Ժան-Կլոդ Վան Դամը դարձել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության դիվանագետ
Ամերիկացի դերասան Ժան-Կլոդ Վան Դամը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության դիվանագիտական անձնագիր է ստացել, հայտնում է Actualite-ը։
Նա պարզաբանել է, որ որպես դեսպան՝ իր խնդիրն է աջակցել էկոլոգիային եւ վայրի բնության պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ նպաստել արտասահմանյան ներդրումներին, մասնավորապես երկրի գյուղատնտեսության առումով։ «Ես հասակացա, որ երկրին առաջին հերթին կայունություն է հարկավոր։ Առայժմ քաղաքական մանրամասների մասին չեմ խոսի։ Ես արդեն շատ տեղեկատվություն եմ ստացել նախագահից ու նրա շրջապատից»,- հայտարարել է արտիստը։
Վան Դամը խոստացել է, որ կփորձի իր գործընկերներին՝ Սիվեստեր Ստալոնեին, Առնոլդ Շվարցենեգերին եւ Չեքի Չանին, ինչպես նաեւ շոու-բիզնեսի աստղերին եւ մարզիկներին համոզել Կոնգո գնալ, որպեսզի նրանք կարողանան համոզվել, որ այդ այցերն անվտանգ են։

Жан-Клод Ван Дамм стал дипломатом Демократической республики Конго
Американский  актер Жан-Клод Ван Дамм получил дипломатический паспорт Демократической республики Конго. Об этом сообщает Actualite.
Он объяснил, что его задача как посла будет состоять в поддержке экологии и дикой природы, а также способствовать иностранным инвестициям, в частности, в сельское хозяйство страны. «Я понял, что стране в первую очередь нужна стабильность. Не буду пока вдаваться в политические подробности. Я уже получил много информации от президента и его окружения», — заявил артист.
Ван Дамм пообещал, что постарается убедить своих коллег Сильвестра Сталлоне, Арнольда Шварценеггера и Джеки Чана, а также звезд шоу-бизнеса и спорта, приехать в ДРК, чтобы те могли убедиться в безопасности таких визитов.