Երեւան եւ Թբիլիսի. տուրիզմի ուրախություններն ու սարսափները
Տուրիզմի հարցն այս տարվա ամռան սկզբի հիմնական թեմաներից էր, առավել եւս, որ Ազգային ժողովում նույնպես բուռն քննարկում էին երկիր զբոսաշրջիկների ներգրավելու հարցը: Այսօր մենք, ամառն էլ ավարտին է մոտենում, հենց այդ մասին կխոսենք, բայց ահա թե ինչ կպատմենք: Ինչպես ամառային արձակուրդները ծրագրող մեր հայրենակիցներից շատերը, մենք նույնպես որոշեցինք Վրաստան մեկնել: Բայց ոչ ծովափ, քանի որ Քոբուլեթին կարելի է վերանվանել, ասենք, Little Armenia: Մենք որոշեցինք Մոսկվայից ժամանած մեր հյուրերի հետ Թբիլիսի գնալ: Մեր հյուրերը՝ Օլյան ու Անդրեյը, իրենց տեղի ազգականներից ավտոմեքենա վերցրեցին, եւ նավիգատորում «Թբիլիսի» նշելով՝ վաղ առավոտյան ճամփա ընկանք:
Մեր արկածները սկսվեցին անմիջապես, երբ ես սկսեցի հեռախոսից աշխուժորեն հաղորդող կնոջ հետ վիճել, թե ինչպես է ավելի լավ Թբիլիսի հասնել: Կինը համառորեն մեզ ուղղորդում էր դեպի Վանաձոր, հետո՝ Ալավերդի: Արդյունքում մեր հյուրերն ուրախությամբ արձանագրեցին, որ միայն Ռուսաստանում չէ, որ ճանապարհներն այդքան վատն են, իսկ մայթեզրերին այդքան աղբ է կուտակված: Վանաձորից հետո նավիգատորը մեզ դուրս բերեց դեպի Ալավերդի տանող կառուցվող ճանապարհ, ինչի արդյունքը ծակված անիվն ու տեղի իշխանությունների հասցեին որոշակի ակնարկներն էին՝ Ռուսաստանում այդ տեսակի ներկայացուցիչների հետ հետագա համեմատությամբ:
Վերջապես, անջատելով նավիգատորը, գտանք դեպի Դիլիջան տանող ճանապարհը, մի ամբողջ շրջան կատարեցինք, ուղղվեցինք Նոյեմբերյան, այնտեղից էլ՝ Վրաստան:
Նորմալ ասֆալտ տեսնելով՝ մենք ու Օլյան՝ Անդրեյի հետ, սարսափելի ուրախացանք: Մեկ ժամից արդեն Թբիլիսիում էինք, արագորեն տեղավորվեցինք բոլորին հայտնի կայքով նախապես գտած բնակարանում եւ քաղաք շարժվեցինք՝ գլխավոր ծիսակարգն իրականացնելու. խինկալի, օջախուրի եւ լիմոնադ:
Երեկոյան ժամը 5-ն էր, եւ այստեղ մենք հասկացանք, թե ինչ է տուրիզմը:
Վերջին 5 տարիներին ամեն տարի կնոջս հետ Թբիլիսի ենք գնում, բայց մարդկանց նման բազմություն երբեք չենք տեսել: Ասել, որ Երեւանում շատ զբոսաշրջիկ կա, այն ամենի ֆոնին, ինչ տեսանք Թբիլիսիում, նույնն է, ինչ «Ռեալ»-ը համեմատել «Փյունիկ»-ի հետ: Չեմ ուզում քննարկել վրացական իշխանությունների գրագետ կամ ոչ գրագետ քաղաքականությունը, բայց այն, որ երկրի ենթակառուցվածքները զարգանում են՝ ելնելով տուրիզմի պահանջներից, փաստ է: Շահում է գանձարանը, շահում է քաղաքացին, շահում է զբոսաշրջիկը. բոլորը շահեկան վիճակում են: Եվ սա հաստատ տարբերվում է մեր, այսպես կոչված, Հայաստան զբոսաշրջիկների ներգրավելուն ուղղված քաղաքականությունից: Մեկ պարզ պատճառով. վրացիները հիմքն են փոխել, այն նոր ու ավելի ամուր են դարձրել, իսկ մենք կոսմետիկ վերանորոգում ենք արել, հին շենքը սպիտակ ներկով ենք ներկել՝ ամբողջ համակարգի բորբոսը քողարկելու համար: Միայն Թբիլիսին զբոսաշրջիկի համար շատ ավելի հետաքրքիր է, քան Գառնի-Գեղարդ-Սեւան-Տաթեւ ու երեւանյան ռեստորաններ դասական երթուղին: Բացատրեմ, թե ինչու: Հին Թբիլիսիով քայլե՞լ եք: Այո՞: Իսկ որքան հաճելի է, որ մենք՝ հայերս ենք այն կառուցել, իսկ նրանք վերցրել ու, պատկերացնո՞ւմ եք, այդ տխմարները չեն քանդել քաղաքի կենտրոնը (հին քաղաքը): Նրանք՝ մեր անեկդոտների հիմար հերոսները: Փոխարենը մենք՝ հայերս, ամենախելացին ենք, մեզ մոտ՝ Երեւանում, ահա այսպիսի հին կենտրոն կա: Օյ... ներեցեք... հին կենտրոն... իսկ ո՞ւր է: Իսկ ի՞նչ է դա: Ասում եք՝ քանի՞ տարեկան է ձեր քաղաքը: Ի՜նչ եք ասում... Իսկ ցույց կտա՞ք 16-17-րդ դարի շենք: Չկա՞ն: Միայն ռեստորաննե՞ր են:
