Աղանդերների պատերազմ. Երեւանյան «Կոտրված ծաղկաման» VS պետերբուրգյան «Մայրիկի սիրելի ծաղիկը»
Երեւանյան գաստրոնոմիական «Yeremyan projects» ընկերության «Շերեփ» ռեստորանը չէր էլ հասցրել լայն ճանաչում ձեռք բերել, երբ հաստատության աղանդերներից մեկը՝ ծաղկամանի տեսքով, Instagram-ի հիթ դարձավ: Ռեստորանի այցելուները հիացած էր արտասովոր աղանդերով: Բայց եթե լինեիք Պետերբուրգում, կիմանայիք, որ «Мамин любимый цветок» («Մայրիկի սիրելի ծաղիկը») աղանդերն արդեն ավելի քան հինգ տարի «Ленинград» խմբի մեներգչի կնոջ՝ Մաթիլդա Շնուրովայի ռեստորանի կուռքային ուտեստն է: Որոշեցինք հանդիպել երեւանյան ռեստորանի ներկայացուցիչների հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչպես է ծագել ուտելի ծաղկաման ստեղծելու գաղափարը եւ ինչպես պետք է այն ճիշտ ուտել:
«Ճաշացանկում «Կոտրված ծաղկաման» աղանդերը ներառելու գաղափարը մեր տնօրեն Դավիթ Երեմյանինն է, որը ճամփորդելու ընթացքում հաճախ է նոր եւ հետաքրքիր ուտեստներ համտեսում: Նա մեզ պատմեց իր նախասիրությունների մասին, որոնք մենք կյանքի կոչեցինք: Մեր ընկերությունը չի թաքցնում, որ աղանդերը փոխառել ենք այլ հաստատությունից, բայց մեր հրուշակագործներն այն լրամշակել են: Շատ երկար ենք աշխատել համի, կրեմի եւ բաղադրիչների ուղղությամբ: Ծաղկամանից թափված «հողը» բիսկվիթի փշրանք է՝ կակաոյով»,- պատմեց ռեստորանի գլխավոր հրուշակագործ Անահիտ Միքայելյանը:
Մաթիլդա Շնուրովան հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ ռեստորանի շեֆ-խոհարար եւ աղմուկ հանած ծաղկի ու շատ այլ հանրահայտ ուտեստների հեղինակ Իգոր Գրիշեչկինը «պարբերաբար նյարդայնանում է, որ մարդիկ փոխառում են իր գաղափարները, բայց ժամանակն անցնում է, նա հանգստանում է եւ արդեն սկսում է խորհուրդներ տալ, թե պատճենողներն ինչպես կարող են ծաղիկ-աղանդերի համար հավասար ծաղկաման ստանալ»:
NEWS.am Style-ը կապվեց հեղինակավոր շեֆ-խոհարարի հետ եւ նրա կարծիքը հարցրեց հայկական «ծաղկամանի» մասին: Տեսնելով լուսանկարը՝ Գրիշեչկինն անմիջապես գուշակեց, որ այն տիրամիսու է, եւ նշեց, որ նման պատճեններ բազմիցս է տեսել. «Այս աղանդերը ստեղծել եմ մանկական հիշողությունների եւ տպավորությունների ազդեցությամբ... Մի անգամ կոտրեցի մորս սիրելի ծաղկամանը, նա շատ տխրեց: Ամենակարեւորը գաղափարն է, որը բացահայտում է մտածողությունն ու ասոցիացիաները»:
Քանի որ երկու քաղաքում էլ ապրել եմ, բախտ եմ ունեցել համտեսել աղանդերի երկու տարբերակն էլ:
Պետերբուրգյան աղանդերը մուգ շոկոլադից է, ներսում՝ թթվասերային մուս՝ հալվայի գերիշխող համով: Այն, հավանաբար, նախատեսված է հալվայի սիրահարների համար: Մուսը լեզվի վրա պղպեղային պաղպաղակի համ է թողնում՝ կարծես պատժելով կոտրված ծաղկամանի համար: Այս ծաղկանաի շուրջ թափված «հողը» շոկոլադե բրաունի է, ծաղիկը՝ անանուխային զանգակածաղիկ: Աղանդերը մատուցում են սալիկի վրա, ինչն ուժեղացնում է կոտրված ծաղկամանի հետ ասոցիացիան:
Աղանդերի երեւանյան տարբերակի համը տիրամիսուն է հիշեցնում. թեթեւ սերուցքային կրեմ, նուրբ բիսկվիթ, որն ինձ դուր եկավ՝ պարզ բաղադրակազմի շնորհիվ: Սակայն Գրիշեչկինի աղանդերի մատուցման տարբերակն ավելի մտածված է, իր մեջ հիշողություն եւ պատմություն է թաքցնում:
«Մենք հաճախ ենք նկատում, որ աղանդերը պատվիրող այցելուները չգիտեն եւ չեն հասկանում՝ ինչպես պետք է այն ուտել: Գլխավոր սխալն այն է, որ բոլորը հանում են ծաղկամանի միջուկը, իսկ շոկոլադը մնում է: Հարկավոր է կոտրել շոկոլադե ծաղկամանը, որպեսզի բոլոր բաղադրիչները խառնվեն եւ հնարավոր լինի վայելել համերի ամբողջ գունապնակը»,- մեկնաբանում է Անահիտ Միքայելյանը:

Битва десертов: Ереванский «Сломанный горшок» VS петербургский «Мамин любимый цветок»
