Ձյունե հեքիաթ Չինաստանի Ice and Snow World փառատոնում
Մարդիկ առավելագույն օգուտ են քաղում ցուրտ եղանակից Չինաստանի հյուսիս-արեւելքում. քանդակագործները հմտորեն հատել են սառույցը՝ այն վերածելով բարդ կոնստրուկցիաների, որոնք հիշեցնում են նշանավոր ամրոցներն ու տաճարները, իսկ այցելուները գնահատում են արվեստի գործերը եւ հուզմունքը սառցաբլրակներից Խարբինի Ice and Snow World ամենամյա փառատոնում, տեղեկացրել է AP-ը։
Ծովափնյա հրապարակում ներկայացված են արվեստի տասնյակ հսկա գործեր, ինչպիսին են Հնդկաստանի Թաջ Մահալը, Օսակա ամրոցը Ճապնոիայում եւ Պեկինի Երկնքի տաճարը, որոնք բոլորն էլ փորագրված են սառույցի թափանցիկ բեկորներից (լուսանկարները կարող եք դիտել այստեղ)։
«Սառցե քանդակը լրիվ նույնն է (ինչպես Երկնքի տաճարը)»,- ասել է Ցզին Իթինը, որն իր ծնողների հետ եկել է Շանհայից:
Փառատոնում ցուցադրվել է նաեւ սառցե քանդակ, որը ոգեշնչված է չինական «Լյաոնին» ավիակրից:
лед.png (626 KB)
лед1.png (469 KB)
65 մետր երկարությամբ, 15 մետր լայնությամբ եւ 13 մետր բարձրությամբ քանդակը կառուցված է նավի հիմքի եւ եռակցված պողպատե կառուցվածքի վրա՝ որպես շրջանակ։ Դրա արտաքին տարրերը, ներառյալ տախտակամածը եւ կղզին, պատրաստված են սառցե բլոկներից, հայտնել է «Սինհուա»-ն։
Գլխավոր փառատոնն ընդգրկում է քաղաքի 1 քառակուսի կիլոմետր տարածք, իսկ քանդակների համար օգտագործվել են 13 հազար խորանարդ մետր սառցե բլոկներ՝ կտրված հիմնականում մոտակա Սունհարի գետից։

People are making the most of the freezing weather in northeast China, as sculptors delicately carve ice into intricate structures resembling iconic castles and temples, and visitors enjoy the art and thrill of ice slides and other attractions at the annual Harbin Ice and Snow World festival, AP reports.
The waterfront venue features dozens of giant works of art, like the Taj Mahal in India, Osaka Castle in Japan, and Beijing’s own Temple of Heaven—all carved from translucent blocks of ice.
“The ice sculpture looks exactly like [the Temple of Heaven],” said Jin Yiting, who traveled from Shanghai with her parents.
The festival also featured an ice sculpture inspired by China’s aircraft carrier Liaoning. The sculpture, 65 meters long, 15 meters wide and 13 meters high, is built using a barge and a welded steel structure as a frame. Its exterior elements, including the flight deck and island, are made of ice blocks, Xinhua reports.
The main festival covers one square kilometer of the city, and the sculptures use 13,000 cubic meters of ice blocks—mostly cut from the nearby Songhua River.
The ice slides, the longest of which reaches 521 meters, are a key attraction of this winter festival.