Էլ ի՞նչ կարող է Երեւանում տեսնել զբոսաշրջիկը: Ինքներդ ասացեք... երգող շատրվաննե՞րը: Դե՝ նաեւ մի փոքր զբոսանք Հյուսիսային պողոտայով: Իսկ հետո՞: Որեւէ օբյեկտ եւ ուտե՞լ:
Երեւանում չկա վայր, որտեղ կարելի է հաճելի զբոսանքի դուրս գալ: Եվ ասեմ հետեւյալը. մինչ վերջին մի քանի տարիներին, քանի դեռ Իրանից բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ էին գալիս Հայաստան, իսկ մենք բոլոր մակարդակներում հանգիստ թալանում ու խաբում էինք նրանց՝ կարծելով, որ այս մեղրը հավերժ կաթելու է, վրացիները կարողացան նրանց իրենց կողմը գրավել: Թբիլիսիում իրանցիների թիվը շատ ավելին էր, դե՝ հաստատ պակաս չէր, քան Հայաստանում:
Թբիլիսիի Հավլաբարը երկու տարվա ընթացքում հոսթելների փոքրիկ քաղաքի է վերածվել, որոնք գեղեցիկ կանգնած են հին տների ֆոնին: Այսքան զբոսաշրջիկ այստեղ դեռ երբեք չէինք տեսել: Իհարկե՝ սովորաբար բազմաթիվ հայեր ու ադրբեջանցիներ էին լինում, եւ ռուսներ, բայց այս տարի մեզ զարմացրեց մահմեդական երկրների ներկայացուցիչների թիվը. առաջին տեղում էին ԱՄԷ-ն, Կատարն ու Թուրքիան: Մեզ դուր չեկավ, սակայն, թե ինչ է կատարվում Թբիլիսիի փողոցներից մեկում՝ Դավիթ Աղմաշենեբելիում. մեկ տարի առաջ հունիսին այն գեղեցիկ ու հանդարտ փողոց էր՝ միայն թուրքական քյաբաբով, իսկ այս տարի փողոցը կարելի էր վերանվանել Թուրքական թաղամասի:
Ամեն քայլափոխի թուրքական խոհանոցով ռեստորաններ էին՝ հիջաբներով կանանցով ու նրանց ուղեցկող տղամարդկանցով, կային ռեստորաններ՝ հալալ մսով... տպավորություն էր, որ ինչ-որ տեղ Իսլամաբադում ենք:
Ավելի ուշ տանտերը մեզ բացատրեց, որ այս տարի նման հոսք է սկսվել, քանի որ թուրքական բանկերն իրենց քաղաքացիներին Վրաստանում բիզնես սկսելու վարկեր են տրամադրում (չգիտենք՝ որքանով է սա ճիշտ, բայց մարդն այդպես ասաց):
Բացի այդ՝ Թբիլիսում օդանավակայան կա, որի մասին բոլորս գիտենք, քանի որ այնտեղից թռիչքներն ավելի էժան են, քան Երեւանից, դեպի օդանավակայան եւ հակառակ ուղղությամբ ավտոբուսներ կան:
Ի դեպ՝ ահա եւ Թբիլիսիի նորարարությունը. գազով ավտոբուս:
Եվ Թբիլիսիում ծառերն անխնա կերպով չեն հատում, ինչպես Երեւանում:
Եվ կանաչ զբոսայգիները՝ առանց սրճարանների, բավական շատ են (իսկ Երեւանո՞ւմ):
Ի դեպ՝ Հավլաբարի ճաշարաններում գները նույնն են, ինչ կենտրոնում: Սակայն Հավլաբարի զբոսաշրջային հատվածում ավելի լավ է չճաշել. գները նախատեսված են զբոսաշրջիկների համար, իսկ որակի իմաստով ռեստորան բառը համարձակորեն կարող եք փոխարինել ճաշարանով:
Իսկ սա ճոպանուղու հերթն է (ասում են՝ մեզ մոտ կար նման բան, բայց ո՞ւմ էր պետք):
Համերգ փողոցում: Այս իմաստով, սակայն, Երեւանն այս տարի շատ լավ ջանաց:
Սա Դավիթ Աղմաշենեբելիում է, բայց արդեն ոչ «թուրքական թաղամասում»:
Ի դեպ՝ նույն փողոցը:
Երեւանի քաղաքապետարանը, հույս ունենք, կնկատի, որ սալաքարերով ճանապարհը պետք չէ ասֆալտապատել:
Թբիլիսին գիշերը:
Ցուցանակների հարցում ամեն ինչ կարգին է:
Իսկ փաբերում Գինես կա))): Եվ հումոր...)))