Ереванская гастрономическая компания «Yeremyan projects» не успела раскрутить только открывшийся ресторан «Шереп», как один из его десертов в виде горшочка с цветами стал инстаграм-хитом. Посетители ресторана в восторге от необычного десерта. Однако если вы бывали или жили какое-то время в Петербурге, то знали бы, что десерт «Мамин любимый цветок» уже более пяти лет считается культовым блюдом ресторана супруги солиста группы «Ленинград» Матильды Шнуровой. В связи с чем, мы решили встретиться с представителями ереванского ресторана, чтобы разобраться, откуда пришла идея создать съедобный прототип цветочного горшочка и как его правильно есть.
«Идея включения в меню десерта «Сломанный горшочек» поступила от нашего директора Давида Еремяна, который в путешествиях часто пробует новые и интересные блюда. Он рассказал нам о своих пожеланиях и предпочтениях, которые мы воплотили в жизнь. Наша компания не скрывает, что пирожное было заимствовано у другого заведения, но содержимое разрабатывали наши кондитеры. Мы очень долго работали над вкусом, кремом и ингридиентами. Наш десерт по вкусу напоминает тирамису. «Земля», высыпавшаяся из горшка – это крупинки бисквита с какао», - рассказала шеф-кондитер ресторана Анаит Микаэлян.
В одном из интервью Матильда Шнурова как-то сказала, что шеф-повар ресторана и автор нашумевшего цветка и многих других популярных блюд Игорь Гришечкин «периодически нервничает по поводу того, что люди заимствуют его идеи. Но проходит время, он успокаивается и даже начинает давать советы по поводу того, как копиистам нужно сделать ровный горшок для этого цветка-десерта».
NEWS.am STYLE связался с авторитетным шеф-поваром и поинтересовался его мнением  насчет армянского «горшочка». Гришечкин увидев фотографию, сразу догадался, что это тирамису, отметив что подобных копий он видел немало. «На создание десерта меня вдохновили детские воспоминания и впечатления...Однажды разбился мамин любимый, горшок, и она очень расстроилась по этому повод. Самое главное – это идея, которая раскрывает мышление и ассоциации».
Будучи жительницей двух городов, мне посчастливилось попробовать оба варианта десерта и поделиться своими впечатлениями.
Петербургский десерт сделан из темного шоколада, внутри – сметанный мусс с доминирующим привкусом халвы. На вкус довольно приторный, наверное, рассчитан на  любителей халвы.  Мусс оставляет на языке нотки перцового мороженого. Как бы в наказание за разбитый горшок. «Земля» вокруг – это крошка из шоколадного брауни, цветок - мята и съедобный колокольчик. Сам десерт подается на кафельной плитке, что закрепляет ассоциацию с разбитым горшком.
Ереванский вариант десерта напоминает по вкусу тирамису – легкий сливочный крем, тонкий и воздушный бисквит, который мне понравился больше, благодаря простому составу ингридиентов. Однако вариант подачи десерта от  Гришечкина более продуманный, таящий в себе воспоминания и историю.
«Мы часто замечаем, что посетители, заказавшие десерт, не знают и не понимают, как нужно его правильно есть. Главная ошибка, что все выковыривают содержимое горшка, а шоколад остается. Необходимо разломать шоколадный горшок для того, чтобы все ингредиенты смешались и можно было прочувствовать всю вкусовую палитру», - прокомментировала Анаит Микаэлян.