Զարուհի Սարիբեկյան. Ոճը պետք է շշնջա, ոչ թե ճչա
Ոճը պետք է շշնջա, ոչ թե ճչա, ասում է հաղորդակցությունների մասնագետ Զարուհի Սարիբեկյանը։ Ոճի և նորաձևության մասին NEWS.am STYLE–ի նոր «Ոճ ունեցող մարդիկ» նախագծի շրջանակում Զառայի հետ զրուցել ենք այն մասին, թե ինչ է ոճը, դրես կոդը, բովանդակության և արտահայտման համապատասխանությունը։ Ստացվեց յուրատեսակ ոճային զրույց, որում կան որոշ փիլիսոփայական մտորումներ, մի քիչ լեզվաբանություն ու պատմություն, բազմագույն, բայց նույներանգ զրույց, ինչն արտացոլում է Զառա Սարիբեկյանի ոճը։
Ոճը պետք է արտահայտվի ձեւի մեջ՝ ընդգծելով բովանդակությունը
Photo 1.jpg (83 KB)
Սվիտեր - Esthēme Տաբատ– H&M Ականջօղեր – Swarovski
Ինձ համար ոճն ավելի լայն ու համընդգրկուն երևույթ է, քան պարզապես հագուստի ձեւը։ Դա բովանդակության և արտահայտման կոնսենսուս է: Նույնիսկ ոճ՝ style բառի ծագումն ինքնին հուշում  է  դա: Լատիներեն stilus նշանակում է գրչի սուր ծայր, որն օգտագործվում է գրելու, այսինքն՝ հետք թողնելու համար։ Այսինքն՝ ոճն այն է, թե ինչով կամ ինչպես կարող ես թողնել քո հետքը: Դա բովանդակության և արտահայտման ներդաշնակ կապն է։ Սա, ըստ իս, բավական կարևոր է... Օրինակ, այսօր շքեղության հասանելիությունը պատրանք է ստեղծում, թե մարդիկ ավելի ոճային են դարձել։ Բայց իրականում դա բոլորովին էլ այդպես չէ. ոճը պետք է արտահայտվի ձեւի մեջ՝ որոշակիորեն ընդգծելով քո բովանդակությունը... Պայմանականորեն ասած, սայլը ոչ մի կերպ չի կարող արդարադատության խորհրդանիշ լինել, կշեռքը կարող է լինել, քանի որ այն բովանդակության ներքին ակնարկ է պարունակում։ Նույնը կարելի է ասել նաեւ ոճի մասին։ Ոճը քո վերաբերմունքն է ոչ միայն հագուստի, այլև քո աշխատանքի նկատմամբ, ինչպես ես վերաբերվում քո սիրելիներին, ինչպես ես խոսում, ինչպես ես դիպչում մազերիդ: Ինձ համար ոճը համընդգրկուն հասկացություն է։ Ոճն այն է, ինչը քեզ տարբերում է...
Photo_2.jpg (67 KB)
Տոպ– Intimissimi Տաբատ – Banana Republic Պիջակ – NafNaf Ականջօղեր – Melissa Kandiyoti
Շատերը շփոթում են ոճն ու նորաձևությունը, բայց դրանք բոլորովին տարբեր բաներ են։ Ինչո՞վ է տարբերվում ոճը նորաձևությունից: Ըստ իս՝ նորաձևությունը, այնուամենայնիվ, թելադրող է, այն քեզ դարձնում է օբյեկտ... Իսկ ոճը հնարավորություն է ցույց տալու քո սուբյեկտայնությունը... Հարցն այն է, թե որքանով կկարողանաս նորաձևությունը քոնը դարձնել։ Ոչ թե վերցնես ու կրես, այլ անցկացնես քո միջով: Սա կրկին բովանդակության և արտահայտման հարց է։ Պայմանական ասած, Dior-ի պայուսակը քեզ չի փրկի, եթե սխալ ես արտասանում բառերը։
Ոճի չափանիշ
Ես համակարգային, մոզայիկ մարդ եմ։ Ինձ համար չի կարող լինել, համենայն դեպս, չկա այնպիսի մեկ անձ, որը կարող է ամեն ինչի չափանիշ լինել։ Ես մարդ եմ, որը խոնարհվում է պրոֆեսիոնալի, գեղեցկության, ինչ–որ որակով, լավ բանի առջեւ: Ինչ վերաբերում է ոճի չափանիշին, թերեւս չկա այդպիսի մեկ մարդ, ինչպես, օրինակ, ասում են.  «Ինձ համար, Շանելը ոճի չափանիշ է»... Շանելը անսահման ֆենոմենալ կերպար է, բայց ինձ համար դա ավելի շատ հավաքական կերպար է...Դա կարող է լինել նույն Շանելը կամ Սկիապարելլին, որոնք, ի դեպ, այնքան էլ լավ հարաբերություններ չեն ունեցել...