Հին շենքերը չեն քանդում: Եվ մետրոյում քարտեզը երկու լեզվով է: Եվ կանգառներում վրացերեն ու անգլերեն նշումները հենց այնպես չեն հայտնվում, ինչպես մեզ մոտ...))
Իսկ հարազատ քաղաք վերադարձին մեզ սպասում էր հերթական կտրված ծառը մեր փողոցում՝ կանաչ ծաղկուն բարդի...
... անձրեւին ասֆալտապատում...
... դրա արդյունքը մեկ օր անց (լավ է՝ ինչ-որ մեկն իր համար ջիփ է գնել, հավանաբար՝ այսքան փող լվանալուց հետո)...
... ոչնչացող այգին Ամերիկյան համալսարանի հետեւում, եւ բետոն, բետոն, բետոն ու ոչ մի ծառ քաղաքի կենտրոնում:
Զարմանալի է, որ, ասենք, Սարյանի արձանի մոտ գտնվող այգին դեռ չեն հրդեհել՝ ինչպես Խոսրովի անտառը, որպեսզի մեկ-երկու տարի անց ինչ-որ պատճառաբանությամբ հերթական հյուրանոց-հանգստավայրը կառուցեն:
Հիմա փորձեք վեր կանգնել ֆեյսբուքյան կեղծ-ազգային հայրենասերների բարձրագոչ հավաստիացումներից, որ Հայաստանը երկրորդ Շվեյցարիա է, տուրիզմի մասին քաղաքական գործիչների հիմար հայտարարություններից, ձեզ միջին վիճակագրական եվրոպացու տեղը դրեք ու ինքներդ ձեզ հարցրեք, թե ինչո՞ւ պետք է զբոսաշրջիկը Հայաստան գա:

Тема туризма в этом году была одной из основных тем в начале лета, тем более что в Национальном собрании тоже бурно обсуждался вопрос привлечения туристов в страну. Мы сегодня, как раз лето подходит к концу, именно об этом и поговорим, но расскажем мы вот о чем. Как большинство наших соотечественников, которые летом планируют свой отдых, мы спланировали его в направлении Грузии. Но на море мы решили не отправляться, потому что Кобулети можно спокойно переименовывать в нечто вроде Little Armenia, а отправились мы с нашими гостями из Москвы в Тбилиси. Наши гости – Оля и Андрей – одолжили у своих здешних родственников автомобиль и вбив в навигатор «Тбилиси» ранним утром двинулись с нами в путь.
Наши приключения начались сразу, когда я вступил в спор с женщиной, бодро вещавшей из телефона, как нам следует ехать. Телефонавещательница нас отправила через славный город Ванадзор к городу Алаверди, что стоило нашим гостям радостного заявления, что оказывается не только в России такие кошмарные дороги и количество мусора, выброшенного на обочинах. После Ванадзора навигатор вывез моих наивных друзей на строящуюся дорогу в Алаверди, чему результатом стало проколотое колесо и шквал реплик в адрес местных властей с последующим сравнением этого вида с такими же в России.
Наконец, вняв голосу разума, выключив навигатор, мы нашли дорогу в Дилижан, сделали целый круг на нормальной дороге, отправились в Ноемберян и оттуда прямиком в Грузию.
Радости при виде нормального асфальта у нас и Оли с Андреем было до фига и больше. Через час мы были уже в Тбилиси, быстро заселились в снятую через всем известный сайт квартиру, и двинули в город, чтобы совершить главный ритуал – хинкали, оджахури и лимонад.
Было часов 5 вечера и тут мы поняли, что такое туризм.
