Գահերի խաղը. վերջի սկիզբը, 8-րդ սեզոնի 1-ին սերիան
Եկավ օրը, որին սպասում էինք ոչ ավելի, ոչ պակաս՝ երկու տարի. այո, այո, վերջին անգամ մենք սիրելի կերպարներին հանդիպել ենք ուղիղ 2 տարի առաջ։ NEWS.am STYLE-ը ձեզ է ներկայացնում «Գահերի խաղի» եզրափակիչ սեզոնի առաջին սերիայի տեսությունը։ Բայց մինչ այդ ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել KINOPARK կինոթատրոնին, այն տանը, հեռուստացույցով, նոութբուքով կամ սմարթֆոնով, իսկ մեծ էկրանին՝ գերորակյալ ձայնով ու պատկերմամբ դիտելու հնարավորության համար։ Եթե կա մեկը, որ տեղյակ չէ, ասենք, որ մեր երկրում կինոցուցադրումների պատմության մեջ առաջին անգամ մենք կարող ենք մեր սիրելի կերպարների արկածներին հետեւել կինոթատրոնի մեծ էկրանին, ամեն երկուշաբթի, ժամը 23.00-ին։
Սեանսից 20 րոպե առաջ սրահում ասեղ գցելու տեղ չկար (ի դեպ, պարզվեց, որ շոու-բիզնեսի որոշ աստղեր նույնպես անտարբեր չեն այս սերիալի հանդեպ)։ Դահլիճում անշլագ էր, տեղ չկար։
Լույսը մարում է, լսվում է Ռամին Ջավադիի սաունդթրեկը. մենք վերադարձանք Վեսթերոս։ Նախապես հանգստացնեմ, սիրելի ընթերցողներ, NEWS.am STYLE-ը կտրականապես դեմ է սփոյլերներին։
Սերիան սկսվում եւ ավարտվում է ուղղակի եւ անուղղակի հղմամբ հենց ամենասկզբին։ Քանի որ սա առաջին սերիան է, ապա հիմարություն կլիներ սպասել ինչ-որ մեծ ու նշանակալի իրադարձությունների. այստեղ ստեղծողները զբաղվում են շախմատի տախտակին խաղաքարերը դասավորելով եւ մեզ ակնարկում են, թե ինչ պետք է սպասել առհասարակ սեզոնից։ Անմիջապես ասեմ մինուսների մասին. դիտումից հետո զգացողություն է առաջանում, թե ստեղծողները ջանք չեն խնայել, որպեսզի սիրաշահեն երկրպագուներին. նրանք մեզ ցուցադրում են այն, ինչն այդքան խիստ ցանկանում էինք տեսնել։ Կարծում եմ, սա ճիշտ չէ. չէ՞ որ նրանց խնդիրը մեզ զարմացնելն է, ոչ թե հրահրելը։
Ջոնը հանդիպում է Բրանին եւ Արյային։ Արյան հանդիպում է Շանը եւ Ջենդրիին։ Սանսան հանդիպում է Տիրիոնին։ Եվ ահա այսպիսի հանդիպումները ցրված են ողջ սերիայում։
Չգիտես ինչու բոլոր հյուսիսցիներին, գրեթե առանց բացառության, դարձրել են անհեռատես հիմարներ։ Բարկացնում էր նաեւ այն, որ ստեղծողները տարբեր կերպարների միջոցով փորձում էին արդարացնել դա նրանով, թե՝ բա չեք ասի, հյուսիսցիները համառ ժողովուրդ են։
Բանն այն է, որ Հյուսիսի մարդիկ իմացել էին, որ Հյուսիսի թագավորը ծունկ է իջեցրել Դեյներիսի առջեւ, որպեսզի ստանա նրա աջակցությունը, որպեսզի դիմանա սպիտակ քայլողների բանակի առջեւ, իբր՝ նրա համար, որ նրանք չեն ցանկանում ընդունել որեւէ մեկի իշխանությունը, բացի Հյուսիսի թագավորից։ Նման պահերին ցանկանում ես գոռալ ամբողջ կինոդահլիճով. «Ի՞նչ է, խելքներդ լրի՞վ եք թռցրել։ Ո՞ւմ է հիմա պետք ձեր անկախությունը, եթե ձեր հոգիներին վրա են տալիս մեռյալները»։
Միակ կերպարն այս իրավիճակում, որն իրեն խիզախ է պահում, Ջոն Սնոուն է։ Սրանով անձամբ ինձ համար մինուսներն ավարտվում են։
Ջոնի մասին ասեմ մի երկու բան, սիրելի երկրպագուներ։ Դու ոչինչ չգիտես, Ջոն Սնոու նախադասությունն այլեւս ակտուալ չէ (հույս ունեմ հասկացաք, քանի որ սփոյլերություն անել չեմ ուզում)։ Միեւնույն ժամանակ, մեր սիրելի բաստարդին ձի այլեւս պետք չէ. նա հիմա թռչում է վիշապով։ Եվ այդ տեսարանն ամենատեսարժանն էր ամբողջ սերիայում։ Կեցցե՛ք, գրաֆիկայի մասնագետներ, մեծ էկրանին դա պարզապես աննկարագրելի է նայվում. ասես զգում ես թեւերի թափահարման հզորությունը, արագությունը դեպի ներքեւ սլացքի ժամանակ...
