Մուլտիվիտամինները կփրկեն տղամարդկանց քաղցկեղից
Պարզվում է` մուլիտիվիտամինների կանոնավոր ընդունումը օգնում է նվազեցնել  քաղցկեղով հիվանդանալու վտանգը տղամարդկանց մոտ հասուն տարիքում: Bloomberg-ը, հղում անելով  Journal of the American Medical Association-ին, նշում է, որ 10 տարի իրականացրած փորձի ընթացքում ուսումնասիրվողների մի մասին, ամեն օր տալիս էին պլացեբո, իսկ մյուսներին` մուլտիվիտամիններ: Ուսումնասիրություններին մասնակցում էր 50 տարեկան մոտ 15 հազար տղամարդ:
Փորձի արդյունքում պարզվեց, որ վիտամիններ ընդունողների մոտ 8 տոկոսով ավելի քիչ են  զարգանում օնկոլոգիական հիվանդությունները, քան նրաց մոտ, ովքեր ընդունել էին պլացեբո: Սակայն հետազոտության ղեկավարներից մեկը` Հովարդ Սեսոն զգուշացրել է, որ ստացված արդյունքը դեռեւս հնարավորություն չի տալիս մուլտիվիտամիններ նշանակել քաղցկեղի բուժման համար:
Հիշեցնենք, որ այս հետազոտությունները ժխտեցին այն կարծիքը, որ վիտամիններն ու մուլտիվիտամինները, մասնավորապես, վիտամին E-ն վնասակար են տղամարդկանց առողջությանը:

It turns out that the regular use of multivitamins can reduce the risk of cancer for middle-aged men. As reported by Bloomberg referring to the Journal of the American Medical Association, during a 10-year study some of those who were taking part in the experiment were given a placebo daily, and the others were given multivitamins. The study involved about 15 thousand 50-year-old men.
The results of the experiment revealed that those participants who took vitamins were by 8 percent less likely to develop cancer than those who used a placebo. However, one of the research leaders Howard Sesso warned that the results do not allow yet prescribing multivitamins as a means to prevent cancer.
This study refutes the data from previous experiments, according to which the multivitamins and vitamins, in particular vitamin E, cause significant harm to men's health.