Photo_3.jpg (75 KB)
Կոմբինիզոն– J.Crew Պիջակ – Massimo Dutti Ականջօղեր– Brosway
Անշուշտ, կան մարդիկ, որոնցով ես հիանում եմ։ Եվ խոսքը միայն էկրանի մարդկանց կամ հայտնիների մասին չէ: Դա կարող է լինել իմ մերձավոր շրջապատից մեկը, իմ գործընկերը, ցանկացած մեկը, որը տվյալ էպիզոդիկ պահին ուժեղ է իր ինչ-որ կողմով և ոգեշնչում է քեզ։ Դա կարող է լինել Քեյթ Բլանշետը, որն ինձ համար շատ հետաքրքիր և խարիզմատիկ կերպար է՝ և՛ որպես դերասանուհի, և՛ որպես մարդ։ Դա կարող է լինել Բելլա Հադիդը՝ կարմիր գորգի վրա, նաև կարող է լինել իմ գործընկեր Նանորը, որը որոշակի աշխատանք կատարելու համար համարել է, որ պետք է գնա Փարաջանովի թանգարան, գրադարան և էլի ինչ-որ տեղ։ Այսպես ասեմ, աշխատանքի նկատմամբ ահա այս վերաբերմունքն եմ ես աներևակայելի ոճային համարում։ Եվ սա նաև ինձ ոգեշնչում է, ինչպես, ասենք, Բարաք Օբամայի աութֆիթը նախագահական մրցարշավում, որը, ի դեպ, լավ մտածված էր։
Դրես կոդ եւ ոճ
Photo 4.jpg (67 KB)
Total Look – ZARA Ականջօղեր - APM Monaco
Հարկ է լինում  ճկունություն դրսեւորել, քանի որ նույն օրվա ընթացքում հնարավոր է խիստ պաշտոնական դրես կոդ պահանջող հանդիպում ունենաս, իսկ հետո երեկոյան՝ ինչ-որ կոկտեյլ: Պետք է կարողանաս մանևրել, և, միևնույն ժամանակ, հարգել դրես կոդը: Սա նույնպես ոճ է։ Այն, ինչ արդեն ասացի. ոճը վերաբերմունք է աշխատանքի և շրջապատի նկատմամբ:
Ես «շշուկի» կողմնակից եմ
Photo 5.jpg (129 KB)
Զգեստ – ZARA Ականջօղեր - Isharya
...Աշխատանքով պայմանավորված՝ հարկ է լինում տարբեր լինել, երբեմն պետք է պահանջկոտ լինես՝ մասնակցելով ինչ-որ նախագծերի, որտեղ տարբեր մարդիկ կան, և քեզանից պահանջվում է որոշակի խիստ երանգ տալ ձայնիդ, որպեսզի նախագիծն առաջ գնա։ Բայց ինձ համար միշտ կարևոր է հիշել, որ ես կին եմ։ Եվ կան որոշ տարրեր, առանց որոնց ես ինձ չեմ պատկերացնում: Օրինակ՝ ես չեմ կարող տնից դուրս գալ առանց ականջօղերի... Ականջօղերն իմ զգեստապահարանի շատ կարևոր մասն են։ Ես կարող եմ ականջօղերի շուրջ կառուցել իմ այդ օրվա ամբողջ կերպարը, ներառյալ վերարկուն: Յուրաքանչյուր զույգ ականջօղի հետևում կա մի պատմություն: Դրանք բոլորովին տարբեր են։ Իմ ամենասիրելի ականջօղներից է փոքրիկ քարերովը, որոնք ներսից են եւ տեսանելի են միայն ինձ համար։ Ինձ համար կարևորը ականջօղերի պատրաստման վարպետությունն է: Այստեղ հարցն այն չէ, թե ինչից է այն պատրաստած, այլ այն, թե ինչ զգացողություններ է այն առաջացնում։