Սա ընդամենն առաջին սերիան է վեցից, եւ ստեղծողները փորձել են մեզ ցույց տալ գրեթե բոլոր գործող կերպարներին, բայց քանի որ նրանք չափազանց շատ են, ապա շատերին ընդամենը էկրանային ժամանակի մի երկու րոպե է բաժին հասել։
Կցանկանայի նախազգուշացնել երեք, այսպես ասեմ՝ ինտրիգի մասին։ Մեզ, հավանաբար, սպասվում է մի տեսակ սառը պատերազմ Սանսայի եւ Դեյներիսի միջեւ։ Ինձ շատ հուզեց նաեւ Սերսեայի որոշումը եղբայրների մասին (կհասկանաք, հենց սերիան նայեք)։ Դե, եւ որ ամենակարեւորն է՝ արժանի՞ է արդյոք Դեյներիսը Երկաթյա գահին։
Եվ այո, վերջին տեսարանը սերիալում պարզապես կատարյալ «կլիֆհենգեր» է. այդ տեսարանին, համոզված եմ, սպասել են բոլորը, եւ սերիալի հենց ամենասկզբից։

Игра Престолов. Начало конца: 1-я серия 8-го сезона
Настал день, которого мы ждали ни много ни мало два года: да-да, в последний раз мы виделись с любимыми персонажами целых 2 года назад. NEWS.am STYLE представляет вам обзор первой серию финального сезона «Игры Престолов». Но прежде всего хотим поблагодарить кинотеатр KINOPARK, за возможность смотреть это действо не дома с телевизора, ноутбука или смартфона, а на большом экране, с суперкачественным звуком и изображением. Если кто не в курсе: впервые в истории кинопоказов в нашей стране, мы можем наблюдать за приключениями полюбившихся персонажей на большом экране кинотеатра, каждый понедельник, в 23:00.
За 20 минут до сеанса в фойе яблоку упасть было негде (кстати, оказалось, что некоторые звезды шоу-бизнеса также неравнодушны к этому сериалу). В зале полный аншлаг- мест нет.
Гаснет свет, слышен саундтрек Рамина Джавади- мы вернулись в Вестерос. Заранее успокою, дорогие читатели, NEWS am. STYLE категорически против спойлеров.
Серия начинается и заканчивается, прямой и косвенной отсылкой к самому что ни на есть началу. Так как это первая серия, то глупо ожидать от нее каких-то больших и значимых событий: здесь создатели занимаются расстановкой фигур на шахматной доске и дают нам намеки, чего именно ждать от сезона в целом. Сразу скажу о минусах: после просмотра возникает ощущение, что создатели не жалели сил, чтобы ублажить фанатов- они дают нам посмотреть на то, что мы так сильно хотели увидеть. Думаю, это неправильно: ведь, их задача удивлять нас, а не потакать.
Джон  встречает Брана и Арью. Арья встречает Пса и Джендри. Санса встречает Тириона. И вот такие встречи, раскиданы по всей серии.
Почему-то всех северян, почти без исключения, сделали недальновидными глупцами. Злило еще и то, что создатели устами разных персонажей пытались оправдать это тем что, видите ли, северяне упертый народ.
Дело в том, что люди Севера узнали, что их Король Севера преклонил колено перед Дейнерис, дабы заручиться ее поддержкой, чтобы выстоять перед армией белых ходоков: мол, это потому, что они не желают признавать ничью власть, кроме Короля Севера. В такие моменты хотелось закричать на весь кинозал: «Да вы совсем, что ли, двинулись? Кому сейчас нужна ваша независимость, если по вашу душу идут мертвые?»
Единственный персонаж в этой ситуации, который ведет себя здраво это Джон Сноу. На этом, лично для меня, минусы заканчиваются.
Про самого Джона скажу пару вещей, дорогие фанаты. Фраза - Ничего ты не знаешь, Джон Сноу - более не актуальна (надеюсь вы поняли, ибо спойлерить не хочется). К тому же нашему дорогому бастард больше не нужен конь:  он теперь летает на драконе. И эта сцена была самой зрелищной во всей серии. Респект специалистам по графике: на большом экране это смотрится просто неописуемо-  ты прямо чувствуешь мощь взмаха крыльев, скорость во время крутого пикирования вниз...
Это была всего лишь первая серия из шести и создатели попытались показать нам почти всех действующих персонажей, но поскольку их чересчур много, то многим досталась лишь пара минут экранного времени.
Хочется вас предупредить о трех, скажем так, интригах. Нас, как видно ждет, эдкая холодная война между Сансой и Дейнерис. Также меня очень взволновало решение Серсеи о своих братьях (поймете как только посмотрите серию). Ну, а самое важное: достойна ли Дейнерис Железного Трона?
И да, последняя сцена в сериале просто идеальный «клиффхэнгер»: эту сцену уверен ожидали все и с самого начало  сериала.