«Коммерсантъ. FM»-ի տեսաբան Պյոտր Վորոնկովը ռադիոընկերության եթերում պատմել է Հայաստանի գեղեցկության եւ հենց այս եղանակին ճանապարհորդելու առավելությունների մասին։
«Հայաստանն այսօր։ Ցանկանում էի ճանապարհորդություն առաջարկել մայիսյան տոներին, սակայն այդ ամենը կապված է իրարանցման, գների եւ նյարդերի հետ։ Թեեւ եթե մտածել եք, անպայման մեկնեք։ Պարզապես Հայաստանի լեռների, գետերի, ամբողջ բնության, տեսարժան վայրերի, կոլորիտի եւ բույրերի վեհություն, իմ կարծիքով, իրարանցում տանել չեն կարողանում։ Ի՞նչ կասեք շիկացած ավազի վրա պատրաստված հայկական խիտ սուրճը խմելու եւ ամբողջ ընթացքում ինչ-որ տեղ շտապելու մասին՝ նայելով ժամացույցին։
Դա նույնքան անմիտ է, որքան 2 րոպեի ընթացքում փորձել պատմել աշխարհում առաջին քրիստոնեական պետության հուշարձանների հնության մասին։ Մի անգան պարտադիր ծրագրերի շարք կնվիրեմ այդ թեմային։ Բայց ճանապարհորդության համար ամենահարմար եղանական է սկսվում»,- նշել է Վորոնկովը։
Լրագրողի խոսքով՝ հիմա Հայաստան այցելելու ճիշտ ժամանակն է, քանի որ հյուծող շոգ չէ. «Ամենուր կանաչ է, ծաղիկներ, իսկ օդն այնքան լի է թարմությամբ, որ այն կարելի է ճաշակել որպես տեղի գլխավոր նրբահամ կերակուր։ Ի դեպ, կերակուրների մասին՝ խորոված, քաբաբ, տոլմա. այս հիասքանչ ճաշացանկը ձեզ կառաջարկեն Կովկասի շատ այլ երկրներում։ Այդ պատճառով մեկնում ենք Սեւանա լիճ՝ ճաշակելու յուրօրինակ կերակուր։ Դա եւս քաբաբ է, բայց պատրաստված խեցգետնից. համից չես կշտանա։
Իսկ ձուկ խորհուրդ կտամ փորձել Գառնի-Գեղարդում՝ ձորակում, ուր հոսում է Ազատ գետը։ Հարցրեք տեղացիներից. ճանապարհով վարում եք դեպի ներքեւ. այնտեղ իշխան եւ ստերլետ են բուծում։
Պատրաստում են սրճարանում։ Բանջարեղենով եւ համեմունքով շոգեխաշում են այնպես, ինչպես կյանքում երբեք չեք փորձել։ Իսկ ստերլետը պատրաստում են գրիլի վրա։ Կրկին ապշեցուցիչ համեղ է։ Արդեն ժամանակ է, թեեւ նոր էի սկել պատմել Հայաստանի մասին»…

«Люля из свежайших раковых шеек — это бомба, объеденье !»: Коммерсантъ. FM
<В>Обозреватель «Коммерсантъ. FM» Петр Воронков рассказал в эфире радиостанции о красотахи вкусностях Армении, преимуществах путешествия туда именно сейчас... <В>
«Армения сегодня! Хотел предложить вояж на майские праздники, но это ажиотаж, цены, нервы. Хотя, если надумали, обязательно отправляйтесь!- зазывает он.- Просто величие гор, озер, всей природы Армении, ее достопримечательностей, колорита и ароматов, на мой взгляд, не терпят суеты. Ну как скажите пить тот самый крепкий, густой армянский кофе, сваренный в раскаленном песке, и все время куда-то опаздывать, глядя на часы?
Так же нелепо, как за 2 мин пытаться рассказать о памятниках старины первого в мире христианского государства. Этой теме однажды я обязательно посвящу серию программ. Но погода для путешествия наступает самая подходящая».
По словам журналиста, сейчас самое время для Армении еще и потому, что нет изнуряющей жары: «Все уже все в зелени, цветах, а воздух настолько насыщен свежестью, что его можно вкушать, как главный местный деликатес»... «Кстати, о деликатесах: шашлык, люля, долма — это замечательное, без нотки иронии, меню вам предложат еще много где на Кавказе. Поэтому отправляемся на озеро Севан, отведать особенного блюда, - продолжает он рассказ.-  Это тоже люля, но из свежайших раковых шеек — это бомба, объеденье.
А вот отведать деликатесной рыбы я бы рекомендовал на перегоне Гарни-Гегард, только внизу, в ущелье, там где вьется река Азат, сразу за Гарни, вправо, спросите у местных: по крутой дорожке рулите вниз, там форель и стерлядь разводят.
И в кафе готовят. С овощами и специями тушат, так что вы в жизни не пробовали, а стерлядь жарят на гриле, и тоже обалденно вкусно. Ну вот, уже время. Хотя я только начал рассказывать об Армении»...