Photo_6.jpg (122 KB)
Տոպ – Etam Շրջազգեստ- Massimo Dutti Պիջակ – Massimo Dutti Ականջօղեր - Isharya
Ես սիրում եմ խառնել ոճերը, բայց նորից՝ խառնել՝ պահպանելով իմ սեփականը: Հաճելի է, երբ ասում են, որ ինչ-որ իմիջ ունեմ, ձեռագիր… Որոշակի իրավիճակում ինչ-որ չափով սադրիչ լինելը կարող է արդարացված լինել,  մեկ այլ իրավիճակում կարող է ընդունելի լինել դասական ոճը։  Այստեղ կարևոր է հիշել վայրին, իրադարձությանը և շրջապատին  համապատասխանության մասին։ Իմ զգեստապահարանը բացարձակ բազմազան է։ Մեր ընտանիքում ես միակն եմ, որը միաժամանակ ունի կաշվե տաբատ, փոքրիկ սև զգեստ և բոհո ոճի զգեստ... Իմ զգեստապահարանում սևը շատ է: Սևը պրակտիկ  է։ Սևը, անկասկած, ավելին է, քան գույնը: Ես սիրում եմ տարբեր գույներ, ունեմ զգեստներ մեծ ծաղկե պրինտներով, ունեմ նաեւ միագույն: Բայց, ընդհանուր առմամբ, ես մոնոխրոմ մարդ եմ, այդպես ավելի հարմարավետ եմ ինձ զգում։
Կոշիկները իսկական պատմություն են
Photo 7.jpg (122 KB)
Զգեստ - Massimo Dutti Ականջօղեր- Isharya
...Դե իզուր չէր, որ Մոխրոտի մասին հեքիաթում փերին նրան բյուրեղապակե կոշիկներ նվիրեց, կարող էր ժամացույց նվիրել, ի վերջո, ավելի տրամաբանական կլիներ, քանի որ նա զգուշացրել էր, որ մինչև կեսգիշեր ժամանակ ունի։ Եթե նվիրեր հեքիաթային Cartier, հեքիաթը չէր տուժի։ Բայց նա կոշիկներ նվիրեց: Սա, իհարկե, կատակ է: Բայց կոշիկները շատ կարևոր են, և տղամարդկանց համար, ի դեպ, նույնպես։ Ինձ թվում է, որ կոշիկներն ընդհանրապես ոճային ֆետիշ են։ Հիշու՞մ ես, նույնիսկ Պիկասոն էր ասում. «Տվեք ինձ կոշիկներ, և ես կնկարեմ կնոջը, որը դրանք կրում է»... Օրինակ, Ամերիկայի իրավական հանրությունում՝ փաստաբանների շրջանում, որոնք, ի դեպ, որոշ շրջանակներում համարվում են  ոչ պակաս նորաձևություն թելադրողներ, քան պայմանական Vogue-ը և Harper Bazars-ը, կա այսպիսի հասկացություն՝ «courtroom shoes»․ սրանք որոշակի ձևի կանացի կոշիկներ են՝ փոքրիկ կրունկով, որոնք քայլելիս շատ խուլ ձայն են առաջացնում: Եվ սա նույնպես շատ կարևոր է․  ինչպես ես հնչում, երբ քայլում ես... Սա, որպեսզի հասկանանք, թե ինչ նրբություններ կան...Ինչ վերաբերում է սիրելի ապրանքանիշերին՝ Casadei և Stuart Weitsman։
Դիմավորում եք հագուստո՞վ։
Photo_8.jpg (107 KB)
Կոմբինիզոն – Mango Ականջօղեր – Swarovski
