Օրգազմի կեղծում. ինչո՞ւ են մարդիկ դա անում
Հարցնել, թե ինչու են մարդիկ կեղծում օրգազմը, նման է այն հարցին, թե ինչու են ռեզյումեները ուռճաչնում, ինչու գոյություն ունեն կոսմետիկ վիրաբուժության կլինիկաները կամ ինչու են մարդիկ օգտագործում սոցիալական մեդիայում առկա ֆիլտրերը: Պատասխանը միշտ նույնն է. նրանք չեն սիրում իրականությունը, ուստի զարդարում են այն, քողարկում, տալիս կեղծ հատկանիշներ, որոնք իրականում գոյություն չունեն, գրում է El Pais-ը։
Ճիշտ հարցն այն չէ, թե ինչու են օրգազմը կեղծում, այլ ինչի համար։ Խաբելը միշտ հետապնդում է պարգեւ, բայց սեքսի դեպքում դա այնքան էլ ակնհայտ չէ: Ի՞նչ ենք մենք ստանում՝ ստիպելով դիմացինին հավատալ, որ մենք հասել ենք գագաթնակետին, բացառությամբ կեղծ տեղեկությունների՝ սիրով զբաղվելու իրենց ձեւերի ու հաճույքի մեխանիզմի մասին:
Ըստ Հունգարիայի Էտվեշ Լորանդի համալսարանի հետազոտողների՝ կանայք կեղծում են սեքսուալ հաճույքի գագաթնակետը, քանի որ նրանք իրենց անապահով են զգում եւ չեն ցանկանում «աննորմալ կամ ոչ ադեկվատ» թվալ: Սա այս թեմայի վերաբերյալ ամենավերջին հետազոտություններից մեկի եզրակացությունն է, որն իրականացվել է 360 հետերոսեքսուալ կանանց մասնակցությամբ եւ հրապարակվել է Science Direct-ում։ Նրանք, ովքեր դժվարությամբ էին հասնում օրգազմի, ամենաշատը հակված էին կեղծելու։ «Չնայած կանանց օրգազմի դժվարությունները կապված են ինչպես անվստահության բարձր մակարդակի, այնպես էլ իրենց զուգընկերոջ ինքնագնահատականի առնչությամբ մտահոգությունների հետ։ Առաջինը բխում է նրանց սեփական անապահովության զգացումից, որն առավելապես կապված էր օրգազմ կեղծելու նրանց մեծ հավանականության հետ», - գրել են հետազոտողները։
Տղամարդիկ նույնպես անում են դա։ Ըստ երեւույթին, նրանց համար դա ավելի դժվար է, քանի որ սերմնաժայթքումը կապված է օրգազմի հետ, թեեւ ոչ միշտ։ «Սա ռետրոգրադ սերմնաժայթքման դեպք է, որը տեղի է ունենում միզապարկում՝ շրջանցելով միզուկը: Սա տեղի է ունենում արմատական ​​պրոստատեկտոմիայից հետո [շագանակագեղձի հեռացում]»,- բացատրում է Ֆրանցիսկո Մոլերոն՝ գինեկոլոգ, սեքսապաթոլոգ, Սեքսոլոգիայի Իբերո-Ամերիկյան ինստիտուտի տնօրեն եւ սեքսոլոգիական ընկերությունների իսպանական ֆեդերացիայի նախագահ: «Այս դեպքերում, եթե նույնիսկ օրգազմ կա, դա կարող է չճանաչվել որպես այդպիսին, քանի որ դա այլ սենսացիա է: Երբեմն որոշակի դեղամիջոցներ ընդունելիս, հատկապես նեյրոլեպտիկներ կամ հակադեպրեսանտներ, օրգազմի զգացողությունը, որը սովորաբար ուղեկցում է սերմնաժայթքմանը, անհետանում կամ դառնում է գրեթե աննկատ»,- ասում է սեքսապաթոլոգը։
Մոլերոն պնդում է, որ օրգազմը կեղծվում է երկու սեռերի կողմից, «թեեւ շատ ավելի քիչ հաճախ, քան նախկինում»: «Ավելի տարածվածը հարաբերությունների սկզբում ձեւացնելն է, թե լավ տեսք ունես կամ չվիրավորել դիմացինի զգացմունքները. քանի որ սեռական հարցն ավելի ու ավելի կարեւոր է դառնում հարաբերությունների համար. սեռական դժգոհությունը, որը ժամանակի ընթացքում պահպանվում է, բաժանման հիմնական պատճառներից մեկն է: «Կանայք, ովքեր հաճախ ձեւացնում են, սովորաբար վերջում ճշմարտությունն են ասում՝ խնդիրը տեսանելի դարձնելով: Տղամարդկանց համար ավելի դժվար է ազնիվ լինել: Նրանք վախենում են կորցնել իրենց ալֆա տղամարդու կարգավիճակը՝ ինչպես կանանց, այնպես էլ իրենց ընկերների շրջանում»,- ասում է Մադրիդի թերապեւտիկ աջակցության կենտրոնի սեքսապաթոլոգ, կրթական հոգեբան եւև ընտանեկան թերապեւտ Ռաուլ Գոնսալեսը:

Имитируя оргазм: Зачем люди делают это?
