Մորգենշտերնին մեղավոր են ճանաչել թմրանյութերի քարոզչության մեջ
Մոսկվայի Զյուզինյան դատարանը ռեփեր Մորգենշտերնին (իսկական անունը՝ Ալիշեր Վալեեւ) տուգանել է 100 հազար ռուբլի՝ նրա տեսահոլովակներում տեսնելով թմրանյութերի քարոզչություն: Այս մասին հայտնում է Life Shot Telegram-ալիքը։
Դատարանը հիփ-հոփ արտիստին մեղավոր է ճանաչել վարչական գործով՝ ՌԴ Քօ 6.13-րդ հոդվածի 1-ին մասով («թմրամիջոցների քարոզչություն կամ անօրինական գովազդ»): Կատարողին մինչեւ 1 միլիոն ռուբլի տուգանք էր սպառնում։
Суд признал Моргенштерна виновным в пропаганде наркотиков: Музыка:  Культура: Lenta.ru
Zvezdanews Telegram ալիքի տեղեկություններով՝ կատարողը հայտարարել է, որ պատրաստվում է բողոքարկել տուգանքը։
Մայիսի 24-ին հայտնի է դարձել, որ ռուս ռեփեր Մորգենշտերնի երկու տեսահոլովակներում ոստիկանությունը հայտնաբերել է թմրանյութերի քարոզչություն: Փորձաքննությունն իրականացվել է «Розовое вино 2» եւ Family երգերի նկատմամբ։ Եզրակացության մեջ ասվում է, որ «արտիստի հաղորդակցման նպատակը կենսակերպի ցուցադրումն է, որի գերակայությունները թմրանյութերն են, հարստությունը, այդ թվում՝ թմրանյութերի եւ դրանց օգտագործման նկատմամբ դրական վերաբերմունքի արտահայտությունը»:

Моргенштерна признали виновным в пропаганде наркотиков
Зюзинский суд Москвы оштрафовал рэпера Моргенштерна (настоящее имя Алишер Валеев) на 100 тыс. руб., усмотрев пропаганду наркотиков в его клипах. Об этом сообщает Telegram-канал Life Shot.
Суд признал хип-хоп артиста виновным по административному делу по части 1 статьи 6.13 КоАП РФ («Пропаганда либо незаконная реклама наркотических средств»). Исполнителю грозил штраф до миллиона рублей.
Суд признал Моргенштерна виновным в пропаганде наркотиков: Музыка:  Культура: Lenta.ru
По информации Telegram-канала Zvezdanews, исполнитель заявил, что собирается обжаловать штраф.
24 мая стало известно, что полиция обнаружила в двух клипах российского рэпера Моргенштерна пропаганду наркотиков. Экспертиза проводилась в отношении песен «Розовое вино 2» и Family. В заключении говорится, что «коммуникативная цель артиста — демонстрация образа жизни, приоритетами которого являются наркотики, богатство, в том числе выражение положительного отношения к наркотикам и их употреблению».