Մենք երբեք առաջին տպավորությունը թողնելու երկրորդ հնարավորությունը չենք ունենա։  Ու հիմա ինչ էլ ասենք, հագուստը յուրատեսակ մանիֆեստ է, որն առաջին հերթին խոսում է քո մասին... Բայց ես երբեք կարծիք չեմ կազմում, քանի դեռ  չեմ խոսել մարդու հետ։ Նախ, կրթությամբ ես լեզվաբան եմ, և դա ինձ համար որոշակի զենք  է, քանի որ երբ մարդը խոսում է, կարևոր չէ, թե ինչ է ասում, ես կարող եմ  խոսքից պատկերացում կազմել  նրա մասին։
Նյարդայնացնում ու ոգեշնչում է
…Հայաստանում հագուստի ընտրություն չկա. Սա բացարձակ պատրանք է... Սկսած գործվածքների որակից, վերջացրած նրանով, թե ինչ է առաջարկվում։ Սակայն նույնիսկ ոչ այնքան հարուստ զգեստապահարան ունենալով՝ կարող ես ոճային տեսք ունենալ, եթե ունես արտահայտված անհատականություն։
Օրինակ, ինձ համար անհասկանալի են Ջեֆ Կունսի պրինտները, որոնք օգտագործել է Louis Vuitton-ը: Գուցե գեղեցիկ է, բայց ինձ համար չափազանց ակնհայտ է: Այս միտումը, որը, ի դեպ, շարունակվում է, ինձ համար բոլորովին անհասկանալի է։ Ինչո՞ւ ճչալ ակնհայտի մասին...
Photo_9.jpg (79 KB)
Total Look – ZARA Ականջօղեր- Isharya
Ինձ նյարդայնացնում է այն, ինչ պարտադրում է մասսմարկետը։ Ըստ երևույթին, մենք կորցրել ենք ընտրելու ներքին կողմնորոշիչը։ Եթե մասսայական շուկան, օրինակ, թելադրում է կրոպ տոպ, ապա երևի պետք է հասկանալ, թե որքանով է դա սազում կոնկրետ մարդուն։ Ցավոք, մասսմարկետն է ստեղծում միջին վիճակագրական պատկերը, որը տեսնում ենք ամենուր: Եվ ոչ միայն Երևանում, այն ամենուր է։ Կարծում եմ՝ մենք կորցրել ենք  քննադատական մտածողությունը...
Ինձ ոգեշնչեց որոշակի երկրաչափական պատկերների վերադարձը նորաձևություն: Ինձ ոգեշնչում է ազատությունը, երբ կուտյուրիեի ստեղծածը համադրում են որևէ անսպասելի բանի հետ: Ինձ ոգեշնչեցին Dolce & Gabbana-ի վերջին ցուցադրությունները... Չնայած ես ամենևին էլ Dolce & Gabbana-ի երկրպագու չեմ... Բայց կանացի զգայունակության այս վերադարձը, որը մեզ պակասում էր վերջին մի քանի տարիներին, ոգեշնչող է։ Դա գեղեցիկ է։

Заруи Сарибекян: Стиль должен шептать, а не кричать
Стиль должен шептать, а не кричать, считает специалист по коммуникациям Заруи Сарибекян. В рамках  нового проекта NEWS.am STYLE о стиле и моде «Стильные люди» мы побеседовали с Зарой о том, что такое стиль, дресс-коде, соответствии содержания и выражения и многом другом. Получилась своеобразная стильная беседа, в которой есть немного философских размышлений, немного лингвистики и истории, мозаичность и монохромность, гармонично воплощающие стиль Зары Сарибекян.