Спрашивать, почему люди имитируют оргазм, все равно что спрашивать, почему приукрашивают резюме, почему существуют клиники косметической хирургии или почему люди используют фильтры в социальных сетях. Ответ всегда один: реальность не нравится, поэтому ее приукрашивают, маскируют, придают фальшивые атрибуты, которых на самом деле нет, пишет El Pais.
Правильный вопрос будет не в том, почему симулируют оргазм, а в том, для чего. Обман всегда преследует награду, но в случае с сексом это может быть не так очевидно. Что мы получаем, заставляя другого поверить в то, что достигли кульминации, кроме ложных отзывов об их способах занятия любовью и самой механике удовольствия?
По словам исследователей из Университета Этвеша Лоранда в Венгрии, женщины имитируют сексуальную кульминацию, потому что чувствуют себя неуверенно и не хотят казаться «ненормальными или неадекватными». Таков вывод одного из самых последних исследований на эту тему, проведенного с участием 360 гетеросексуальных женщин и опубликованного в Science Direct. Те, кому было трудно достичь оргазма, были наиболее склонны к притворству. «Хотя трудности с оргазмом у женщин связаны как с более высоким уровнем неуверенности, так и с беспокойством по поводу самооценки их партнера, именно первый мотив — проистекающий из их собственного чувства неуверенности — был наиболее сильно связан с их большей вероятностью имитации оргазма», — написали исследователи.
Мужчины, конечно, тоже делают это. Видимо, им тяжелее, потому что семяизвержение связано с оргазмом, хотя не всегда. «Это случай ретроградной эякуляции, которая происходит в мочевом пузыре, минуя уретру. Это происходит после радикальной простатэктомии [удаления предстательной железы]», — объясняет Франсиска Молеро, гинеколог, сексолог, директор Иберо-американского института сексологии и президент Испанской федерации сексологических обществ. «В этих случаях, даже если есть оргазм, он может не быть идентифицирован как таковой, потому что это другое ощущение. Иногда при приеме некоторых лекарств, особенно нейролептиков или антидепрессантов, оргазмическое ощущение, которое обычно сопровождает эякуляцию, пропадает или становится почти незаметным», — говорит сексолог.
Молеро утверждает, что оргазм имитируют представители обоих полов, «хотя и гораздо реже, чем раньше». «Что более распространено, так это притворяться в начале отношений, чтобы хорошо выглядеть или не задевать чувства другого; потому что сексуальный вопрос становится все более важным для отношений; сексуальная неудовлетворенность, сохраняющаяся с течением времени, — одна из главных причин расставания». «Женщины, которые часто притворяются, обычно в конце концов говорят правду, делая проблему видимой. Мужчинам труднее быть честными. Они боятся потерять свой статус альфа-самца, как с женщинами, так и среди своих друзей», — говорит Рауль Гонсалес, сексолог, педагогический психолог и семейный терапевт из центра терапевтической поддержки в Мадриде.