Exclusive. հոլիվուդյան դերասան Ռոման Միտիչյանը՝ «Խոստումը» ֆիլմի ամենահուզիչ դրվագների եւ աստղային կազմի հետ աշխատելու մասին
11:05, 28 ապրիլի
Օսկարակիր ռեժիսոր Թերի Ջորջի՝ Հայոց Ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» ֆիլմը երեկվանից արդեն ցուցադրվում է Երեւանի կինոթատրոններում: Հանդիսատեսի ուշադրությունը գրավում է ոչ միայն ֆիլմում ներկայացված թեմայի կարեւորությունն ու համաշխարհային աստղերի ներգրավվածությունը նախագծում, այլեւ ցուցադրվող պատմությունը, որի հերոսները սիրային եռանկյունու մեջ են հայտնվում:
Ֆիլմում ֆիդայի Վանին մարմնավորած հոլիվուդյան դերասան Ռոման Միտիչյանը եւս տպավորված է սցենարային լուծումներով.
«Հայոց Ցեղասպանության մասին շատ ֆիլմեր կան, որոնք հզոր հաղորդագրություն են պարունակում, օրինակ՝ «Մայրիկը», «Սպին», «Արարատը», «1915»-ը եւ շատ ուրիշներ, բայց «Խոստումը» տարբերվում է իր բյուջեով: Թերի Ջորջը ոչնչի կարիք չուներ այն նկարահանելու համար, ամեն ինչ տեղում էր, եւ նա հրաշալի կատարեց իր առջեւ դրված աշխատանքը: Նա ներկայացրել էր նաեւ սիրո պատմություն՝ աշխարհին ցույց տալով, թե որքան հզոր է սիրո ուժը, եւ որ մարդն առաջ գնալու համար սիրո կարիք ունի»,-NEWS.am STYLE-ին տված բացառիկ հարցազրույցում նշեց դերասանը:
«Խաչը», «Տարհանում», «Նոյեմբերի մարդը», «Վրիժառուի օրագրերը» եւ հոլիվուդյան այլ նախագծերից հայտնի հայազգի դերասանը, որը նաեւ արեւելյան մարտարվեստի վարպետ է, «Խոստումը» ֆիլմի մասին նախ տեղեկացել է իր գործակալից, իսկ հետո ընկերներից մեկն է պատմել նախագծի մանրամասները.
«Իմ ընկերներից մեկը՝ Հոլիվուդում հայտնի պրոդյուսեր Ստեֆան Մարտիրոսյանը, ճանաչում է ռեժիսոր Թերի Ջորջին, նրանք միասին աշխատել են նախկինում: Նա ծանոթացրեց ինձ նախագծի հետ, եւ ես մասնակցեցի քասթինգին ու ստացա նկարահանվելու առաջարկ»:
Ֆիլմում Ռոմանի կերպարը ֆիդայի է, որը գյուղապետ Ստեփանի հետ կռվում է Օսմանյան կայսրության դեմ՝ փրկելով շատ հայերի կյանքեր: Մեզ հետ զրույցում դերասանը բացահայտեց նաեւ, թե ինչ ապրումներ է ունեցել Վանին մարմնավորելու ժամանակ.
«Իրականում, ավելի շատ տեսարաններում ենք նկարահանվել, բայց ինչպես Հոլիվուդում հաճախ լինում է, դրանք մոնտաժվել են (ծիծաղում է):
Ես մեծացել եմ Վանաձորում, ես այնտեղ էի 1988 թ-ի երկրաշարժի ժամանակ, Հայաստանում էի նաեւ 1991 թ-ին, երբ Արցախում պատերազմ էր…Ես դեռ երեխա էի, բայց շատ բան եմ տեսել ու լսել՝ պատմություններ Մոնթե Մելքոնյանի եւ շատերի մասին: Այսպիսով, ինձ համար իսկապես փորձություն էր ֆիդայիի մարմնավորելը, քանի որ ստիպված էի վերհիշել այդ ամենը եւ, իրոք, դեպրեսիայի մեջ էի հայտնվել մեկ շաբաթվա ընթացքում. նման բան ինձ հետ չէր եղել, թեեւ Հոլիվուդում արդեն երկար տարիներ է, ինչ նկարահանվում եմ: Այնքան շատ բան կա ասելու այն սարսափի մասին, որում հայ ժողովուրդը հայտնվեց 102 տարի առաջ…»:
Ռոմանը խոսեց նաեւ ֆիլմի աստղային կազմի հետ աշխատելու մասին.