Стиль должен мерцать сквозь твое выражение, намекая на содержание
Photo 1.jpg (83 KB)
Кофта – Esthēme, Брюки – H&M, Серьги – Swarovski
На мой взгляд, ограничение стиля формой одежды - это не столько и не только про это. Для меня, стиль - более широкое и всеобъемлющее явление. Это некий консенсус между содержанием и выражением.  Даже происхождение слова «стиль» само по себе нам это подсказывает. На латыни стиль означает острый конец пера, которым пишут, то есть оставляют свой след. Таким образом стиль – это чем или как мы можем оставить свой след. Это гармоничная связь между содержанием и выражением. На мой взгляд, это достаточно важно… К примеру, сегодня доступность какого-то люкса и не только люкса, создает иллюзию, что стиля стало больше. Но на самом деле это далеко не так, потому что, когда мы говорим о стиле надо найти какое-то внутренне соответствие. Стиль должен мерцать сквозь твое выражение и намекать на некоторое твое содержание… Условно говоря, телега никак не может быть символом правосудия, символом правосудия могут быть весы за счет того, что в них есть внутренний намек на содержание, некий смысл. Тоже самое можно сказать о стиле. Стиль - это твое отношение не только к одежде, а к работе, к тому как ты относишься к любимым, то как ты говоришь, то как ты касаешься своих волос. Для меня стиль – это такое всеобъемлющее понятие. Стиль твоя инаковость…
Photo_2.jpg (67 KB)
Топ – Intimissimi, Брюки – Banana Republic, Пиджак – NafNaf,Серьги – Melissa Kandiyoti
Многие путают стиль и моду, но это совершенно разные вещи. Что отличает стиль от моды? На мой взгляд мода все-таки диктует и делает из тебя  некий объект… А стиль - это возможность показать свою субъектность… Вопрос в том, насколько ты можешь моду сделать своей. Не просто взять и надеть на себя, а пропустить через себя. Это опять вопрос содержания и выражения. Условно говоря, тебя никогда не спасет сумка от Dior, если ты неправильно ставишь ударение в слове «звонит».
Икона стиля
Photo_3.jpg (75 KB)
Комбинезон – J.Crew, Пиджак – Massimo Dutti, Серьги – Brosway
Я человек системный, мозаичный. У меня не может быть, ну по крайне мере, нет такого вот единства, которое может стать иконой. Я человек, который преклоняется перед профессионалом, перед красотой, перед чем-то хорошим, качественным. Но что касается иконы стиля, наверное, нет одного такого человека, типа «Для меня Шанель – это икона стиля»… Шанель – это бесконечно феноменальная фигура, но для меня это скорее собирательный образ… Это может быть та же Шанель и Скиапарелли, с которой они никогда, кстати говоря, не ладили…
Есть, безусловно люди, которые вызывают мое восхищение. И это не только люди с экрана или какие-то знаменитости. Это может быть человек из моего близкого окружения, моя коллега, кто угодно: персонаж, который в этот эпизодичный момент силен этой стороной и вдохновляет тебя. Это может Кейт Бланшет, которая для меня очень интересный и харизматичный персонаж и как актриса, и как человек. Это может быть Белла Хадид на красной дорожке, и может быть моя коллега Нанор, которая ради выполнения определенной работы посчитала, что ей надо пойти в музей Параджанова, и в библиотеку, и еще куда-то. Вот такое отношение к работе я нахожу безумно стильным. И это меня также вдохновляет, как скажем, оутфит Барака Обама на его президентской гонке, который, кстати, был очень продуманным.
Дресс код и стиль
Photo 4.jpg (67 KB)
Total Look – ZARA, Серьги - APM Monaco
Приходится выкручиваться в соответствии с ситуацией, потому что у тебя в один день может быть застегнутое на все пуговицы собрание, а потом вечером какой-то коктейль. Надо уметь лавировать, и при этом уважать дресс-код. Это тоже стиль. То, что я уже говорила: стиль – это отношение к работе, окружающим.
Я человек «про шепот»
Photo 5.jpg (129 KB)
Платье – ZARA, Серьги - Isharya
…В связи с моей работой приходится быть разной, иногда надо быть требовательной, принимая участие в каких-то проектах, где разные люди, и от тебя требуется некого такого напряженного тона в голосе, чтобы проект продвинулся вперед. Но для меня всегда важно помнить, что я женщина. И есть какие-то элементы, без которых я себя не представляю. Для меня немыслимо, к примеру, выйти из дому без серег... Серьги для меня очень важная часть гардероба. Я могу вокруг сережек построить весь образ, включая пальто. За каждой парой сережек стоит история. Они абсолютно разные. Одни из моих любимых - сережки с камушками, которые видны только мне, они с внутренней стороны. Для меня важно мастерство в сережках. Здесь вопрос не столько в материальном, а в том, что у вас вызывает резонанс.
