Հայտնի է դարձել, թե ինչպես են Pussy Riot-ի անդամներն աշխարհի առաջնության եզրափակչի ժամանակ դաշտում հայտնվել
12:06, 16 հուլիսի
Երեկ մենք ականատես դարձանք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության շքեղ եզրափակչին, որտեղ Ֆրանսիայի հավաքականը հաղթեց Խորվաթիայի հավաքականին՝ 4։2 հաշվով ու երկրորդ անգամ դարձավ աշխարհի չեմպիոն։
Բոլորս էլ հիշում ենք այն պահը, երբ խաղը ընդհատվեց Pussy Riot փանք-խմբի մասնակիցների պատճառով, որոնք դաշտ էին մտել։ Իրենց ակցիայի մասին նրանք պատմել են Facebook-ում։
Մասնակիցներին հաջողվել էր անցնել պատնեշն ու մտնել դաշտ։ Նրանց հաջողվեց բռնել միայն դաշտի կենտրոնում։ Կարգը խախտողներից մեկն էլ ոստիկանի համազգեստով աղջիկ էր։
Փանք-խմբի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ակցիան կոչվում էր «Ոստիկանը մտնում է խաղի մեջ» աշխարհի առաջնության դաշտում ու նվիրված էր քաղբանտարկյալներին ու ցուցարարների ապօրինի կալանավորումներին։
Իր հերթին «Կոմերսանտը» գրում է, որ այդ ակցիան մոտ մեկ շաբաթ նախապատրաստվել է։ Մասնակիցներից մեկը ստիպված է եղել համապատասխան սանրվածք անել, որպեսզի նմանվի ոստիկանի, իսկ կանայք կեղծամներով էին։
Լուսանկարներում հաջողվել է ճանաչել Պյոտր Վերզիլովին՝ Pussy Riot-ի ակտիվիստ Նադեժդա Տոլոկոննիկովայի ամուսնուն։ Իսկ դաշտում հայտնված երեք կանանց անունները չեն հայտնում։
Pussy Riot-ի ակտիվիստները պահանջում էին «ազատել բոլոր քաղբանտարկյալներին», «չնստեցնել բանտ լայքերի համար», «դադարեցնել հանրահավաքներում ցուցարարների ապօրինի կալանավորոմները», «թույլատրել երկրում քաղաքական մրցակցությունը», «չկեղծել քրեական գործեր ու մարդկանց առանց պատճառի քննչական մեկուսարանում չպահել»։
Ակտիվիստների ծանոթների խոսքով՝ ակցիան նախապատրաստվել է մոտ մեկ շաբաթ, խմբի անդամները ստիպված են եղել գնել ֆուտբոլասերի անձնագիր։ Ըստ ծրագրի՝ նրանք պետք է զուգարանում կամ հարակից տարածքում հագնեին ոստիկանական համազգեստ ու այդ համազգեստով առավելագույնս մոտենային դաշտին։ «Վերզիլովը ստիպված էր կանոնադրությամբ նախատեսված սանրվածք անել, որպեսզի նմանվի ոստիկանի, իսկ աղջիկները կեղծամ էին հագել, որպեսզի թաքցնեին մազերի վառ գույնը»։

Стало известно, как активисты Pussy Riot попали на поле в финале чемпионата мира
Вчера мы стали свидетелями шикарного финального матча чемпионата мира по футболу, в котором сборная Франции обыграла сборную Хорватии со счетом 4-2 и стала чемпионом мира во второй раз.
Вся мы помним тот момент, когда игра была прервана из-за участников панк-группы Pussy Riot, ворвавшихся на поле. О своей акции они рассказали в Facebook.
Участникам удалось перебраться через ограждения, прорваться сквозь стюардов и выбежать на поле. Поймать их удалось лишь в центре поля. Одним из нарушителей порядка оказалась девушка в форме милиционера.
По словам представителей панк-группы, акция называется «Милиционер вступает в игру» на поле чемпионата мира и посвящена политическим заключенным и незаконным арестам на митингах.
В свою очередь, как пишет «Коммерсант», пробег по полю готовился около недели. Одному из участников пришлось сделать уставную прическу, чтобы походить на полицейского, а на женщинах были парики.
На фотографиях с места инцидента удалось опознать Петра Верзилова, мужа активистки Pussy Riot Надежды Толоконниковой. Имена трех женщин, которые также выбежали на игровое поле, остаются неизвестными.
Активисты Pussy Riot требовали «освободить всех политических заключенных», «не сажать за лайки», «прекратить незаконные аресты на митингах», «допустить политическую конкуренцию в стране», «не фабриковать уголовные дела и не держать людей просто так в СИЗО».
По словам знакомых с активистами людей, акция готовилась около недели, членам группы пришлось купить паспорт болельщика. По плану, они должны были в туалете или подсобном помещении переодеться в форму правоохранительных органов и в ней максимально приблизиться к кромке поля. «Верзилову пришлось сделать уставную стрижку, чтобы стать похожим на полицейского, а девушки использовали парики, чтобы прикрыть яркий цвет волос».