«Օսկար Այզեքի, Քրիստիան Բեյլի եւ Ժան Ռենոյի նման դերասանների հետ աշխատելն իրական հաճույք էր, բայց սա միայն մեկ պատմություն է, որը ներկայացրեցինք. դեռ այնքան բան կա պատմելու: Հուսով եմ՝ շատ ֆիլմեր կստեղծվեն այս թեմայով: Մենք պետք է միասնական լինենք եւ անենք դա, ինչպես դա արեց Քըրք Քըրքորյանը, իսկ Էրիկ Էսրաելյանը հրաշալի աշխատանք կատարեց»:
«Խոստումը» ֆիլմը հագեցած է հայ ժողովրդի վիշտը ներկայացնող հուզիչ եւ տպավորիչ տեսարաններով: Կինոթատրոնում գրեթե ոչ-ոք չկարողացավ զսպել արցունքներն այն դիտելու ընթացքում: Հետաքրքիր էր իմանալ, թե Ռոմանին հատկապես ֆիլմի որ դրվագն էր հուզել.
«Ինձ համար ամենահուզիչը Օսկար Այզեքի եւ Շարլոտ Լե Բոնի հերոսների երկխոսությունն էր, երբ Միքայելն ասում է, որ իր ամբողջ ընտանիքին կոտորել են, իսկ Աննան նշում է. «Մենք պետք է վրեժխնդիր լինենք գոյատեւելով»: Այդ հատվածն ինձ վրա մեծ տպավորություն է թողել»,-ասում է Ռոմանը, որը մեծ հույսեր է կապում ֆիլմի հաջողության հետ.
«Հուսով եմ՝ այս նախագծի շնորհիվ աշխարհը կբացի իր աչքերը մոռացված Ցեղասպանության առաջ»,-եզրափակեց դերասանը:
«Խոստումը» ֆիլմում հանդես եկած՝ հոլիվուդյան հայազգի դերասան Մարկո Խանի հետ բացառիկ հարցազրույցը կարդացեք այստեղ:

The Promise by Terry George is already shown in theatres of Yerevan. Besides the tragic story of Armenian Genocide and the Hollywood stars involved in the project, the movie is interesting for the people also due to the beautiful love triangle represented in it.
Hollywood known actor Roman Mitichyan, who has embodied fedayi Van in the movie, was also impressed by the plot of the film.
«The films about Armenian Genocide are all great- Mayrig, The Cut, Ararat, 1915, many others, but The Promise was big budget so there was no challenge for financing anything Terry wanted to shoot. It was there, so he did his best job. Telling love story shows the world how powerful is LOVE... All you need is LOVE to move forward»,-said the actor in his interview with NEWS.am STYLE.
«I heard about the Armenian Genocide project from my agency, then Hollywood producer friend of mine, Stefan Martirosyan knew the director Terry George. He worked with him, so he made the interdiction and I auditioned for Terry George and I got the part».
During our interview Roman also revealed some details about the difficulties while embodying his character Van.
«I play Van, character in Musa Dagh scenes as fedayi right next to Stepan, character true out the film saving Armenian life's from ottoman Turks in 1915. We shoot lot of footage which has been edited. It's called Hollywood magic:)
I grew up in Vanadzor, Armenia and I was present in 1988 earthquake and 1991 war in Artsakh. I was still a boy but I've seen and heard so many stories about Monte Melkonyan and others, so for me to become fedayi it was fully commitment living those memories. After one week in to the shoot I went through major depression, which never happened to me all this years working in Hollywood in major films or TV. Seen the horror what Armenian people went through 102 years ago, that really did it for me, there's lot more to say».
We spoke also about the famous celebrities involved in the project.
«It was a pleasure working with Oscar Isaac and Christian Bale, Jean Reno, but this is just one of the stories has been told. We have a lot to tell and hope to make number of films about this topic. We need to be united and make it happen just like Kirk Kerkorian did and amazing job by dear friend Eric Esrailian».
The Promise is full of many touching episodes representing the tragedy of Armenian people. You can hardly see any Armenian who did not cry after watching it. We found out which was the most touching part of the movie according to Roman.
«It was the dialogue between Oscar Isaac and Charlot Le Bon, when he says. «The whole family is gone, they killed them all», and she says. «Our revenge to be survive». That was very powerful for me»,-says the actor adding.
«This is a human rights message to the world, it's educational. Hope the world will open their eyes on forgotten Genocide».