Photo_6.jpg (122 KB)
Топ – Etam, Юбка - Massimo Dutti, Пиджак – Massimo Dutti, Серьги - Isharya
Мне нравится смешивать стили, но опять таки смешивать, выдерживая что-то свое. Мне приятно, когда говорят, что у меня есть какой-то имидж, почерк…. В зависимости от ситуации может какая-то провокативность будет оправдана в конкретной ситуации, в другой может оказаться приемлемой классика. Тут важно помнить про соответствие месту, событию, окружающим. У меня гардероб абсолютно разнообразный. Я единственная в нашей семье, у которой можно найти кожаные штаны, маленькое черное платье и платье в стиле бохо…В моем гардеробе много черного.  Черный – он практичный. Черный – это, безусловно, больше, чем цвет. Я люблю разные цвета, у меня есть наряды с крупным цветочным принтом, можно найти монохром. Но в целом я человек монохромный, мне так комфортнее.
Туфли – это настоящая история
Photo 7.jpg (122 KB)
Платье - Massimo Dutti, Серьги - Isharya
…Ну не зря в сказке про Золушку фея ей подарила хрустальные туфельки, могла бы часы подарить, в конце концов, это было бы более логично, ведь она предупредила, что у нее время до полуночи. Вот подарила бы ей сказочные Cartier, сказка не пострадала бы. Но она дарит обувь. Это, конечно, шутка. Но обувь-  это очень важно, и для мужчины, кстати, тоже. Мне кажется обувь - это вообще некий фетиш стиля. Помнишь, даже Пикассо говорил: «Дайте мне обувь, и я дорисую женщину»… Например, в Америке в правовом комьюнити, среди адвокатов, которые, между прочим, считаются законодателями моды в определенных кругах не меньше, чем условные Vogue и Harper's Bazaar, есть такое  понятие «courtroom shoes»– это небольшой каблук определенной формы женской обуви, который издает очень глухой стук. И это тоже очень важно – как ты звучишь, когда ходишь… Это чтобы мы понимали какие есть тонкости… Что касается любимых брендов – Casadei  и Stuart Weitsman.
Встречаешь по одежке?
Photo_8.jpg (107 KB)
Комбинезон – Mango, Серьги – Swarovski
У нас никогда не будет второго шанса создать первое впечатление. И чтобы мы сейчас не говорили, одежда – это некий манифест, который говорит за тебя в первую очередь… Но я никогда не составлю мнение о человек, пока не поговорю с ним. Во-первых, по образованию я лингвист, и для меня это некое оружие, потому что, когда человек говорит, я могу составить впечатление, и неважно что-он говорит, я могу по речи человека считывать его.
Раздражает и вдохновляет
Photo_9.jpg (79 KB)
Total Look – ZARA, Серьги - Isharya
…Выбора одежды в Армении нет. Это абсолютная иллюзия… Начиная от качества тканей, заканчивая тем, что предлагают. Но стильно можно выглядеть, когда у тебя есть внутренний стержень, но при этом не такой богатый гардероб.
Мне, например, не очень понятны принты с Джефом Кунсом, который делал  Louis Vuitton. Для меня это непонятно. Может быть красиво, но для меня это слишком очевидно. Эта тенденция, которая, кстати, продолжается, не совсем мне понятна. Зачем кричать об очевидном?...
Меня раздражают навязывания масс-маркета. Видимо, мы потеряли некий внутренний ориентир быть избирательными. Если масс-маркет, к примеру, диктует кроп-топ, то, наверное, надо понять, насколько мне этот кроп-топ подойдет. К сожалению, это обуславливает среднестатистическую картину, которую ты видишь везде. И не только в Ереване, это везде. Тут мы потеряли какое-то критическое мышление…
Меня вдохновило возращение некой геометрии в моде. Меня вдохновляет некая свобода – когда что-то от кутюр можно совмещать с чем-то, что мы не предполагали. Меня вдохновили последние показы Dolce & Gabbana… Хотя я совсем не Dolce & Gabbana…Но это возвращение женской чувственности, которой последние несколько лет нам так не хватало, вдохновляет. Это красиво.