Թասմանյան թանգարանը խտրականության մասին բողոքից հետո Պիկասոյի գործերը կախել է կանանց զուգարանում
Պաբլո Պիկասոյի մի քանի աշխատանքներ այժմ ցուցադրվում են ավստրալական Թասմանիայի Հին եւ նոր արվեստի թանգարանի (MONA) կանանց զուգարանում, հայտնում է ABC News-ը։
Պիկասոյի նկարներն ի սկզբանե ցուցադրվել են ամերիկացի նկարչուհի Կիրշա Քեչելեի Ladies Lounge ինստալյացիայի մեջ, որը հասանելի է միայն կին հյուրերին, իսկ շամպայնը մատուցվում է տղամարդ սպասավորների կողմից։ Հյուրասենյակում ներկայացված են նաեւ թանգարանի ամենահայտնի գործերը՝ Պիկասոյից եւ այլ նկարիչներից: Ինստալյացիան բացվել է 2020 թվականին։
2023 թվականի ապրիլին Նոր Հարավային Ուելսի բնակիչ Ջեյսոն Լաուին մերժեցին մուտք գործել դահլիճ, եւ նա բողոք ներկայացրեց Թասմանիայի քաղաքացիական եւ վարչական դատարան՝ պնդելով, որ թանգարանը խախտել է խտրականության դեմ օրենքը՝ չապահովելով ապրանքներ եւ ծառայություններ նրանց համար, ովքեր վճարել են թանգարանի տոմսի համար, բայց չեն նույնականացվում որպես կին: Շուտով իլյուստրացիան փակվեց, իսկ ապրիլին դատավորը որոշեց, որ այն խտրական է:
Թանգարանին տրվել է 28 օր՝ տղամարդկանց մուտքը Ladies Lounge-ում ապահովելու համար: Սակայն ներկայացուցիչներն այլ լուծում են գտել՝ Պիկասոյի աշխատանքները տեղադրելով կանանց զուգարանում։
«ՄՈՆԱ-ն նախկինում երբեք կանանց զուգարաններ չի ունեցել, դրանք բոլորը միասեքս են եղել»,-Instagram-ում գրել է Քեչելեն,-«Բայց հետո Ladies Lounge-ը ստիպված եղավ փակվել մի տղամարդու կողմից հարուցված դատական ​​գործի պատճառով, եւ ես պարզապես չգիտեի, թե ինչ անել Պիկասոյի այս բոլոր աշխատանքների հետ»:
Ladies Lounge-ը վերաբերում է Ավստրալիայի պատմության այն շրջանին, երբ կանայք 1965 թվականին երկրի փաբերում խմելու իրավունք ստացան։ Մինչ այդ կանանց կամ ուղարկում էին կողային սենյակներ, որտեղ նրանցից չափազանց մեծ գումարներ էին գանձում, կամ ընդհանրապես արգելում էին այցելել նման հաստատություններ:

Тасманский музей повесил работы Пикассо в женском туалете после жалобы на дискриминацию
Несколько работ Пабло Пикассо теперь представлены в женском туалете в Музее старого и нового искусства (MONA) в Тасмании, Австралия, сообщает ABC News.
Картины Пикассо первоначально были представлены в инсталляции американской художницы Кирши Кечеле «Ladies Lounge», доступной только для гостей женского пола,  шампанское подавалось дворецкими-мужчинами; в гостиной также представлены некоторые из самых известных работ музея: Пикассо и других художников. Инсталляция открылась в 2020 году.
В апреле 2023 года Джейсону Лау, жителю Нового Южного Уэльса, было отказано во входе в зал, он подал жалобу в гражданский и административный суд Тасмании, утверждая, что музей нарушил антидискриминационный закон и, не обеспечив «справедливое предоставление товаров и услуг тем, кто заплатил за билет в музеи, но не идентифицирует себя как женщины. Вскоре после этого инсталляцию закрыли, а в апреле судья постановил, что инсталляция носила дискриминационный характер.
Музею дали 28 дней на то, чтобы мужчинам позволили посещать «Ladies Lounge». Однако он нашел лазейку, разместив работы Пикассо в женском туалете.
«Раньше в MONA никогда не было женских туалетов, все они были унисекс», — написала Кечеле в Instagram. «Но потом Ladies Lounge пришлось закрыть из-за иска, возбужденного мужчиной, и я просто не знала, что делать со всеми этими Пикассо».
«Ladies Lounge» отсылает к моменту в австралийской истории, когда в 1965 году женщины получили право пить в пабах страны. До этого женщин либо отправляли в боковые комнаты, где с них взимали непомерные деньги, либо вообще запрещали посещать подобные заведения.