ՌԴ Պետդումային կից փորձագետ Վադիմ Մանուկյանը՝ Եվգենի Պետրոսյանի ամուսնալուծության եւ դերասանի ունեցվածքից 1 մլրդ ռուբլի բաժանելու մասին
10:12, 6 օգոստոսի
Անցած շաբաթ հայտնի է դարձել, որ 72-ամա Եվգենի Պետրոսյանը բաժանվում է իր չորրորդ կնոջից՝ Ելենա Ստեպանենկոյից։ Ամուսնալուծության պատճառը 29-ամյա Տատյանա Բրուխունովան է, Եվգենի Պետրոսյանի անձնական օգնականուհին։
Հայտնի երգիծաբանն ու նրա կինը՝ Ելենա Ստեպանենկոն, օգոստոսի 6-ին հանդիպելու են Խամովնիչեսկու դատարանի նիստերի դահլիճում։ Զույգը կիսելու է համատեղ ունեցվածքը, որը կես միլիարդ ռուբլի է գնահատվում։ Ելենան պահանջում է ունեցվածքի 80 տոկոսը, մինչդեռ Պետրոսյանի փաստաբան Սերգեյ Ժորինը դա լկտիություն է համարում։ Ի դեպ, Ստեպանենկոյին դատարանում ներկայացնելու է Ելենա Զաբրալովան, որի հաճախորդներից են եղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պատրիարք Կիրիլը, «Ռոսնեվտի» ղեկավար Իգոր Սեչինն ու այլ խոշոր ձեռներեցներ։ Ստեպանենկոն նաև պահանջում է ապահարզանի մասին քաղաքացիական հայցի շրջանակում իրեն փոխանցել մոսկովյան տասը բնակարաններից ութը, նաև թանկարժեք իրերը։
Սերգեյ Ժորինը նշում է, որ իր հաճախորդի ու նրա կնոջ ամուսնալուծության հարցը վաղուց էր հասունացել։ Եվգենի Վահանին փորձել է այդ հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ զագսի միջոցով։ Dni-ն նշում է, որ Պետրոսյանը արդեն ավելի քան 15 տարի իր կնոջ Ելենա Ստեպանենկոյի հետ նույն տանը չի ապրում։ Փաստաբանը վստահեցնում է, որ ամուսինները դեռ շատ մտերիմ հարաբերություններ ունեն ու շարունակում են համագործակցել աշխատանքում, դրա համար էլ հայցի հետ կապված իրավիճակը տարօրինակ է թվում։
Ռուսաստանի Պետական դումային առընթեր տեղեկատվական հասարակության ու լրատվամիջոցների զարգացման հարցերով փորձագիտական խորհրդի անդամ Վադիմ Մանուկյանը գտնում է, որ Պետրոսյանին ստիպել են ներգրավվել նախկին կնոջ դեմ հանրային հայցին։
«Միշտ ավելի լավ է, երբ հարաբերություններն ավարտվում են քաղաքակիրթ ձեւով, առանց դատարանի ներգրավվածության։ Իհարկե, եթե նրանք բաժանվեին 50/50-ով, դա մարդկային կլիներ, սակայն պարզվում է՝ ելենելով նրանից, թե ինչ են լրատվամիջոցները գրում, խոսքն այն մասին է, որ  նրա ունեցվածքից գրեթե մեկ միլիարդ են ցանկանում դատարանի միջոցով վերցնել»,-պարզաբանել է  փորձագետը։
Մանուկյանի խոսքով՝ դատարանի մասին լուրը դերասանի համար լրիվ շոկ է դարձել։ Պետրոսյանը՝ որպես ինտելեկտուալ մարդ, սկզբում փորձել է հարթել բոլոր սուր անկյունները։ Սակայն, ավելի ուշ հումորիստը գիտակցել է, որ միակ ելքը պատասխան հայցով հանդես գալն է։ Փորձագետը շեշտել է, որ ինքը Եվգենի Վահանովիչի կողմից է։
«Չեմ ողջունում, երբ վաստակավոր մարդկանց փորձում են մինչեւ վերջին թելը կողոպտել, եւ դա ամբողջ երկրի առաջ։ Երկու երգիծական դերասանների սիրո եւ փոխհարաբերությունների շատ տխուր եզրափակիչ էր», - ամփոփել է Մանուկյանը։

Эксперт при Госдуме РФ Вадим Манукян о разводе Евгения Петросяна и разделе имущества артиста в миллиард рублей
10:12, 6 августа
На прошлой неделе стало известно, что 72-летний юморист Евгений Петросян разводится со своей четвертой женой Еленой Степаненко. Причина развода - 29-летняя Татьяна Брухунова, личная ассистентка Евгения Петросяна.
Знаменитый юморист и жена Елена Степаненко встретятся 6 августа в зале заседаний Хамовнического суда. Пара будет делить совместное имущество, которое оценивается в полтора миллиарда рублей. Елена требует 80 процентов имущества, в то время как адвокат Петросяна Сергей Жорин считает это наглостью. Кстати, Степаненко в суде представит Елена Забралова, клиентами которой были президент России Владимир Путин, патриарх Кирилл, глава «Роснефти» Игорь Сечин и другие крупные бизнесмены. Степаненко также требует в рамках гражданского иска о разводе и разделе имущества передать ей восемь из десяти московских квартир, антиквариат, а также другие ценности.Сергей Жорин отмечает, что вопрос о разводе его клиента с супругой назрел уже давно. Евгений Ваганович пытался решить его мирным путем, через загс. Жорин отмечает, что Петросян не живет под одной крышей с женой Еленой Степаненко уже более 15 лет.
Член экспертного совета по развитию информационного общества и СМИ при Государственной думе России Вадим Манукян считает, что Петросяна вынудили включиться в публичную тяжбу с бывшей супругой.
«Всегда лучше, когда отношения заканчиваются цивилизованно, без привлечения суда. Конечно, если бы они разошлись 50 на 50 это было бы по человечески, но оказывается, судя по тому, что в СМИ пишут речь идет о том, что у него хотят имущество чуть ли не на миллиард отсудить», – объяснил эксперт.
По словам Манукяна, новость о суде стала для артиста полным шоком. Как интеллигентный человек Петросян сначала пытался сгладить углы. Однако позже юморист осознал, что единственный выход – выступить со встречным иском. Эксперт отметил, что он на стороне Евгения Вагановича.
«Не приветствую, когда заслуженных людей пытаются обобрать до нитки, да еще на глазах у всей страны. Очень грустный финал истории любви и взаимоотношений двух комических актеров», – резюмировал Манукян.