշապիկի թիթեռը։ Սեդային մի փոքր շփոթեցրին ուգերը, սակայն աղջիկը ցածրահասակ էր, ինչի շնորհիվ կոշիկի չէր փչացրել կերպարը։ Ավելի բարձր հասակ ունեցողներին նման ոճ ընտրելիս ոճաբանը խորհուրդ տվեց ավելի կոպիտ ոտնամաններ։

December is here and, despite the love of Armenian girls to light clothing, the weather whispers louder that it’s time to dress warmer. And on the streets of Yerevan there are more girls, dressed in coats, beautifully and in accordance with the season. Walking through the streets of Yerevan with the photographer and stylist, reporter of NEWS.am STYLE held a “hunt” for Yerevan city beauties.
The first girl we met was wearing a red coat. “Woman in Red” always haunts the minds of men, and has been a symbol of sexuality and brightness. But, as the stylist and designer of fashion center “Atex” Seda Manukyan noted, the chosen shade of our heroine did not fit her. Not that it was totally wrong and ugly... just that the chosen tint nullified the attractive properties of color red.
We then met the next girl, who was dressed in a nice coat of the noble blue. Jeans, heels, well-groomed hair... I was really glad to see her well-matched set and prepared to hear from Seda the rare ‘good set’ as the stylist noted, “If a girl’s handbag can easily fit into the paper bag she is carrying, it is unacceptable.” It would seem a small thing, but that made me suddenly notice that the bag was too small for the selected set. But if we get rid of the bag and the handbag, the set was really well matched.
And then I suddenly heard ‘good set!’ Yes! We found her - the very girl Seda Manukyan was satisfied with. So, here's our heroine. According to the stylist, color perfectly matched to the youthful set. Winter jacket goes well with the boots. The stylist was amazed with the butterfly-tie on her shirt, which added playfulness to the image.