Մուլտիվիտամինները կփրկեն տղամարդկանց քաղցկեղից
Պարզվում է` մուլիտիվիտամինների կանոնավոր ընդունումը օգնում է նվազեցնել  քաղցկեղով հիվանդանալու վտանգը տղամարդկանց մոտ հասուն տարիքում: Bloomberg-ը, հղում անելով  Journal of the American Medical Association-ին, նշում է, որ 10 տարի իրականացրած փորձի ընթացքում ուսումնասիրվողների մի մասին, ամեն օր տալիս էին պլացեբո, իսկ մյուսներին` մուլտիվիտամիններ: Ուսումնասիրություններին մասնակցում էր 50 տարեկան մոտ 15 հազար տղամարդ:
Փորձի արդյունքում պարզվեց, որ վիտամիններ ընդունողների մոտ 8 տոկոսով ավելի քիչ են  զարգանում օնկոլոգիական հիվանդությունները, քան նրաց մոտ, ովքեր ընդունել էին պլացեբո: Սակայն հետազոտության ղեկավարներից մեկը` Հովարդ Սեսոն զգուշացրել է, որ ստացված արդյունքը դեռեւս հնարավորություն չի տալիս մուլտիվիտամիններ նշանակել քաղցկեղի բուժման համար:
Հիշեցնենք, որ այս հետազոտությունները ժխտեցին այն կարծիքը, որ վիտամիններն ու մուլտիվիտամինները, մասնավորապես, վիտամին E-ն վնասակար են տղամարդկանց առողջությանը:

Мультивитамины спасут мужчин от рака
Оказывается, регулярное употребление мультивитаминов помогает снизить риск заболевания раком у мужчин в зрелом возрасте. Как сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на Journal of the American Medical Association, во время 10-летнего эксперимента части испытуемых ежедневно давали плацебо, а другим доставались мультивитамины. В исследовании принимало участие около 15 тыс. 50-летних мужчин.
По итогам эксперимента выяснилось, что у участников принимавших витамины, на 8% реже развивались онкологические заболевания, чем у тех, кто употреблял плацебо. Однако один из руководителей исследований Говард Сессо предупредил, что полученный результат пока что не разрешает выписывать мультивиамины в качестве способа профилактики от рака.
Напомним, что это исследование опровергло данные предыдущих экспериментов, согласно которым мультивитамины и витамины, в частности витамин Е, наносят значимый вред мужскому здоровью.