В Тбилиси мы с женой едем вот уже последние пять лет каждый год, но такого столпотворения, мы еще не видели. Говорить о том, что в Ереване много туристов на фоне того, что творится в Тбилиси – это как «Реал» сравнивать с «Пюником». Я не берусь обсуждать грамотная или неграмотная политика у грузинских властей, но то, что сама инфраструктура страны реально развивается под туризм – это факт. Выигрывает казна, выигрывает обыватель, выигрывает турист – все в выигрыше. И это точно отличается от той, так называемой нашей политики, направленной на привлечение туристов в Армению, по одной простой причине – грузины поменяли фундамент, сделали новый и прочный, а мы сделали косметический ремонт, старое обветшалое здание просто покрасили белой краской, чтобы скрыть плесень всей системы. Один Тбилиси для туристов будет намного интереснее – чем весь классический тур – Гарни, Гегард, Севан, Татев и Ереванские рестораны. Объясняю почему – вы гуляли по старому Тбилиси? Да? А ведь приятно, мы строили, армяне, а они взяли, представляете, сволочи такие, и центр города (старый город) не разрушили. Это они-то – вечно глупые герои наших анекдотов, зато мы армяне, самые умные, у нас в Ереване вооооон какой старый центр!!! Ой…извините, старый центр….а где он? А что это такое? Ааа сколько говорите вашему городу лет? Да вы что? Ну-ну, а покажите здания 16-17 века? А что? Нет, только рестораны?
Ну что смотреть туристу в Ереване? Ну сами скажите, на поющие фонтаны? Ну прошлись по Северному проспекту. А дальше то что? В объект и пожрать?
Нет места в Ереване, где можно приятно прогуляться, и отмечу следующее, пока в течение последних лет к нам валом валили туристы из Ирана, а мы здесь тихо-мирно обкрадывали и обманывали на всех уровнях, думая, что этот мед будет вечно капать, грузины смогли привлечь их в свою страну. Представителей Ирана в Тбилиси было намного больше, ну точно не меньше, чем в Армении. В Тбилиси, Авлабар, превратился за два года в мини-городок хостелов, прекрасно отделанных на фоне стареньких домов, такого количества туристов, мы еще не видели – правда отметим, что обычно бывало много армян и азербайджанцев, и русских, но в этом году нас поразило количество представителей мусульманских стран – ОАЭ, Катар, Турция – были на первом месте. Кстати, чтобы не казалось, что мы тут оду поем грузинам, нам самим очень не понравилось то, что творилось на одной из самых красивых улиц Тбилиси - Давида Агмашенебели, год назад в июне, это была красивая и тихая улица только с одним турецким кебабом, а в этом году улицу спокойно можно было переименовывать в Турецкий квартал.
На каждом шагу были рестораны турецкой кухни, забитые до отказа дамами в хиджабах с мужиками иже с ними, были индийские рестораны с халяльным мясом, у нас реально сложилось впечатление, что мы где-то в Исламабаде.
Как позже нам пояснил хозяин квартиры, такой наплыв начался в этом году, после того как турецкие банки начали выдавать своим гражданам кредиты на бизнес в Грузии (не знаем, насколько это правда, но человек так сказал).
А еще в Тбилиси есть аэропорт, о котором все мы знаем, потому что оттуда лететь дешевле, чем из Еревана, туда и оттуда ходит автобус.
Кстати, вот вам и нововведение Тбилиси – автобус на сжиженном газе.
И еще, деревья в Тбилиси не вырубают так безбожно как в Ереване.
И зеленых парков, без кафе (много таких в центре Еревана?) предостаточно.
Кстати, цены в забегаловках одни и те же в центре. Кстати, в забегаловках в туристической части Авлабара лучше не есть по ценам все рассчитано на туристов, по качеству слово ресторан смело заменяйте на забегаловку.
А это очередь на фуникулер (говорят, у нас такой был, но зачем он нам нужен).
Концерт на улице, но в этом плане, Ереван в этом году постарался лучше.
Это на Давида Агмашенебели, но уже вне «турецкого квартала».
Кстати, та же улица, мэрия Еревана, надеемся, заметит, что булыжники совсем не надо заливать асфальтом.
Тбилиси ночью.
С указателями все в порядке.
И в пабах есть Гиннес)))
И юмор)))
Старинные здания не рушат. И в метро на карте на двух языках.И таблоиды на остановках на грузинском и английском не просто так вертятся, как у нас))
А по приезду в родной город, нас ждало очередное вырубленное дерево на нашей улице – зеленый цветущий тополь
прокладка асфальта в дождь
его результат через день (благо кто-то купил себе джип, видимо, после такого обмыва бабла)
уничтожающийся парк за Американским университетом, и бетон, бетон, бетон и никаких деревьев в центре города, странно, что скажем парк у памятника Сарьяна еще не подожгли как Хосров, чтобы через годик другой под какой-нибудь мазой отель-ресорт очередной воздвигнуть.
Теперь, попытайтесь абстрагироваться от себя, от истерических оров фейсбучных псевдо-национал патриотов о том, что Армения – это вторая Швейцария, от глупых заявлений политиков о туризме, поставьте себя на место среднеевропейского туриста, и ответьте себе, зачем туристу приезжать в Армению?