Ճանապարհորդի գրառումները. Սիան
Այս քաղաքը Պեկինի եւ Շանհայի ճիշտ մեջտեղում է: Այստեղ հետաքրքիր շատ բան կա եւ անպայման հարկավոր է այցելել: Ընդ որում՝ ոչ միայն Թրծակավից Բանակի համար:
Հյուրանոց
Սիանի ամենից արտասովոր եւ թանկ հյուրանոցը Tang Paradise Resort-ն է: 7-րդ դարում այն կայսերական պալատ ու այգի էր, իսկ Մաոյի ժամանակներում այստեղ կարող էին ապրել միայն չինական բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Մի քանի տարի առաջ միայն այստեղ սկսեցին թողնել նաեւ եվրոպացիների:
Հյուրանոցը շատ նման է չինական իսկական պալատի եւ կանգնած է Լոտոսի այգում:
Քաղաքը
Քաղաքն ավելի քան 3 հազար տարեկան է, ու ասում են, որ 7-9-րդ դարերում՝ Տան դինաստիայի ժամանակ, Սիանը եղել է աշխարհի ամենախոշոր քաղաքներից մեկը: Քաղաքը բազմազգ է, այստեղ նույնիսկ մզկիթ կա՝ բացառիկ նրանով, որ դրա ճարտարապետությունը չինական է, իսկ իսլամի մասին հիշեցնում են միայն արաբերեն գրությունները եւ լվացման համար նախատեսված վայրը:
Սիանի տեսարժան վայրերը
NEWS.am STYLE-ը խորհուրդ է տալիս անպայման այցելել զբոսաշրջիկների համար նախատեսված ընթրիք-համերգի. այնտեղ կարելի է համտեսել կենտրոնական Չինաստանի տարբեր ուտեստներ եւ ըմպելիքներ, ավանդական երգերով եւ պարերով գեղեցիկ շոու դիտել:
Սիանի ավանդական ուտեստը պելմենն է, քանի որ այստեղ բրինձ եւ ցորեն չի աճում: Այն պատրաստում են ցանկացած միջուկով՝ ծովախեցգետնից մինչեւ ընկուզեղեն, եւ փորձել անպայման արժե: Ալկոհոլից չինացիների ամենից հաջողված հայտնագործությունը բրնձից օղին է, քանի որ գինի թեեւ պատրաստում են, բայց միայն բոլորովին վերջերս եւ այն առանձնակի նուրբ համով չի տարբերվում:
Հին քաղաքը շրջապատված է 14 կմ երկարությամբ հին պարսպապատով: Այն շատ լայն է եւ դրա վրայով կարելի է քայլել կամ նույնիսկ էլեկտրոմոբիլով անցնել: Այստեղ ամենագլխավորը Հարավային Դարպասներն են, որտեղ նկարների, կահույքի, քարից, փայտից ու ոսկորից պատրաստված տարբեր իրերի հրաշալի ցուցադրություն կա:
Քաղաքից շուրջ 30 կմ այն կողմ՝ Լիշան սարից դեպի հյուսիս, գտնվել է Թրծակավե Բանակը, իսկ պեղումները մինչ օրս շարունակվում են:
Հաճախ պատահում է, որ զբոսաշրջային շատ հայտնի վայրերն այնքան էլ գրավիչ չեն լինում: Սակայն այստեղ, հավատացեք, արժե գալ: Մի քանի հսկայական տաղավարներն իրենց մեջ պահպանում են անցյալի խիստ զինվորների հարյուրավոր ֆիգուրներ, որոնց սարքելու հրաման է տվել Չինաստանի կայսրը: Հավանաբար, Դեղին Կայսրն ինչ-որ բանից շատ էր վախենում, եթե ավելի քան 7 հազար մարդուց բաղկացած նման բանակի կարիք է ունեցել:
Ցին Շի Խուան Դիի մահից մի քանի հարյուր տարի անց, հերթական ապստամբության ժամանակ գյուղացիները պատահաբար գտել են գերեզմանոցը, այդ ժամանակ այն դեռեւս այդքան խորը հողի մեջ թաղված չէր, եւ արձանների մեծ մասը կոտրել են: Հիմա հնագետները խնամքով վերականգնում են յուրաքանչյուր զինվորին, իսկ մի քանիսը, ում բախտ է վիճակվել կանգուն մնալ սարսափելի մարտում, ապակե ցուցափեղկերի հետեւում են:
Զարմանալի մանրուք. Թրծակավե Բանակի բոլոր զինվորների դեմքերը տարբեր են: Ես երկար քայլում եւ ուսումնասիրում էի: Առաջին հայացքից նրանք տարբերվում են միայն համազգեստով եւ աստիճանով, սակայն ուշադիր դիտելու դեպքում նրանց խիստ հայացքները սկսում են կենդանանալ, փոխվել եւ, թվում է, հիմա աչքերը կբացվեն, եւ զինվորները կգնան առաջ՝ կրծքով դեպի թշնամին՝ պատրաստ զոհվել հանուն իրենց կայսրի:
Լիշանը հսկայական ազգային պարկ է: Եթե սիրում եք բնությունը, NEWS.am STYLE-ը խորհուրդ է տալիս անպայման մի քանի օրվա էքսկուրսիա վերցնել եւ ուղեկցորդի հետ բարձրանալ սարերը՝ փնտրելու ոսկեգույն կապիկների եւ պանդաների, որոնք այստեղ ազատության մեջ են ապրում: Առանց ուղեկցորդի, ով կենդանիներին փնտրում է հոտով եւ հատուկ նշաններով, դուք դժվար թե տեսնեք նրանց:
Միաժամանակ, քանի որ արդեն հասել եք այստեղ, կարելի է լինել նաեւ տաք ակունքներում: Լիշան լեռան ստորոտին գտնվող տաք աղբյուրները հիմա ծառայում են որպես տեսարժան վայր, այնպես որ դրանցում լողանալ չեք կարողանա: Այստեղ կարելի է տեսնել միայն հնագույն քարե վաննաներ՝ առանձին կայսերական ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար: Ամենագեղեցիկ ավազանը, իհարկե, կայսրի սիրելի հարճինն է՝ լեգենդար չորս գեղեցկուհիներից մեկինը:
Ինչպես հայտնի է, առանց կնոջ մասնակցության ոչ մի պատմություն չի ձեւավորվում: Չինական մշակույթում նրանց մասնակցության առանձնահատկությունն այսպիսին է. բոլոր գործերը կատարվում էին տղամարդկանց կողմից, իսկ երկրի առաջին գեղեցկուհիներն ուղղակի կամ կողմնակի կերպով այդ արարքների պատճառն էին: Չինաստանի պատմության մեջ շատ բան կապված է չորս գեղեցկուհիների հետ՝ հնագույն ժամանակների ամենագեղեցիկ աղջիկների, որոնց կյանքը լեգենդ է դարձել:
Բոլոր գեղեցկուհիների անուններն էլ հետաքրքիր ծագում ունեն. առաջինին կոչում էին Խորտակված Ձուկ, քանի որ նրան տեսած ձուկը զարմանքից խոտակվել է: Երկրորդը պատմությանը հայտնի է որպես Վայրի Սագ. դժվար չէ գուշակել, որ նրան տեսած սագը զարմանքից մոռացել է, թե ինչպես պետք է թռչել եւ ընկել է: Երրորդ գեղեցկուհին՝ նա, ով լողացել է տաք աղբյուրներում, կոչվել է Ծաղիկ, քանի որ նրան տեսած ծաղիկը նախանձից թոռոմել է, իսկ չորրորդի անունը Լուսին էր. լիալուսինը նրա գեղեցկությունը տեսնելով՝ ամոթից թաքնվել է ամպերի հետեւում:

Заметки путешественника: Сиань
Этот город находится ровно посередине между Пекином и Шанхаем. Здесь много удивительного и сюда непременно стоит съездить – причем вовсе не только ради знаменитой Терракотовой Армии.
Отель
Самый необычный и дорогой отель Сианя – Tang Paradise Resort. Бывший императорский дворец и сад 7 века, а во времена Мао здесь могли жить только очень крупные китайские чиновники. Только пару лет назад сюда стали пускать европейцев.
Отель очень похож на настоящий китайский дворец и стоит в Парке Лотоса.
