Հայ հոգեւորականը կոչ է անում Հելոուինի փոխարեն նշել Բուն Բարեկենդանի տոնը
Հելոուինն ընդամենը երեւույթ է, այն չի կարող տոն անվանվել, մեր արմատների հետ ոչ մի կապ չունի եւ համարվում է մարտահրավեր: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ նշեց Արարատյան Հայրապետական Թեմի Արաբկիր համայնքի հոգեւոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Բաբկեն քահանա Հայրապետյանը:
Հոկտեմբերի 31-ին Կաթոլիկ եկեղեցու կողմից նշվող Հայտնի եւ անհայտ սրբերի օրվան զուգահեռ ոչ պաշտոնապես, բայց մեծ թափով գրեթե ամբողջ աշխարհում նշվում է հին կելտական ծագում ունեցող Հելոուինը, որը կապված է մահացածների հոգիների հանգստության համար տեղի ունեցող հեթանոսական հին շոտլանդական եւ իռլանդական ծեսերի հետ: Մեր օրերում Հելոուինը հիմնականում նշվում է որպես հեքիաթային եւ սարսափազդու կոստյումներով դիմակահանդես:
Ինչ վերաբերում է հայ ժողովրդի արմատների հետ կապ ունեցող ուրախության տոներին. որպես օրինակ Տեր Հայրը նշեց փետրվարի 10-ին Մեծ Պահքից մեկ օր առաջ նշվող Բուն Բարեկենդանի տոնը:
«Եթե նայենք մեր արմատներին, կտեսնենք, որ մեր ժողովուրդը նշել է Բուն Բարեկենդանը՝ որպես դրախտում ապրելը բարեկենդանության ժամանակ: Սա դրական էր, քանի որ կար նպատակ՝ վերադարձ դեպի դրախտ»,- ասաց Բաբկեն քահանան:
Հոգեւոր հովիվը նշեց, որ Բուն Բարեկենդանը կապված է Աստվածաշնչյան այնպիսի դրվագների հետ, ինչպիսիք են դրախտային կյանքը, Մահվան եւ Կենաց ծառերը, մեղքերը քավելու միջոցով դրախտ վերադառնալու հույսը, ինչպես նաեւ լուսավոր ու բարի կերպարները:
«Այն, ինչ նշում է Հելոուինը, նպատակ չունի: Այն զավեշտ է, խրախճանք, սարսափ, կախարդների, վհուկների կերպարներ, դդումների պաշտամունք»,- նշեց քահանան:
Նա շեշտեց, որ Չարի ամենամեծ նենգությունն այն է, որ այն գործում է աննկատ՝ ձեւանալով, թե վաղուց արդեն գոյություն չունի, եւ մեզ ոչ հարիր երեւույթները, օրինակ՝ համասեռականության տեսքով, սողոսկում են հասարակության մեջ: Տեր Բաբկեն քաղաքական նաեւ հավելեց, որ այստեղ ծագում է հոգու խնամքի խնդիրը, որը «թույնով» սնվելով՝ իր տեղը չի գտնում եւ շեղվում է ճանապարհից:

Иерей ААЦ призывает вместо Хэллоуина отмечать Истинную Масленицу
Хэллоуин – это всего лишь явление, оно не может называться праздником, не имеет никакого отношения к армянским корням и является  вызовом.
Об этом на пресс-конференции, сегодня, 31 октября, рассказал иерей Араратской епархии Арабкирской общины Армянской Апостольской Церкви Бабкен Айрапетян.
Сегодня параллельно с отмечаемым Католической церковью Днем Всех святых неофициально, но с большим размахом  отмечается праздник древнего кельтского происхождения  - Хэллоуин, который восходит к древним ирландским и шотландским ритуалам успокоения душ мертвых. В наши дни Хэллоуин в основном проходит в виде маскарада с порою наводящими ужас костюмами ведьм и колдунов.
Что касается отмечаемых армянами праздников, иерей в качестве примера назвал Истинную Масленицу, которая отмечается 10 февраля, за день до Великого Поста.
«Если мы вспомним о наших корнях, вы увидим, наш народ отмечал Истинную Масленицу, словно бы, вспоминая времена райской жизни. Это было положительным явлением, так как имело цель: возвращение в рай», - сказал иерей.
Духовный пастырь отметил, что Истинная Масленица связана с такими Библейскими историями, как райская жизнь, Древа Жизни и Смерти, надежда возвращения в рай путем замаливания грехов, а также со светлыми и положительными образами.
«Празднование Хэллоуина бесцельно. Это нелепость, попойки, ужасы, образы колдунов и ведьм, поклонение тыквам», - отметил священник.
Он подчеркнул, что самым хитрым проявлением Зла является то, что оно действует незаметно, притворяясь, что его давно уже не существует, и посредством не подобающих нам явлений, например, таких, как гомосексуальность.
Духовный пастырь добавил, что в данном случае речь идет о спасении души, которая питаясь «ядом» сбивается с истинного пути.