Город
Самому городу – более 3 тысяч лет, и говорят, что во времена династии Тан в 7-9 веках Сиань был одним из самых крупных городов мира. Город очень многонационален, здесь даже есть мечеть – абсолютно уникальная тем, что архитектура у нее китайская, а об исламе напоминают только надписи на арабском и место для омовения.
Достопримечательности Сианя
NEWS.am STYLE рекомендует непременно сходить на ужин-концерт для туристов – там можно попробовать разные блюда и напитки центрального Китая, и увидеть очень красивое шоу – традиционные песни и танцы.
Традиционное блюдо Сианя – пельмени, так как здесь не растет рис, но растет пшеница. Их делают абсолютно с любыми начинками – от креветок до орехов, и это стоит попробовать. Из алкоголя самое удачное изобретение китайцев – рисовая водка, потому что вино они хотя и делают, но совсем недавно и оно не отличается особым изыском.
Старый город обнесен старинной крепостной стеной длиной 14 км. Она очень широкая, и по ней можно пройти пешком или даже прокатиться на электромобиле. Самые главные здесь – Южные Ворота, где находится великолепная выставка картин, мебели и резных вещиц из камня, дерева и кости.
Примерно в 30 км от города, к северу от горы Лишань, была найдена Терракотовая Армия, и до сих пор там идут раскопки.
Часто бывает, что очень известное туристическое место на поверку оказывается пшиком. Но – поверьте – сюда стоит съездить. Несколько огромных павильонов хранят в себе сотни и сотни фигур суровых воинов прошлого, которых повелел создать первый император Китая. Видимо, чего-то очень сильно боялся Желтый Император, раз ему понадобилась загробная армия величиной более семи тысяч человек.
Через несколько сотен лет после смерти Цинь Ши Хуан Ди, во время очередной смуты взбунтовавшиеся крестьяне случайно обнаружили захоронение – тогда оно еще не ушло так глубоко под землю – и большая часть статуй была перебита. Сейчас археологи бережно восстанавливают каждого воина из сотен черепков, а те двое, кому посчастливилось уцелеть в страшной бойне, стоят в стеклянных витринах. К огромному сожалению, огромная часть глиняных истуканов еще лежит в черепках.
Удивительная деталь – у всех воинов Терракотовой Армии разные лица. Я долго ходила и всматривалась в них. С первого взгляда они различаются только формой и чином, однако стоит приглядеться – и суровые лица начинают оживать, меняться, и кажется, что сейчас откроются глаза и солдаты пойдут вперед, грудью на врага, готовые погибнуть за своего императора.
Горы Лишань – это большой национальный парк. Если вы любите природу, NEWS.am STYLE очень рекомендует вам взять экскурсию на несколько дней и отправиться с провожатым в горы искать золотистых обезьян и панд, которые живут здесь на воле. Без гида, который ищет зверей по запаху и особым приметам, вы их вряд ли увидите.
Также, раз уж вы оказались в этих краях, можно заехать и на горячие источники (отдельной поездки они не стоят).
Горячие источники у подножия горы Лишань сейчас работают только как достопримечательность, так что не рассчитывайте искупаться. Здесь можно лишь увидеть древние каменные ванны, отдельные для каждого члена императорской семьи. Самый красивый бассейн, конечно же, принадлежит любимой наложнице императора, одной из легендарных четырех красавиц.
Без участия женщин, как известно, ни одна история не формировалась. Особенность их участия в китайской культуре такова: все поступки совершались мужчинами, а первые красавицы страны прямо или косвенно являлись причиной этих поступков. Многое в истории Поднебесной связано с четырьмя красавицами – самыми прекрасными девушками древности, жизни которых стали легендой.
Имена всех красавиц имеют интересное происхождение: первую прозвали Утонувшая Рыба – потому что увидевшая ее рыба от удивления утонула. Вторая вошла в историю как Дикий Гусь – нетрудно догадаться, что увидевший ее гусь от удивления забыл, как летать, и упал. Третья красавица – как раз та, которая купалась в горячем источнике – звалась Цветком, потому что увидевший ее красоту цветок от зависти завял, а четвертую прозвали Луной – когда ее увидела полная луна, то застеснялась своего уродства и скрылась за тучами.